Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '19

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
43
 

Kuran Neden Mucize?

1-) Kuran, şairlerin yaygın olduğu dönemde inmiştir.

Her peygambere mucizeler, yaşadığı dönemi aciz bırakan bir şekilde verilir. Bu, Allah’ın kudret ve ilmini kulların acizliğini göstermek içindir, ancak iman edip etmemek insanlara bırakılır, bu manada bir imtihandır da, yoksa zaten insanların yaratılması ve dünyaya gönderilmesinin manası olmazdı.

İşte, diğer peygamberlere verildiği gibi, Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e de mucize olarak o dönemdeki şiir hastalığına binaen ancak tüm şairleri aciz bırakacak bir edebi yöne sahip Kuran okuma yazma bilmeyen bir kişiye indirildi ki, daha da çok şaşırdılar. Bu yüzden Kuran’da buyurulur ki: İSRA 88: De ki: "İnsanlar ve cinler, birbirine yardımcı olarak bu Kuran'ın bir benzerini ortaya koymak için bir araya gelseler, and olsun ki, yine de benzerini ortaya koyamazlar."

2-) Kuran merak edilen soruya cevap verilir öyle ki aksi yönde bir şey söylenemez.

Kuran’da kafir, müşrik, Müslüman her insanın merağına göre yanıtlar verilmiştir. En başta neden bu Kuran tek seferde inmedi diyenlere: Furkan 32: İnkârcılar, "Kur’an ona bütünüyle bir defada indirilseydi ya!" diyorlar. Oysa biz onu senin kalbine iyice yerleştirmek için böyle yaptık ve onu uygun aralıklarla parça parça gönderdik.

Neden peygamber bir insan, melek değil diyenlere: İsra 95: De ki: "Eğer yeryüzünde (insan değil de) tatmin bulmuş yürüyen melekler olsaydı, Biz de onlara gökten elçi olarak elbette melek gönderirdik."

Allah neden birdir kanıtı nedir diyenlere: Enbiya 22: Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı kesinlikle yerin göğün düzeni bozulurdu. Demek ki arşın rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.

6666 ayet bulunan Kuran’da bunlar gibi daha nice cevaplar vardır.

3-) Kıyamete kadar kalması.

Kuran diğer peygamberlere indirilen mucizeler son bulduğu halde, Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in kıyamete kadar tüm milletler için indirilmiş son peygamber olmasına bağlı olarak kıyamete kadar durmaktadır. Dolayısıyla, bu da mucizevi yönlerindendir.

4-) Kuran insanın düşüncesini müthiş bir şekilde geliştirir.

Kuran’da tüm alışılagelmiş methodlardan farklı olarak insanı düşündüren sonra yanıtını veren şekilde bir nizam vardır. Her kelimesinin yeri dahi bir manayı gösterir. Mesela, cinleri ve insanları yarattım denilerek, cinlerin insanlardan evvel yaratıldığını da belirtir.

Aynı ayetleri tekrar tekrar söyler, böylece o hususların daha iyi anlaşılıp manasını anlamak mümkün olur.

5-) İnsana manevi tesiri vardır.

Kuran’ın okunmasındaki uzatmalar da edebidir, yani günlük konuşmadan farklıdır ve manasını tamamlar, kısaca Kuran hem akla hem ruha ve kalbe de hitap eder, bu yüzden dinleyenler farklı milletlerden de olsa tesirini hisseder ruhen çekilirler.

6-) Kıyamete kadar kendini tefsir eder, bilimden ileridir bilime ve ilime ters düşmez.

Kuran’da seçilen kelimeler sabit olup, farklı anlamları yani mecazi anlamları bulunan Arapça kelimelerdir. Dolayısıyla, meal yapanlar bunları sonradan bilimdeki gelişmelerle beraber anlayabilmişlerdir. Dağların çivi gibi olmasından bahsedişi, dünyanın yumurtaya benzetilmesi gibi Kıyamete kadar Kuran’ın kendini tefsir ettiği görülmektedir. Elbette, ibadet ve amel yönünden her şey açıktır. Yine evrenin sürekli genişlediğinden ve atmosferden ayrıntılı bahsedilmektedir ki bilim adamları yakın zamanda bunları anlayabilmiştir.

Ayrıca tüm sosyolog ve ekonomistleri psikologları toplasak, Kuran’daki toplum nizamını ve cezalandırmaların en makbulü olduğunu en psikolojiyi toplumu koruyucu kurallar olduğunu itirafa mecbur kalacaklardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

Anadolu kültüründeniz efendim! Merhametli ama kötülüğe karşı keskin kılıncız. İnsanı nedir insan ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster