Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3587
 

Kuran kursları: Siyasi islamın beyin yıkama merkezleri

Kuran kursları: Siyasi islamın beyin yıkama merkezleri
 

Kuran kursunda türbanlı kızlar


Henüz eleştirel düşünce yeteneği gelişmemiş masal çağındaki küçük çocukları adına "Kuran Kursu" denen toplu beyin yıkama merkezlerine teslim etmek hem insan haklarına, hem İslam’ın özüne, hem de laikliğe aykırıdır.

Bu kurslardan çıkan kafa bellidir: Tarikat reislerine kayıtsız şartsız inanan ve itaat eden, Atatürk’ü deccal, laikliği dinsizlik bilen, eleştirel akıl ve bilim düşmanı siyasi İslam mücahitleri... ideal AKP seçmeni!

Bu Kuran kurslarında küçük beyinlere ne şırıngalandığını AKP sanki biliyor mu ki bütün kaçak kursların denetimini ve cezalarını sıfıra indirdi? Nakşisi var, Süleymancısı var, Fethullahçısı var... AKP, tarikati ne olursa olsun gönül rahatlığıyla kaçak kurslara göz yumabiliyor, çünkü bir şeyden emin: Bütün Kuran kurslarında aynı tip, Arapça sure okumaya dayalı, ezberci ve tek doğrucu, sorgusuz eleştirisiz, dogmatik din eğitimi veriliyor.

İslam’ı ve Kuran’ı gerçekten anlamaya yönelik mitolojiye, toplum tarihine, dinlerin evrimine, çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçişe, din bilim çatışmasına, felsefe ve bilim tarihine, ayetlerin Türkçe açıklanmasına ve sorgulamaya dayalı bir Kuran kursu açın, hele bir açın, AKP kafası değil bu kursu kapatmak, başınıza yıkmak için elinden geleni yapacaktır.

Dogmatik ve ezberci Kuran kursu İslam’ın özüne de aykırıdır, çünkü tek tanrılı batı dinleri arasında akıl ve mantığa en çok değer vereni İslam’dır. Hz Muhammed "bilim Çin’de olsa gidip öğrenin" diyerek aynı Atatürk gibi bilime ne kadar değer verdiğini göstermişti. Bu nedenle İslam ilk dönemlerinde bilim ve felsefede o kadar ileri gitmiş, Farabileri, İbn’i Sina’ları yetiştirmişti. İslam’da akıl ve mantıktan uzaklaşarak ideolojik Arap emperyalizmiyle beslenen dogmatizm (tek doğruculuk) ve yobazlığa yönelme sonradan Emevi döneminde ortaya çıktı.

Ezberciliği ve tek doğruculuğu savunanların başında zamanın etkin din filozoflarından Gazali (1059-1111) geliyordu. Gazali "dini halka akıl ve mantık yoluyla öğretmeye kalkmayacaksın. Halka sadece neye inanması gerektiğini, hangi sözleri kaç kere tekrarlayacağını, namazda kaç kere yatıp kalkacağını söyleyeceksin. Sorgusuz sualsiz! Dinde akıl değil iman aranmalıdır" diyordu.

İşte Kuran kurslarının ve AKP’nin din anlayışı Gazali’nin ezberci dogmatik din anlayışıdır. Bu anlayışta halkın beyinsizliğine ve cehaletine korkunç bir güven, korkunç bir küçümseme vardır.

Gazali aptal mıydı? Hayır, tam tersi. Fakat onun için öncelikli olan İslam’ın akılcı ve aydınlatıcı yönü değil, dogmatik ve birleştirici yönüydü. Dogmalar tartışmaya açıldığında değişik yorumlar ve mezhepler ortaya çıkıyor, bu da İslam topluluğunun (ümmet) parçalanmasına yol açıyordu. Bu parçalanma da Arap emperyalizminin hiç işine gelmiyordu.

AKP’nin otoriter bir rejimle yönetilen "ümmet" ideali, aslında dogmatizme ve küçük yaştan beyin yıkamaya dayalı büyük bir toplum mühendisliği projesidir.

Kuran kurslarıyla küçük yaştan beyin yıkama laikliğe ve demokrasiye aykırıdır çünkü demokrasiler aklı hür, vicdanı hür vatandaşlar gerektirir. Ayrıca bu kurslarla çocukların kendi inancını kendi seçme özgürlüğü de ayaklar altına alınıyor.

Bırakın çocuk önce bir bilimi ve eleştirel düşünmeyi öğrensin. Oynasın, spor yapsın, sanatla uğraşsın, çok yönlü yetişsin. Bu arada mitolojiyi, felsefeyi, dinler tarihini öğrensin, genel kültürü artsın. Sonra 15-16 yaşına doğru kendi dinini, ideolojisini, politik görüşlerini özgür aklı ve iradesiyle kendisi seçsin.

6 yaşındaki bir çocuğun dininin ne olacağına tepeden inme karar vermek ve bu doğrultuda beynini yıkamak sadece inanç özgürlüğüne değil, insan haklarına da aykırıdır. Çünkü çocuğun beynine türlü korkular ve dogmalar aşılayarak onu eleştirel düşünce özürlü biyolojik bir robota çeviriyorsunuz.

Doğar doğmaz bir çocuğun nüfus cüzdanının din hanesine "İslam" yazmak inanç özgürlüğüne tamamen terstir. Laik bir ülkenin standart resmi bir dini olmaz. Hem nüfus cüzdanında din hanesinin ne işi var? Hani din bireyle Allah arasında bir şeydi? Sana ne benim dinimden? İstersem budist olurum, istersem müslüman, istersem de ateist. İstersem yarın dinimi değiştiririm. İstersem de birkaç dinden uygun bulduğum fikirleri alır, kendi kişisel dinimi kendim oluştururum. Dinim ne olursa olsun ben bir Türküm, yani Türkiye vatandaşıyım.

Çevrenizde kapitalizm, komunizm veya liberalizm kursları açılsa ve küçük çocukların beyinleri her kursun kendi ideolojisi yönünde yıkansa ne düşünürsünüz? Veya çocukların doğar doğmaz nüfus kütüklerinin "politik görüş" hanesine anna-babanın görüşleri doğrultusunda "sağcı, solcu, sosyal demokrat, siyasi islamcı" yazılsa? 6 yaşındaki çocukları sadece müslüman veya musevi değil, sağcı solcu veya demokrat diye damgalasak? Saçma değil mi?

Mustafa Tümener, Ağustos 2008

ünalca bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tesbitleriniz çok doğru.Dinimizi bizlere tam olarak öğretmediler.Çünkü işlerine gelmezdi ,Din üzerinden siyaset yapamazlardı.Yıllarca okullarda din kültürü dersi aldık.Namaz dualarının Türkçe karşılığını öğrendik mi?Anlamını bilmeden insan nekadar öğrenebilir dinini.Arapça kutsal değil ki.Bize dayatılan Arap milliyetçiliği,Arap müslümanlığı.Saygılar... .

yurttabirgül 
 23.09.2008 14:05
Cevap :
Bize dayatılan Arap milliyetçiliği,Arap müslümanlığı diyorsunuz, katiliyorum. Bu listeye bir de Bedevi hurafe ve geleneklerini eklemek gerekir. örnegin kadinlarin 2. sinif insan, bir cinsel meta sayilmasi...  28.12.2008 20:29
 

ve içerisinde bulunduğumuz ortamın yeni yüzü mü?

Yalnıztürk 
 09.09.2008 12:05
 

isabet %100 yanlız dört beş yaşındaki çocuklar dahi bu kurslara götürülüyor, ana okuluna gider gibi.Servislerlerle veya aileleri tarafından, malesef beyinler yıkanıyor. Saygılar..

Hasan Göksu PBahçe 
 27.08.2008 18:04
Cevap :
Yorum için tesekkür ederim.  31.08.2008 15:58
 

Eğer Müslüman değilsen Müslümanlığa Kurana ve onu öğreten kurumlara ve kişilere karşı olabilirsin. Fakat bu işi yaparken bir müslüman olarak değil bir ateist(dinsiz) veya bir gayri müslim olarak yapabilirsiniz. Sayın yazarı daha iyi anlamak için hangi perspektiften baktığını lütfedip açıklarsa çok memnun olurum.. Ben bir müslüman olarak dinimi hem örenmek hem de öğretmek durumundayım. Sayın yazar eğer bir müslüman ise İslamiyeti öğrenme ihtiyacını nasıl karşılamıştır veya müslümanlara bu konuda ne tavsiyede bulunur. Veya dini öğrenmek için kursa okula ihtiyaç yoktur diyenlerle aynı mı düşünüyor. Benim çocuklarım var ve onları en doğru biçimde yetiştirmek ve doğru dürüst insanlar olarak vatana millete, insanlığa ve evrene faydalı kişiler olmalarını istiyorum. Din eğitimi ile AKP arasında direkt bir bağ kurmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Çünkü AKP 7 yıllık bir parti oysa din eğitiminin 15 asırlık bir gelenei vardır. Teşekkür ederim.

AHMET DOGAN 
 13.08.2008 19:24
Cevap :
Kendimi müslüman sayarim. Insanlarin saçiyla, bacagiyla ugrasip emirler yagdiran, kullarindan kayitsiz sartsiz itaat ve dalkavukluk bekleyen insansi bir Allah'a degil, evreni doga kanunlariyla idare eden soyut bir Allah'a inanirim. Ailem çok dindardi, o yüzden dinle ilgili birçok seyi ve Kuran'i çok küçük yaslarda ögrendim. Ancak Islam kültürüne ilgim gerçek anlamda 16 yasindan sonra basladi. Benim için bilim, genel kültür ve akil Islam'in bazidir. Bunlar olmadan Islam'i ancak ezberlerseniz, ama anlayamazsiniz. Eger Islam'i ögrenmenin yolu onu sorusturmadan ezberlemektir gibi bir gelenek olusmussa bu gelenegin degismesi gerekiyor, çünkü Islam'in akilci özüne uymuyor. çocuklar bilimi, bilimsel düsünceyi, felsefeyi ve genel dinler tarihini ögrenmekle zaten Islam'i da anlamak yolunda önemli bir yol almis oluyorlar. Bu saglam bazin üzerinde isteyen 15 yasindan sonra istedigi dinin derslerini okulda da alabilir, bence bir sakincasi yok. Ama bu konuda bir dayatma ve baski olmamali.  14.08.2008 0:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1229
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Adım Mustafa, inanırım sadece kendi aklıma. Makine mühendisiyim, ama başta doğa, İslam kültürü ve po..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster