Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
5457
 

Küpeli erkekler

Küpeli erkekler
 

Geçen hafta en çok konuşulan polemiklerden birisi ‘’erkeklerin küpe takması’’ oldu.

‘’Her şey Dahil’’ isimli programı sunan Oktay Kaynarca, konuklarından oyuncu Cengiz Küçükayvaz'ın küpeli olduğunu görünce, bakın neler demiş;

-Bazı şeyleri ayırt edelim.

-Küpe kadınlar içindir.

-Erkek dediğin küpe takmaz.

Kadınların süslenmek için kullandığı takıların erkeklerin kulaklarında ne işi var.

Sonra günümüzde küpe takan popüler ve ünlü simalara bakalım mı? Hadi onları sayalım;

-Tarkan,

-Kenan Doğulu,

-Nejat İşler,

-Cem Yılmaz,

-Ata Demirer,

-Metin Arolat,

-Uğur Pektaş,

-Tan Sağtürk,

-Şafak Sezer,

-Ceyhun Yılmaz,

-Peker Açıkalın,

-Armağan Çağlayan,

-Okan Bayülgen,

-Tardu Flordun

-ve Kerem Cem.

Oktay Kaynarca'nın bu sözlerine küpe takan ünlü ve popüler erkekler ne demişler, ona bakalım;

Ceyhun Yılmaz (Oyuncu)

Ben bu görüşe katılmıyorum. Oktay Kaynarca kendisini erkekliğin merkezi olarak görüyorsa eyvallah ama öyle değil tabi. Herkes ağır ağabey değildir. Eğer yakışıyorsa taksın herkes.

Metin Arolat (Besteci-şarkıcı)

Oktay, neyin ne olduğunu son derece iyi bilir. Bunu da polemik olsun diye söylemiştir. Ciddi olarak söylediğini düşünmüyorum.

Uğur Pektaş (Oyuncu)

Ben bu görüşüne katılmıyorum. Erkeklik veya kadınlık taktığı, giydiği şeylerle ölçülemez. Ben veya bir başkası küpe taktığı için kadın olmaz. Erkeklik kalple, yürekle, davranışlarla belli olur.


Şimdi gelelim görüş ve düşünceme; tarihe bir göz atarsak, ilk aklıma gelen ve resimleri aklımda olan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim geliyor. Küpeli olduğunu iyi biliyorum. İnternette küpeli resmini hemende buluyorum.

Ama bir erkek niye küpe takar?

Ne mesaj içerir?

Hiç bilmiyorum.

Sonra araştırıyorum ve anlıyorum ki somut bir anlamını, manasını kimse bilmiyor. Küpe takanlar için idol olmuş tek isim var, o da Yavuz Sultan Selim’dir.

Kısaca her toplum, her grup kendince bir küpe takma gerekçesi yaratmıştır. Bunun karşısında takmayanların da hışmını çekmiştir. Muhtelif anlamlar yüklenmiştir. Yalnız sol kulağa takan, yalnız sağ kulağa takan, ya da her iki kulağa takan erkekler için çeşitli anlamlar yüklenmiştir.

Takanların gerekçelerini baktım; kimisi özgürlük, kimisi başkaldırı, kimisi karizma, kimisi moda, kimisi yakışma diyor. Belli bir noktada yoğunlaşma görülmüyor.

Son söz: Ben küpe takmıyorum ancak küpe takana da takmıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir gün Yavuz Sultan Selim Misira gider orada calisan kölelerdeki küpeler ilgisini ceker ve sorar -bu adamlar niye küper takar..? diye -onlar köledir efendim onun icin takiyorlar küpeyi..! dendiginde Yavuz - O zaman bende Allahin kölesiyim..!! der ve oda küper takar Yani mantiga göre kulaktaki küpe kölelik nisaseydi.Ama küpeli fotograflarinin rivayet oldugunuda iddia edenler var .

osman efe 
 18.12.2007 15:46
Cevap :
O rivayeti biliyordum ama yazmadım. Sizin eklemenizle yazı daha güzel olmuştur. Yorum ve katkı için teşekürler.  18.12.2007 18:45
 

Küpeyi seviyorum ben. Kimi kendine güzel yakıştırıyor, kimisine hiç yakışmıyor iğreti duruyor. Küpe tamamlayıcı olmalı, yakışmalı. Aynı uzun saç gibi. Yaşadığım yerde yaşını başını almış beyefendiler komik saç modelleri yapıyorlar belki yakıştırıyorlar kendilerine ama bana göre çok iğreti duruyor. Tertemiz traşlı bir ense...uzunsaça tercih ederim...küpede gençler de güzel, giyimi tamamlayan bir aksesuar olmalı.. sevgiler..

Halide 
 18.12.2007 1:11
Cevap :
Halide hanım, Görüşünüzü bizimle paylaştığıız için çok teşekür ediyorum. İyi günler diliyorum.  18.12.2007 10:26
 

Her şeyi anlıyorum da, başkalarının hayatlarına yapılan acımasız müdahaleleri anlamıyorum..İsteyen küpe takar, isteyen burnuna halka geçirir...Oktay Kaynarcaya ne?

Ali Gülcü 
 17.12.2007 14:12
Cevap :
Ali bey, Doğru söylüyorsunuz. Takan takar, değil mi? Yorum ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekürler.  17.12.2007 23:23
 

ben de küpe takıyorum..ve insanların küpe takması oktay beyde olmak üzere hiç kimseyi ama hiç kimseyi ilgilendirmiyor.erkekliğin sınırını belirlemek ona mı kalmış acaba?sanırım erkekleri sadece uzun pardesü giyen, ellerinde tesbih sallayıp sadece ve sadece kurtlar vadisi izleyenlerden ibaret sanıyor.ne dediğini bilmeden, nereye gideceğini düşünmeden söylenen bir söz.takıyorum küpeyi çünkü o zaman özgür hissediyorum kendimi.ciddi anlamda özgür ve mualif hissediyorum.küpe takınca oktay bey gibi düşünenlerin gıcık olduğunu görmekte hoşuma gidiyor.bu güzel yazı için sizede çok teşekkür ederim.selamlar...

Anatoliaaa 
 17.12.2007 11:42
Cevap :
Sizi biraz öfleli görüyorum. Boş verin efendim. Takıyorsanız, takın! Kime ne, değil mi? Yorum ve paylaşım için teşekürler.  17.12.2007 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 690
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2332
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster