Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2621
 

Kuran'da, afftmenin önemi!

Kuran'da, afftmenin önemi!
 

Kusurları örtmek, hataları affetmek erdemli bir davranıştır. Oysaki bugün pek çok insana affetmek zor geliyor. Eğer affederse o insanı haklı bulacağı anlamı taşıdığını düşünüyor. Oysaki affetmek, o kişiye hak vermek anlamına gelmez. Affeden insan her şeyden önce Allah’ın rızasını kazandığı gibi içindeki kini de söküp atmış olur.

İnsanlar, yaptıkları hatayı bağışlayan, özür dilediklerinde başkalarını affedebilen kimselere saygı duyarlar.

Evde, okulda, arkadaş ya da aile ortamında günlük yaşamda hatalı davranışta bulunan insanlarla karşılaşmak mümkün. Önemli olan hata yapmak değil, hatayı fark ettiğimiz anda özür dilemektir. Tabii bu gibi hatalı davranışlarla karşılaşan kişiye düşen sorumluluk da; olgunluk gösterip, anlayışlı olmak ve bağışlamayı bilmektir.

Dinimiz bizleri bağışlayıcı olmaya yönlendirir.

Kuran'da affetmenin önemi ile ilgili;

‘’Onlar, bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanla, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever’’(Al-i İmran suresi, 134 ) "... affetsinler ve hoş görsünler.

Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Nur, 22) buyrulmuştur..

Affedelim ki, bizler de affedilelim.

Sevgili Peygamberimiz de (sav) bu konuda oldukça duyarlı davranmıştır. Kendisine ve çevresindeki Müslümanlara eziyet eden müşrikleri bağışlamıştır. 630 yılında Mekke’yi fethettiğinde şehirde genel af ilan etmiştir. O’nun bu güzel davranışı Mekkeliler tarafından büyük bir sevinç ve hayranlıkla karşılanmıştır.

Peygamberimizin yaşadığı bu örnek davranış da, bağışlamanın insanı yücelten bir davranış olduğunu ortaya koymaktadır.

‘’Gerçek pehlivan güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman, öfkesini yenendir ‘’ (seçme hadisler, s, 124)

"Kim sabreder ve bağışlarsa, şüphesiz bu, azme değer işlerdendir." (Şura Suresi, 43) ayetiyle de affetmenin üstün bir ahlak özelliği olduğu haber verilmektedir.

Dolayısıyla müminler affedici, merhametli, hoşgörülü davrananlar ve Kuran'da bildirildiği gibi onlar, "öfkelerini yenenler ve insanlar(daki hakların)dan bağışlama ile (vaz)geçenlerdir." (Al-i İmran Suresi, 134)

Yüreğinizdeki sevgi daim olsun..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah inancı tam olan insan ancak gönülden affedebilir. Bu da insanı gönül ve zihin arınıklığına götürür. Böyle insanlar da "evrensel akıl"la buluşurlar.Anlama kavrama becerme ve sezme gücü geliştirirler. Ve bu dünyayı suçlamadan ayıplamadan güzel düşüncelerle geçirerek öbür dünyaya daha doğru hazırlanırlar.. Kazanımları büyük olur gerçekten! Allah hepimizi affedenlerden olmada yardım eder inşallah.. Tebrikler ve teşekkürler..

Halil Güven (Sökeli) 
 21.09.2010 22:39
Cevap :
Sizin de ifade ettiğiniz ettiğiniz gibi herşey Allah inancının tam olmasında bitiyor.. Hocam çok teşekkür ederim, değerli katkınız için. Yazıma anlam kattınız. Selam ve saygılarımla.  22.09.2010 7:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 11297
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster