Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '10

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
2361
 

Kunta Kinte Ve Çukulata Renkli Türkler

Kunta Kinte Ve Çukulata Renkli Türkler
 

Google'dan..


Bilmem duydunuz mu; tüp bebekle çocuk sahibi olmak isteyenlerin Türkiye’ye yurtdışından sperm ithal etmeleri yasaklandı! Neden acaba, diye sormadan edemedim, yazarak düşünmeye başladım...
.
Türkçedeki “siyahî” ve “zenci” sözcüklerini yumuşatıp “çukulata renkli” sıfatıyla sevimli yapan kişi Sezen Cumhur ÖNAL’dır. Bu sözcük İngilizcede de benzer bir evrim geçirmiş, sırasıyla “negro”dan “black”e, sonra “coloured”a, yani renkli’ye dönüşmüştür.
.
Batı’daki bu kerhen kibarlaşma, her cümlesi “I have a dream” = “Bir rüyam var” ifadesiyle başlayan o ünlü söylevin sahibi, ABD’li siyahî aktivist ve rahip Martin Luther KING’in çıkışlarından sonra başlamıştır.
.
Geniş halk kesimlerinin zihinlerindeki değişimin hızlanması ise, Alex HALEY’in ünlü romanı “Kökler: Bir Amerikan Ailesinin Destanı”nın 1977’de beyaz perdeye Kökler “Roots” adıyla aktarılmasından sonradır.
( http://en.wikipedia.org/wiki/Roots:_The_Saga_of_an_American_Family )

Romanın gerçek kahramanı Kunta KİNTE 17 yaşında, yağız bir delikanlıyken Afrika'dan kaçırılmış ve 1767'de Amerika'ya köle olarak satılmıştı. Kendisine verilen kölelik adı Toby'yi kullanmayı reddetmiş, köklerine sahip çıkıp Afrikalı kimliğini yaşatmayı -tüm işkencelere ve onur kıran ırkçı uygulamalara rağmen- başarmıştı. Onu yaşama bağlayan bu direnci sayesinde gösterdiği dik duruşun öyküsü kuşaktan kuşağa fısıldanarak, Tennessee'de yetişen 8’inci kuşaktan torunu Alex HALEY’e kadar ulaşmıştı. Kunta KİNTE'nin adını dünyaya o yazar duyurdu.
.
Kunta Kinte’nin Torunları” üniversite bitirip bürokrat, yargıç, bilim insanı ve varlıklı işverenler oldukça da, sosyal statülerini kendileri hak ederek yükseltmişlerdir. Beyaz insanlarla yaptıkları evliliklerin sonucunda ise giderek kahverengileşen, hatta esmer denebilecek çocukların ana-babaları olmuşlardır.
.
Türkler de Osmanlı döneminde benzer bir süreci deneyimlemişlerdi; fakat hem I. Dünya Savaşı sırasında Doğu’da Ermenilerle yaşanan karşılıklı kıyımlar yüzünden, hem de varoluş mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra içine girilen korumacı psikolojiden ötürü “melezleşme süreci”miz kesintiye uğradı. O nedenle, Hollywood filmlerindeki her sahnede gördüğümüz o rengârenk Amerikalıların aksine, Türkiye’deki caddelerde, TV dizilerinde, camilerde, orduda ve akrabalarımız arasında çikolata renkli Türklere pek rastlayamıyoruz.
.
Bundan sonrasını ister müjde olarak algılayın, ister Türklüğe karşı bir tehdit; ama çikolatalaştırılma sürecine on beş-yirmi yıl önce girmişiz de haberimiz olmamış!.. Sonuçlarını -çok değil- birkaç yıl içinde göreceğiz. Ve lütfen Cumhurbaşkanı Gül geçenlerde Kongo’ya gitti diye bu kanıya kapıldığımı sanmayın. :-)
.
Kongo’daki, Güney Afrika’daki, Sudan’daki Fethullah Gülen okullarında okuyan, Türkçe öğrenen, İstiklâl Marşı’nı ve hepimizin bildiği şiirleri ezbere bilen çikolata renkli kızlar, siyahî oğlanlar liseyi bitirip üniversite eğitimi almak için Türkiye’ye geliyorlar artık. Öyleyse, yazının başında sözünü ettiğim o sperm ithali yasağının nasıl delindiğine hep birlikte tanık olacağız.
.
Gerisini hayal gücünüze bırakıyorum...
.
Dip not: YÖK bu öğrencilere kapıyı aralamak için “sınavsız üniversite” girişimde bulundu sessiz sedasız; ama haber çabuk duyulunca geri adım attı.
.
.
.
.
.
.
.
Günün sözü: Elindekine tahta kaşık muamelesi edip altın kaşığı arayanlar, kaşıksız kalacaklarını hâlâ göremiyorlar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Globalleşme ile giderek bütünleşen dünyanın en ilkel kelimesi gibi geliyor bana... güzellikler, sevgiler..

Kadri KANPAK 
 25.06.2010 0:02
Cevap :
Küreselleşme, Kadri Beyciğim, Küre'nin iktisadi, askeri ve teknoloji gücünü ellerinde bulunduranlara yarıyor ancak. Yani kısaca G8 diyelim. YASAK'la neyi kastettiniz bilemiyorum; ama siz yasak görmek istiyorsanız, küreselleştiğini söyleyen ABD'ye gidip 1 ay halktan biri gibi yaşayın bence... Benim prensibim şu: Yöresel yaşa, ulusal davran, küresel düşün!!! Teşekkür ederim yorumunuz için. Selamla, saygıyla... MS  25.06.2010 14:54
 

Sizi okumak bir şans...Çok söze gerek yok..Dünya sistemine hakim ve onların çanak yalayıcı türevlerinin renkilerden alacağı çok insani dersler olacağını düşünüyorum...sevgi saygı selam güzel dostuma...

CAFER DEMİRTAŞ 
 25.03.2010 22:24
Cevap :
Can ve dost... Ne sıcak iki büyülü sözcük bunlar Cafer Beyciğim, sizin imzanızla yazılınca. Teşekkürle, derin saygıyla... MS  26.03.2010 9:27
 

saf ırkların düşünülemeyeceği bir çağdayız ve bana gör bir ırk ne kadar diğer ırklarla karışmışsa o kadar güçlü ve güzel olur. Sperm ithali dini açıdan içinde sakınca barındırabilir; ama ırkımıza asla kötü bir etkisi olacağını sanmıyorum ve dediğiniz gibi zaten çoktan kaynaştık bile... Neresi kötü çikolata rengi bir Türk olmanın. Esen kalınız.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 24.03.2010 19:18
Cevap :
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'a insanların da eklendiği tekno-genetik çağda, bir kitap dolusu araştırma bilgimle konunun avantaj ve dezavantajlarını tarttığımda her keresinde kefenin bir diğer tarafı ağır basıyor. Konu çok yönlü ve ancak yetkin bir heyetin dahi zar zor karara bağlayabileceği boyutlara sahip. Romantik ve portakal rengi bakışınız içimi ferahlattı. Teşekkürle, saygıyla...  24.03.2010 21:47
 

Hocam yapmayın, bizimde millet olarak tam bozulmamış bir ırk olduğumuz söylenemezki.Çukulatalaşma yönünde olmasada ,diğer yönlerden çok yaşanmış.Belli başına kozmopolitik bir yapımız var.Bide çukulatalarımız olsun.:)))Bu ülkede herşeyi görmeyi ve yaşamayı alıştık.Değişimler çok hızlı, ayak uyduralım.:)))) selam ve sevgiler.

çalıkuşu 
 24.03.2010 10:30
Cevap :
Tarihsel kökleri ve derinliği olan birkaç millet var dünyada. Bunların içinde coğrafyası geniş bir geçit (veya bir yarımada deyin) olan tek ülkeyiz. Onlarca uygarlık ve devlet, yüzlerce beylik, binlerce aşiret yaşamış bu topraklarda. Bu durumda genlerimiz epeyce karışık. Fakat özellikle kullandığım melez sözcüğünün anlamı kaçırılıyor sanki. Siyah ırk ile beyaz ırk arasındaki izdivaçlardan doğar çukulata renki bebekler. Bizde bunun örnekleri yok denecek kadar az! İşte sayısı artacak olan bunlar olacak. "Genetik Geçmişimiz ve Geleceğimiz" adında bir kitabım var; genleri merak ediyorsanız word.doc olarak ücretsiz indirip okuyabilirsiniz aşağıdaki bağlantıdan. Teşekkürle, selamla... ( http://www.archive.org/details/GenetikGercekler )  24.03.2010 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2892
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster