Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
403
 

Kurada size ödül çıktı !!

Kurada size ödül çıktı !!
 

haber aktüel


Dolandırıcılık, şebekelik almış başını gidiyor ey millet. Teknolojiden faydalanın ama kazıklanmadan. Para kazanın ama internette değil ! Kendi alın terinizle kazanın. Hiç aklıma gelmezdi bunun yapılabileceği. Düzen bozulmuş, herkes ; " şunu nasıl kandırsam " , " bunu nasıl kazıklasam da hayatını berbat etsem " diye düşünmeye başlamış. Çok kötü çook. Geçen gün yine bir arkadaşımdan bana gelen mailde gözlerimi faltaşına çeviren bir dolandırıcılık haberiyle sarsıldım. Aman siz siz olun şahsi mail adresinize gelen bu kandırmacalara inanmayınız. Haberdar olduğum haberi okuyunuz lütfen .

" İngilizce elektronik posta gönderilen kişiler, kuradan kendilerine para ödülü çıktığı, birkaç 100 dolarlık havale ücreti ödemeleri halinde ödülün banka hesabına yatırılacağı belirtilerek dolandırılıyor.

Türkiye’de pek çok kişinin okumadan sildiği İngilizce elektronik postalarının bazılarının uluslararası dolandırıcılık şebekeleri tarafından gönderiliyor.

Elektronik posta sahibinin ismine hitaben özel olarak yazıldığı izlenimi verilen bu İngilizce metinlere tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de itibar edenler çıkıyor. Bu yöntem kullanılarak yapılan dolandırıcılığın özellikle son 5-6 yıldır giderek artıyor. "Bu elektronik postalar gönderilerek bir tür avcılık yapılıyor" .
İnternet üzerinden çalışan bu suç şebekelerinin, gönderdikleri elektronik postalara kişinin ev adresi, anne ve baba adı gibi çok özel bilgileri de ekleyebiliyor, böylece bunu okuyan kişileri daha kolay kandırılabiliyor.

Söz konusu elektronik postalarda "Kurada size ödül çıktı, şu kadar parayı havale ücreti olarak yatırırsanız ödülünüz banka hesabına yatırılacak veya sıfır faizli kredi almaya hak kazandınız" gibi vaatlerde bulunuyor.

"Bir kişiye, örneğin 1-2 milyon dolarlık para ödülü kazandığı, bu parayı alabilmesi için belirtilen banka hesabına, ’havale masrafı veya katılım bedeli’ adı altında birkaç 100 dolar yatırması durumunda çıkan ödülün kendisine verileceği söyleniyor. Adına hitaben yazılmış bu elektronik posta kendisine ulaşan ve buna inanan kişi ’kaz gelecek yerden tavuğu esirgemem’ diye düşünerek sözde havale masrafını gönderiyor ancak böyle bir ödül eline ulaşmadığı için dolandırıldığını biraz geç de olsa anlıyor."

Türkiye’de bu şekilde ellerine ulaşan elektronik postalara inanarak dolandırılan çok sayıda kişi var. "Bu işi yapan uluslararası suç şebekeleri, ada ülkeleri gibi uluslararası hukukun geçerli olmadığı ülkeler üzerinden faaliyet gösteriyor. Ayrıca, genellikle hukuk sisteminde açıklar olan ülkelerde yaşayan kişileri hedef seçiyor. Böylelikle dolandırılan kişi, hakkını aramakta gelişmiş ülkelere göre daha zayıf kalıyor" . Böyle şebekelerin ağına düşen kişilerin çoğu zaman, kendisinden alınan birkaç 100 doların arkasını aramıyor , böylece dolandırıcılar faaliyetlerini sürdürüyor.

" Türkiye’de yaşayan on binlerce kişiye her gün bu elektronik postalardan gelmeye devam ediyor. Bu tür uluslararası dolandırıcılık faaliyetlerinden etkilenmemek için isme de olsa gelen bu tür elektronik postalar hemen silinmelidir. Bu tür şebekelere parasını kaptıran veya kendisine bu yönde posta ulaşan kişiler, güvenlik güçlerine veya savcılığa başvurmalıdır. Çünkü her elektronik postanın nereden gönderildiği kolayca bulunabilir. Eğer uluslararası anlaşmaların geçerli olduğu bir ülkeden geliyorsa Dışişleri Bakanlığı kanalıyla müdahale edilebilir."

Kandırılmayınız, açalım gözlerimizi sonra kapatmak zorunda kalırız...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bana sürekli telefon numaramı yazmam gereken mailler geliyordu... Çok daha sonra ögrendim ki;meğer oraya numarasını yazan cep telefonundan kontör çalıyorlarmış...Hırsızlar işi buraya kadar getirdiler! Çokkk kötü çokk...

Serçe! 
 18.11.2008 14:39
Cevap :
aman dikkat et kendine sakın bu 3 kağıtçılara pabuç bırakmayasın. kendine iyi bak.  18.11.2008 17:16
 

Bu maillere kanmaz, kim kime para verir durup dururken?

Fatma Güneş ERGEN 
 18.11.2008 10:33
Cevap :
bence de. Bunlara kanmamak lazım.hele bu krizde kim verir. sevgiler.  18.11.2008 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 749
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1965
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster