Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '19

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
43
 

Kur’an'ın temeli, paylaşımdır.

Geçtiğimiz günlerde Tevil âlimi, Osman Polat’ın bir programını izledim. Polat, bugüne kadar zekât ve sadaka konusunda ne öğrendiysek tamamını çöpe atmamızı sağlayacak açıklamalarda bulunuyordu. Bu açıklamalara göre zekât ve sadaka kavramları yer değiştiriyor; sadece zenginin yükümlülüğünde olduğunu zannettiğimiz zekât, kişiye; kişiye ait olduğunu zannettiğimiz sadaka ise devlete düşüyordu.
Çok önemsediğim bu programın önemli bölümlerini kelimesi kelimesine kâğıda döktüm ve okuyucularım ve Kur’an meraklıları için paylaşmak istedim. İşte o programdan zekât ve sadaka kelimelerinin kök anlamları ve açıklamaları:
*
“ZEKÂT: “ZKV” kökünden geliyor. Bol otlaklı/verimli arazi demek… Arazinin verimli olması için temizlik yapılır. Temizlik yönüyle kullanılır. Özellikle “temizlik” demektir. Zekât; erişme, çoğalma anlamıyla da kullanılır.  Zekât kelimesi, bilinen anlamıyla ve “El” belirlilik takısıyla “El Zekât” olarak Kur’an’da 30 yerde geçer. Bunun 4’ü hariç 26’ sı “Salât” la beraber gelir. Dikkat! “Onlar Salâtı/namazı tam kılarlar, ayakta tutarlar, korurlar; zekâtı verirler.” Artanı temizlenmek için verirler. Zekât, aynı zamanda da sosyal bir faaliyettir. Tüm müminleredir, ayırmaz. Zenginler için diye bir şey yok orada.
Leyl 5: “Kim verir ve sakınırsa...” “Kim” dedi. Ayrım var mı? Yok.
Leyl 8: “Kim de cimrilik ederse…”
Arınmak yönüyle Nur 21-30’da, Nefsi temize çıkarmaktan bahsederken Necm 32’ de, “temiz-masum” yönüyle Kehf, 32’ de geçecektir. Zekât vermek: Bakara 43, 83, 110, 177, 277; Nisa 77, 162; Maide 12, 55; Tevbe 5, 11, 18, 71; Nur 37, 56’ da geçer.
Zekât; “namazı kılar, zekâtı verirler” ifadesiyle zengin-fakir ayrımı yapmadan tüm müminlere farzdır.

SADAKA: “SDK” kelimesinden geliyor. Kocaların, eşlerine sadakatini, bağlılığını belli etmek için verdikleri Mihr’e o dönem sadaka denir.  Daha sonra bu kelime şu anlama geliyor: Bir topluluğun, o toplumun yöneticisine ödediği vergi. Yani Sadaka: Devlete ödenen vergi demektir. İslam’da bir vergi vardır, başka vergi yoktur. Oda, topluluk lideri tarafından, sadaka memurları aracılığıyla toplanır. Bu zekât değildir. Zekât, tüm müminleredir. Sadaka bu kökten Kur’an’da 155 yerde geçer. Bizi ilgilendiren haliyle: Bakara 196, 263, 264, 271, 276,  Tevbe 58, 60, 79, 103, 104; Mücadile 12, 13’ de geçer.
Sadaka ile ilgili kesin hüküm Tevbe Suresi 60’ıncı ayettedir. Farz hükümdür.  Kesin hükümdür. Sadakalar “El” takısıyla geliyor. Dikkat edin! Allah’tan bir farz, emir olarak sadece şu kimseler içindir:
1. Fakirler, 2. Miskinler, 3. Sadakalarla ilgilenen memurlar, 4. Kalpleri İslam’a ısındırılacak olanlar, 5. Özgürlüğünü yitirmiş olanlar, 6. Borçlular, 7. Allah yolunda olanlar, 8. Yolun oğulları; yolda kalmış olanların hepsi.
Sadaka’yı devlet toplar ve bu sekiz sınıfa dağıtır.
Geleneksel çeviri kitaplarına baktığımızda Tevbe 60’ı şöyle çevirmişler: “Zekât” demişler, tırnak açmışlar “sadaka” demişler. Tevbe 60’da zekât kelimesi hiç geçmez, sadaka geçer. Zekât başka bir şeydir.
Zekât; Her müminin kendisinde var olanı, çoğalan ne varsa onu paylaşmasıdır. Solculara sesleniyorum: Ben sosyalistim diyenler bilsin ki İslâm/Kur’an uygarlığının temeli, paylaşımdır. Kim, elinde ne varsa paylaşacaktır. İşte buna “Zekât” kelimesi denir.  Temizlenmek, arınmak, çoğalmak, çoğaltmak, ne artıyorsa…
“Sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. Onlara de ki: Çoğalanı!” Sizde ne çoğalıyorsa onu paylaşın. Şu muhteşem uygarlığa bir bakın. Böyle bir uygarlıkta açlık mı olur?
Tevbe 103:  “Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip geliştirsinler.” “Bunların mallarından al!” Kim alacak? Toplumun lideri.
Ne demiştik? Sadakanın kelime kökü: Kocanın eşine sadakatini göstermek için verdiği Mihr’dir. Oradan türeyerek bütün bir toplumun imkân sahiplerinin, o saydığımız zor durumda olan sekiz sınıfın dışında kalanlarının devlete ödemesi gereken özel vergidir; Sadaka…
Bu sadaka, Nebi tarafından, yönetici tarafından memurlarıyla toplanan bir vergidir. Tek vergidir. Devletin bütün giderlerini bu vergi karşılar.

Maide 55 tam bir kırılma noktasıdır. Rabbimiz buyuruyor ki:
“Sizin gerçek dostunuz sadece Allah'tır, O’nun elçisidir, rükû edenler olarak salâtı ikame eden, namazı kılan ve zekâtı veren müminlerdir.”
Maide 55’ de Rabbimiz buyuruyor ki; “Sizin gerçek dostunuz bunlardır.” Yani sizin İlahınız tam bir zengin düşkünü, yani gariban müminlere yer yok O’nun dininde. Dostluk yok. Çünkü bakın burada “zekâtı verenler, namazı kılanlardır” diyor sizin gerçek dostunuz. Burada Rabbimize soralım. “Ya Rabbi, fakir ama mümin kişiler ne olacak? Biz onları dost edinmeyelim mi? Çünkü sadece dost sınıfı olarak namazı ve zekâtı beraber yerine getirenler diyor. O kadar açık ki! Yani bütün müminler sizin dostunuz.

Tevbe 71: “Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirinin dostudur. Maruf’u/iyiyi emreder, münker’i/kötüyü nehyederler/yasaklarlar. Salâtı ikame ederler, zekâtı verirler.”  Zengin mümin erkeklerin, zengin mümin kadınların dostudur demedi. Tüm mümin erkekler, mümin kadınlar birbirinin dostudur, yardımcısıdır, velisidir dedi. Ne yapar bunlar? Örfe uygun olanı, herkes tarafından kabul edilmiş olanı emreder. Münker’i nehyeder/yasaklar. Başka ne yaparlar? Salâtı ikame ederler, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunlara Allah rahmet edecektir. Ya Rabbi, zekât vermeyenlere rahmet etmeyecek misin? Etmeyeceğim! diyor. Evet etmeyecek. Niye? Çünkü zekât, herkesin elinde olanı diğeriyle, daha alttakiyle bölüşmesidir. Sadaka ve Zekâtın üst çatısını kuran ise İNFAK’ tır…”
***
Evet, yazının daha fazla uzamaması için burada kesiyorum. Programın tamamını ve İnfak kavramını izlemek isteyenler,  https://www.youtube.com/watch?v=cuJjAW6XAyQ&t=2s linkine tıklayabilir,
Diğer videolar için https://www.youtube.com/channel/UCa8hb9le3Hz0mBAC8aLEYvg adresine müracaat edebilirsiniz.
Bize Kur’an yeter” diyenler için…
Kur’an’la kalın!

Tülay Hergünlü
26 Aralık 2019

 

 

 

Meltem Kaynaş bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1091
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster