Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
42
 

Kuran şefaatçi olacak mı?

Sevgili okur; şefaat, ahirette peygamberlerin ve kendilerine izin verilen kimselerin müminlerin bağışlanması için Allah katında niyazda bulunmaları anlamında bir terimdir.

Peygamber Efendimiz, kıyamet günü Kuran-ı Kerim'in de şefaatçi olarak geleceğini şöyle haber vermişlerdir:

"Kuran okuyunuz! Çünkü o, kıyamet günü kendisiyle hemhâl olan kişilere şefaatçi olarak gelecektir."

Yine Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Kuran'da bir sure vardır, otuz ayet… O sure, mağfiret edilinceye kadar bir adama şefaat etti. O; Mülk Suresi'dir."

Kuran-ı Kerîm, dünya ve ahiret hayatının huzur ve saadet baharını yaşatan mucizevî bir kitaptır. Kuran istikâmetinde bir hayat yaşamak, her müminin aslî vazifesidir. Aksi hâlde ahirette Resul Ekrem  Efendimizin büyük şefaatine ve Kuran-ı Kerîm'in hakkımızda güzel şâhitliğine nail olmayı ümit ederken -Allah korusun- onların şikâyetine muhatap olmak gibi bir felâketle karşılaşabiliriz. Nitekim Kuran-ı Kerîm'in hilâfına bir hayat yaşayanlar hakkında Peygamber Efendimizin kıyamet günü Cenabi-ı Hakk'a şikâyette bulunacağı, ayet-i kerimede şöyle bildirilmektedir:

"Peygamber der ki: «Ey Rabbim! Kavmim bu Kuran'ı büsbütün terk ettiler!»

Rivayete göre kıyamet günü Kuran'ın temessül ederek (dile gelerek) şu şekilde şikâyette bulunacağı bildirilmektedir:

"Her kim Kuran'ı öğrenir de (Mushaf’ı asar) onunla ilgilenmez, ona bakmaz (onunla istikam etmez) ise, kıyamet günü Kuran o kişinin yakasına yapışır ve:

«–Ya Rabbi! Bu kulun beni hapsetti. Beni terk edip benden uzak durdu. Benimle amel etmedi. Benimle onun arasında Sen hüküm ver.» der.

Demek ki ahirette bu nevi şikâyetlere muhatap olmamak için Kuran-ı Kerîm'i mahrecine, tecvidine riayet ederek bol bol tilâvet etmeli, derûnundaki manalara aşina olmalı ve duygu derinliği içinde hayatımıza tatbik etmeye gayret göstermeliyiz.

Kıyamete kadar devam edecek bir mucize olan Kuran-ı Kerîm'e muhatap kılınmak, biz müminler için büyük bir şeref ve bahtiyarlıktır. Cenabı Hak'tan gelen bu ilâhî mektuba muhabbetle gönül vermek, hepimiz için bir saadet reçetesidir. Lâkin; "Ben Kuran’ı seviyorum." Demenin kafi olmadığını da bilmeliyiz. Kuran'ı seviyorsak, onunla ne kadar hemhâl oluyoruz? Kuran ahlâkı bize ne kadar sirayet ediyor? Kuran hükümleriyle ne kadar amel edebiliyoruz?

Yavrularımızı ne kadar Kuran kurslarına gönderip onlara Kuran kültürünü ve ahlâkını kazandırabiliyoruz?..

İşte bu nevi sualleri kendimize sık sık sormalı ve bu husustaki kusurlarımızı gecikmeden telafi etmeye gayret göstermeliyiz.

Zira Hazret-i Ömer şöyle buyurduğu nakledilmektedir:

"Biliniz ki Kuran, sizler için bir sevap ve şeref hazinesidir. Ona tâbî olunuz. Onu kendinize uydurmayınız. Kim Kuran'ı kendisine uydurursa Kuran o kimseyi tepe üstü düşürür, ta Cehenneme atıverir. Her kim de Kuran'a tâbî olursa, Kuran onu Firdevs Cennetlerine ulaştırır. Gücünüz yeterse Kuran'ın sizlere şefaatçi olmasını, hasmınız olmamasını temine çalışınız. Zira Kuran'ın şefaat ettiği kimse Cennet'e, davacı olduğu kimse de Cehenneme gider. Biliniz ki bu Kuran, hidayet membaı ve ilimlerin en parlağıdır. O, Rahman'dan gelen ve kendisiyle âmâ gözlerin, sağır kulakların ve kilitli kalplerin açıldığı en son kitaptır…

Velhâsıl, Kuran-ı Kerîm'in, kıyamet günü bizler için ya şefaatçi ya da -Allah korusun- şikâyetçi olacağını hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Bugün 31 Mayıs 2020 Pazar. 

Rabbim bizi Kuran'ı okuyan, anlayan ve hayatına yansıtan kullarından eylesin. 

(Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Ebediyet Yolculuğu, Erkam Yayınları, İslam ve İhsan).

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili doktorum dediklerinize aynen katılıyorum. Yüce Kur'anı Kerim Hırsızları sevmez, rüşvet edenleri ve rüşvet yiyenleri , haksızlık yapanları ve yalancıları sevmez, ona buna iftira edenleri sevmez. Kavga edenleri şer kuvvetlerini sevmez. Bunlara şefaati olmaz. Hele hele kardeşi kardeşe düşman edenleri hiç sevmez...Selam ve dua ile..

Abdülkadir Güler 
 03.06.2020 13:40
Cevap :
Bu değerli yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim sevgili Hocam. Selam ve dua ile kalın.   03.06.2020 16:23
 

Duanıza amin diyorum canım kardeşim:) Sağlıklı günler dilerim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 01.06.2020 18:44
Cevap :
Bu güzel yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim değerli Hocam. Mutlu akşamlarınız olsun.   03.06.2020 16:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3088
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster