Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
266
 

Kur'an 'Diri'leri muhatap alır

Kur'an 'Diri'leri muhatap alır
 

Kur'an diri olanları uyarmak, hatırlatmak, korkutmak, müjdelemek amacıyla indirilmiş kutsal Kitabımız. Ne garip tevafuktur ki, Kur'an'ın ölüler değil diriler için olduğu konusuna, ölenlerin ardından okunan Yasin Suresi'nin bir ayetinde dikkat çeker Yüce Rabb'imiz.

(Kur'an, ) diri olanları uyarıp korkutmak ve kafirlerin üzerine sözün hak olması için (indirilmiştir). (Yasin Suresi, 70)

Yüce Allah, elçilerini apaçık kanıtlarla, insanlara müjde verme ve uyarıp-korkutma görevleriyle yolladığını haber verir. Kulların yapması gereken de, elçilerin bildirdiği gerçekler üzerinde derin düşünmektir: "(Onları) Apaçık deliller ve kitaplarla (gönderdik). Sana da zikri (Kur'an'ı) indirdik ki, insanlara kendileri için indirileni açıklayasın ve onlar da iyice düşünsünler, diye." (Nahl Suresi, 44)

Yüce Allah Kuran’ın indiriliş nedenini, "(Bu Kur'an, ) Ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır." (Sad Suresi, 29) ayetiyle tüm insanlığa bildirir. Müminler de Rabb'imizin kendileri için yaşam rehberi olan mesajını okur, ayetleri üzerinde derin düşünür, “okunduğunda imanlarını artırır” (Enfal Suresi, 2) ve yaşamlarını ona göre düzenlerler.

Muhammed İkbal Kur’an okumayı terk eden Müslümanlara şöyle seslenir: "Kardeşim sana hayat verecek Kur’an ile senin arana girenler, seni ömründe Kur’an’la sadece bir defa buluştururlar. O da hayat bulman için değil rahat ölmen için Yasin okurlar."

O halde, hala diriyken ve hala işitiyorken, okuyalım...Başucu kitabımız yapalım, sürekli okuyalım, düşünelim ve -Allah'ın dilemesiyle- yüz çevirmeyelim.

"Ey iman edenler, Allah'a ve Resûlü?ne itaat edin. Siz de işitiyorken, ondan yüz çevirmeyin." (Enfal Suresi, 20)

Çünkü ölüler ve sağırlar işitemezler!..."Şimdi sen, ölülere (söz) duyuramazsın ve arkalarını dönüp giden sağırlara da çağrıyı duyuramazsın." (Rum Suresi, 52)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster