Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
19941
 

Kur'an'da Allah'ın anlatıldığı ayetler

Kur'an'da Allah'ın  anlatıldığı ayetler
 

Bu konuyu üç şekilde ele alabiliriz:
*** Tamamında Allah'ın tanıtıldığı yani anlatıldığı ayetler.
*** Bir kısmında ve genellikle son kısmında Allah'ın tanıtıldığı ayetler
*** Allah'ın isim ve sıfatları ile ilgili ayetler:


*** Tamamında Allah'ın anlatıdığı ayetler:
Tamamında Allah’ı anlatan ayetlerin toplamı 837 dir. Bu şekilde Allah’ın tanıtılması toplam 228 defa ele alınmış ve 837 ayet – Kur’an’ın %13.4 ü hacminde – Allah’ı anlatılması ve tanıtılmasına ayrılmıştır.
Bu tür ayetlerin en çok bilineni Ayet'ül-Kürsi'dir

Ayetü’l-Kürsi

Allah’a imanı, en üst düzeyde ve insanın bütün varlığına nüfuz edecek bir bilinç halinde anlatan ve Peygamberimiz tarafından " Ayetlerin En Büyüğü " şeklinde vasıflandırılan bu ayet, Bakara Suresi 255. Ayetidir. Ayetü’l- Kürsi olarak isimlendirilmiştir.

" O Allah ki, O’ndan başka tanrı yoktur.

O Hayy’dır ( ezeli hayat sahibi ) Kayyûm’dur. ( Varlığı kendisindendir )

O’ nu ne uyku tutar ne uyuklama.

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi

O’ nundur. O’ nun katında, O’ nun izni olmadan şefat edecek kim var ?

O, kullarının geleceğini de bilir, geçmişini de. Kulları ise , O’ nun ilminden, ancak O’ nun dilediği kadar kavrayabilirler.

O’ nun Kürsüsü ( tahtı ) gökleri ve yeri kaplamıştır; her ikisini de görüp gözetmek O’ na ağır gelmez.

O pek yüce, pek büyüktür. " ( 2 / 255 )

*** Son kısmında Allahın anıldığı ayetler

Bazı ayetlerde ise bir olay anlatılır veya mesaj verilir. Son kısmında ise Allahı tanıtan isim ve sıfatlar yer alır. Allah’ın bir veya genellikle iki bazan da daha çok isim ve sıfatı zikredili.r : ( anılır )

" Onlar sırf, ‘’ Rabbimiz Allah’tır dedikleri için yurtlarında çıkarıldılar. Eğer Allah’ın, insanların bir kısmını bir kısmıyla defetmesi olmasaydı, içlerinde Allah’ın adı çokça anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescitler herhalde yerle bir edilirdi. Allah, kendine yardım edene elbette yardım eder. Allah elbette Kavî’dir, Azîz’dir. " ( 22 / 40 )

Allah’a kavuşmayı umanlara gelince, şu bir gerçek ki, Allah’ın belirlediği vakit mutlaka gelecektir. O, Semî’dir, Alîm’dir. " ( 28 / 5 )

" Müminler o insanlardır ki, Allah’a ve O’ nun resulüne inanırlar. Resulle beraber, ortaklaşa bir iş üzerinde bulundukları zaman, ondan izin almadan çekip gitmezler. O senden izin isteyenler var ya, onlar Allah’a ve O’ nun resulüne iman edenlerdir. Bazı uğraşları için senden izin istediklerinde, onlardan dilediğine izin ver ve kendileri için af dile. Allah Gafûr’dur, Rahîm’dir. " ( 25 / 62 )

" Andolsun ki biz Lokman’a şu yolda hikmet verdik: ‘’ Allah’a şükret. ‘’ Şükreden kendi lehine şükreder. Nankörlük edense şunu bilmeli : Allah, Ganî’dir, Hamîd’dir. " ( 31 / 12 )

İçinde ikiden fazla isim ve sıfat geçen ayetlere örnek:

" Evvel O’ dur, Âhir O, Zahir O’ dur, Bâtın O ! O her şeyi hakkıyla bilir. " ( 57/ 3 )

*** Allah’ın isim ve sıfatlarının özelliklerini belirleyen ayetler:

( 5 ) En güzel isimler Allah’ındır ( 7 / 180 – 17 / 110 – 20 / 8 – 36 / 82 – 40 / 68 )

( 4 ) Bütün üstün sıfatlar Allah’ındır. ( 16 / 60 – 20 / 114 - 30 / 27 - 40 / 15 )

( 1 ) Allah’ın adı yücedir. ( 55 / 78 )

Allah’a dua ederken O’nun isimleri ile dua edilmesini öneren şu ayete dikkat edelim:

" En güzel isimler Allah’ındır; O’na onlarla dua edin. O ‘nun isimlerinde yanlış tutum izleyenleri bırakın. Yapıp ettiklerinin cezasını çekeceklerdir. " ( 7 / 180 )

NOT: Bu sınıflandırma tarafımızdan yapılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bir zamanlar esma-ül hüsna yı hani şu 99+1=100 sanır ve onu sayılarla sınırlandırırdım.Sonra bazı olaylarla bildirdi ki ,O TÜM SAYI VE SIFATLARDAN MÜNEZZEHTİR.HEM KÜLLL DÜR HEM CÜZ DÜR.Yani Subhan dır.Yani Hadis tir.Kainatı okuyunca akledemediğincedir...ve hem ve her ve hiçtir.Fena fillahtır.Bu nedenle o dilediğine dilediğince dilediğini dilediği kadar alabildiğince verir.Bilmem anlatabildim mi ?Ve bir şey demesen de ,bir an yokturki onu hançerendeki H ile anmayasın ve Allah lafzının son harfidir H o denemez olunca ömür sondur.Aldığın nefestir O..Saygılar Allah razı olsun .Eleştiri değil yorum hiç değil sadece katılım sayınız..

ütopik 
 03.02.2008 20:53
Cevap :
*** 99 Esma ile ilgili hadis bir çok hadis gibi gerçek değil. Ben Kur'an'da Allah'ı tanıtan 133 isim ve sıfat belirledim. Biryazım var bloğumda bu konuda. Gerçek olmamasına bir delil de RABB isminin hadiste bulunmaması. Bilinir ki Rabb ismi Allah isminden sonra Kur'an'daa en çok kullanılan isimdir ve 970 defa geçmektedir. İlginiz ve katkınız için teşekkürler. Selam, sevgi ve saygılarımla ***  04.02.2008 8:44
 

Yorumuma devam ediyorum:ALLAH (c.c) ismi özeldir ancak ona hasdır,tanrı kelimesi ise genel isimdir.Tanrı kelimesini tapılacak şey,yada tapılan manasınadırki KURAN da bu manayı İLAH olarak görüyoruz.ALLAH (c.c)ın kendisine vermemiş oldugu tanrı ismini siz yada birileri nasıl kullanabilirsiniz.Sizin şahsınızda tanrı kelimesini ALLAH (c.c)veya İLAH manasına kullananları kınıyorum. MUHABBETLE.

yaşlıdelikanlı 
 28.01.2008 19:06
Cevap :
*** Değerli dostum. Tanrı kelimesi tüm tapınılan varlıkları kapsayan genel anlamlı bir kelimedir. Benyazımda Allaaah'ı Allah kelimesi ile anlaatıyorum. Mana olaarak söylediğiniz gibi ilah keimesi orada daha uygun. Aama ben tercüme yapmak veya mmeaal yazmak ehliyetinde değilim. Be meali aldığım kaynakta, öyle yazdığı için aynen aldım. Metnin diğer bölümlerinde de hep Allah olarak geçiyor. Belirttiğiniz hususu bilmez değilim. Benim yazılarımda Alla konulu h çok yazım var. Lütfedip tetkik edin. Bu kada infiaalinize bir anlam veremedim. Gül bahçesinde küçük de olsa bir diken arar gibi ve bulunca da sevinir bir bir haleti ruhiye içindesiniz. Selam ve saygıgılar. ***  29.01.2008 12:04
 

Sevgili kardeşim:Blogunda yayınlamış oldugun ALLAH (c.c)ın kendini tanıtmasında hiçbir şekilde tanrı ismini bulamazsın nerden çıkartıyorsunuz bu tanrı ismini.KURANDA ALLAH(cc)Kendisini hangi isimlerle anmamızı emrediyorsa biz kullar olarak ancak O isimlerle anarız.ALLAH 'IN isimleri esmaül hüsnadır,Yani engüzel isimlerdir,Bugüzel isimler arasında tanrı diye bir ismi yoktur.

yaşlıdelikanlı 
 28.01.2008 18:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1525
Toplam yorum
: 1975
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 1685
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster