Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
325
 

Kuralların canı cehenneme, herkesin dilediği gibi yaşayacağı bir dünya istiyorum

Kuralların canı cehenneme, herkesin dilediği gibi yaşayacağı bir dünya istiyorum
 

Kurallar da bizim mutluluğumuz içinmiş. Daha da önemlisi başkaları bizim kuralsızlığımızdan rahatsız olurmuş. Bugünkü dünyada kuralsız yaşanır mı bilmiyorum.

Kuralların çoğu uygulanmıyor zaten. Uygulanmayan kuralların da zararı var. Kitapları dolduruyor, kafamızı meşgul ediyor, sohbet konusu yapıp çenemizi yoruyoruz.

Güvenlikle ilgili ve mesleki kurallar sanki gerekli gibi “ Kırmızı ışıkta geçilmez. Sesli satış yapılmasın” Kerim Korkut yenidünya düzeninde trafik de yok, ticaret de. Kural koyacağımıza kuralları gereksiz kılacak yaşamlar kuralım.

İnsanlar sokakta birbirlerine çarparmış. Valla biraz da çarpsın yani! Gideceği evi şaşırır, kapımı çalarmış; hoş geldi sefa geldi. Akıllı yaşamanın akıllıca olmadığını düşünüyorum.

Sürpriz can sıkıntısı, kuralların yarattığı karmaşadan iyidir. İnsan bilerek yaptığı şeylerden sıkılır. Üstelik bir de yapmaya mecbursan…

Kurallar yaşamayı bilmeyenler içindir. Valla ben hiçbir kuralı kullanmıyorum. Kural dedikleri şeyleri biliyorum zaten. Benim hayatımda kural olmasa da yaşarım. Adam üst geçit yapmış “Üst geçitten geç demene gerek yok ki, ben zaten bunu bilirim” Bilmeyen de öğrenecek.

Kurallar hayatın yükü. Artı onlar yüzünden bazı güzellikleri de yaşayamıyoruz. “Şöyle konuşacaksın, böyle konuşacaksın” Adam kuralsız, doğal ne tatlı konuşurken kurallar yüzünden ağzını burnunu eğip bükmek zorunda kalıyor.

Kerim Korkut düzenlerinde işte bütün bu kurallardan kurtuluyoruz.

Kuralsızlık bazılarını rahatsız edermiş. Örneğin iyi yetişmiş kimse zaten sigara içmez. İçse bile başkalarını rahatsız edecek şekilde içmez. “Sigara yasak, şurada iç, şöyle iç” demeye gerek var mı?

Tecrübem şu ki olumsuz olumluyu etkiliyor. Yani cahille âlimin olduğu yerde cahil âlim olmuyor, âlim cahil oluyor. Kültürlü bilgili insana kural gerekmez. Kültürlü bilgiliyken kurallara uymuyorsa o da kötüdür ki ona kural olsa bile fark etmez. İnternete yasak koyacağına insanları zararlı sitelere girmemeleri konusunda eğit mesela. Yine de giriyorlarsa demek ki zararlı değil.

Kuralsızlığın verdiği mutluluğu anlamak için dağlara çıkacaksınız. Orada ne kadar mutlusunuz değil mi? Çünkü kural yok. Şüphesiz yaşam dağlarda dolaşmak değil. Yine de kuralsız hayat olabilir. Bunu devlet değiştiremez. Devlet uygulamanın yolunu açacak, siz de yapacaksınız. Bazı zorunlu kurallar dışında kurallara uymayan insan yok maalesef. Herkes kuralların kölesi. İnsan olmak diyorlar işte. Böyle insan oluyorsunuz. Duvarları yıkarak.

Dikkat ederseniz kurallar bizim hayatımızla uyuşmuyor. Ben denizde su sıçratarak yüzmek istiyorum, kural “olmaz” diyor. Denizin tadını alamıyorum. Ancak köleler kurallara uyarlar. Kerim Korkut’la kuralsız bir hayata merhaba!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kuralsız hayat kaos olur. Tabii çoğu gereksiz olan kurallar kaldırılabilir. Siz kaldırmışsınız. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 05.05.2016 6:15
Cevap :
Hangi kuralın gereksiz olduğunu bilmiyoruz...  05.05.2016 18:36
 

Kuralsız olarak yaşanmaz. Kurallar ve yasaklar dünya düzeni için gereklidir. Hoşgörünün sınırları vardır. Kural düzeni getiriyor bence günümüzde de zaten kurallara doğru düzgün uyulursa daha güzel hayat olur. Başkalarının haklarını gasp ettiğimizde bu özgürlük sayılmaz.İnsan verdiği sözlere uyduğu ölçüde insan olarak büyür ve yücelir. Sözlerini unutup, yerine getirmediğin de alçalır ve küçülür. Bence kuralsız ortamlar, belirsizlik ve güvensizlik yaratıyor. Bu nedenler den ötürü Kerim KORKUT kuralları uygulansın :)

Birgül YILMAZ 
 04.05.2016 23:02
Cevap :
Ah arkadaşım Kerim Korkut kuralları kural değil ki hayat.Merak etme ben senden de kuralcıyım.Burada kastedilen hiç kural olmayacak demek değil. İnsanlar kendilerini serbest ve özgür hissedecekler.Ben şu anda bu hissi duyamıyorum.Yasaklar olmayacak mesela. Şuna mecbursun, bunu yapacaksın, şöyle olacaksın...İnsan bunalıyor. Doğru davranış insanlara eğitimle verilebilir. Bunların ayrıca kural olarak yazılıp çizilmesine gerek yok.Hassasiyetini anlıyorum. İnsanları hayat konusunda eğitmek lazım.Bu yazı biraz yanlış anlaşıldı galiba.  05.05.2016 13:43
 

Kerim Kardeş nerede öyle bir dünya varsa hemen gidip orada yaşayalım.Selamlar sağlıklı ve mutlu kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.05.2016 20:30
Cevap :
Yok maalesef...  05.05.2016 17:54
 

Tek kural kendine ayna tutarak yaşamak olsun. Gene de aynası kırıkların şerrinden korunmak için en azından trafik kuralları olsun derim. Kural varken bile trafik öldürüyor, bir de yokken düşünsene. Adam kestirme diye dalar ters otobana valla.

Muharrem Soyek 
 04.05.2016 15:51
Cevap :
Kimbilir kural yokken belki daha iyi olur.  05.05.2016 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5245
Toplam yorum
: 13597
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster