Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
805
 

Kurbağanın beyni, bizimkinden küçük.

Kurbağanın beyni, bizimkinden küçük.
 

İpleri keselim.


Adam, iş yerinde bir soğuk hava deposunda mahsur kalmıştı, panik içinde ne yapacağını şaşırmış, çareler arıyordu, duyuramadığı sesi, umudunu giderek kaybetmesine neden oldu.

Çaresiz donarak ölmek kaçınılmaz kaderi olduğunu düşündü, Giderek sızıyor, belleğini, yitiriyor, ölüme teslimiyetiyle, kendinden geçİyordu.

Evet donarak ölmüştü, soğutma deposu içinde kalan ve sesini duyuramadığı için çaresizliğin kucağında olan insanın sonu başka ne olabilirdi?

Ertesi gün cesedi bulunmuş, ve ölüm sebebi araştırmaya alınmıştı. Sonuç, adam soğuk hava deposunun bozuk olması nedeniyle, donarak değil, DONMAYI DÜŞÜNMESİ DÜŞÜNCESİ , onu öldürmüştü. Bozuk olan bir depoda insan donmayı düşünerek kendini öldürebiliyor.

Öyleyse "Düşünüyorum öyleyse varım" sözünü,

"OLUMLU DÜŞÜNÜYORSAM VARIM"diyerek

günümüze uyarlayabiliriz.

Hepiniz için yabancı olmayan kurbağa hikayesi yine güzel bir örnek. İki kurbağa süte düşerler, birisi çırpınarak ölür, diğer onu seyreder.

Seyreden , kendisinin ölmeyeceğini düşünür, bu durumdan kurtulması için çözümler üretmeye çalışırken, (olumlu düşünme) çırpınır ve bir tereyağı tabakası oluşur ayaklarının altında, o da bu yağ kitlesini atlama taşı gibi kullanarak, sıçrar ve süt kabının dışına çıkmayı başararak, KADERE teslim olmak yerine, kaderine katkıda ve yaratımda bulunarak kurtulmuş olur.

Domuz gribi virüsü, sizin bakış açınıza göre şekillenen bir KORKUDUR. Onu "OLUMLU DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM"düşüncelerinizle, zayıf düşrebilirsiniz.

KORKUYU YÖNETMEYİ ÖĞRENMİŞ OLURSUNUZ.

Korkutulmaya karşı, pasif korkak olmak yerine,

BİLİNÇLİ olmak, , yönetilmek yerine , YÖNETMEK

ne güzel değil mi? Korkuyu yönetirseniz YÖNETEN SİZ OLURSUNUZ. kORKARSANIZ YÖNETİLİRSİNİZ.

Geleceğe korkular ekiliyor

Sen düşünüp onları yeşertme

Düşüncenin gücü var

Senin gerçekliğinde,

Anda ol anı yaşa,

Şu anda korku var mı?YOK

Öyleyse tüm korkuları

AL AŞAĞA,

ANDA OL ANI YAŞA.

SEVGİLER...

16/11/2009

Şerife karaçayırmutlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir blog yazısı okumuştum, korkmanın öğretilmesinden bahsediyordu. Hatta korkmaya alışmaktan bahsediyordu. Canım annem sık sık" ölümün olduğu yerde ağlamak ancak o geldiğinde olmalı" der. Anı yaşarken"anı yakalayabilmek" dileğimdir. Elinize, yüreğinize sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 02.12.2009 14:17
Cevap :
Aslında domuz gribi her gün korkuyu anons ediyor,korkulu öğretilerle de bu güne geldik,eh hayırlısı,teşekkürlerimle SEVGİLER.  02.12.2009 15:43
 

Düşüncenin heykelini yapan Rodin'in "Düşünen Adam"ı 87 yıldır Rodin Müzesinde insanları düşünmeye davet ediyor! Sanıyorum, bu anlamlı yazınıza tema yaptığınız OLUMLU DÜŞÜNCENİN heykelini yapan henüz çıkmadı, en azından bu ülkede... Soyadı mutlu olan bir sanatçıya ne kadar da yakışırdı! Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 22.11.2009 9:43
Cevap :
Bu sabah kahvaltı boyunca sizinleydim,son yazdığınız bloğa yorum yazmak için önce sizinle oturup uzunca sohbet ettim,yazacaklarımı yüzünüze karşı seslendirdim,(kulağınız çınladı mı bilmem?)Sonra bilgisayarı açtım ve karşımda yorumunuz,eh!pes vallahi dedim,İlahi Mehmet Bey,şaş(ma)dım ben bu telepatiye, Heykellerimde ve diğer,seramik,ağaç çalışmalarımda ki hepsi galerimde yok,benim konum hep insan yüzleri oldu,hisleri ise,hep ,gülümseyen tebessümlü,mutlu,dingin,hep SEVGİYİ ifade eden yüzler oldu,izleyenlerin dikkatini hep bu özelik çekti,ben bu konuda çalıştığımı sanıyordum,ama olsun yine sizin için yaparım,yeni çamur hazırladım bu kez konum değişik,"insan beynini"işleyeceğim,ama savaşan insan değil,UZLAŞMIŞ İNSAN beyni olacak benim ki.Galerimde var,hamile bir anne,karnının üstünde bir nilüfer çiçeği taşıyor,ve kendisi üstünde ki eski insan kılııfını,soyunuyor,doğacak çocuk taşıdığı çiçekle barışı sembolize ediyor (olumlu). Öğretmenim ödevlerimi yapacağım,teşekkürlerimle SEVGİLER.  22.11.2009 10:40
 

Yazın habercime gelince, hemen yorum yapmadım! Gerçeği sımsıcak ışınlar gibi yüreğe akıtan dize kıvamındaki anlatımının, bir yorum ziyafetine yol açacağını bildiğimden, bekledim. Sevgideğer dostların yorumlarını okuyunca, ziyafetinden ben de nasiplendim... Kalemin hep güzellik yazsın, umut aşılasın sevgili dost...

Ayten Dirier 
 19.11.2009 11:29
Cevap :
Evet sevgideğer Arkadaşım,dost yorumları,insanın yüreğinde ki UMUDU,yalnız olmadığını,bu karartma altında ki gezegenin,ışığa dair çaresiz olmadığını,gösterilmeyen ışığın KURTULma umudumuza güç verecek tohumu taşıdığını,insanın çabalarının,boşa atılan kulaçlar olmadığı gösteriyor,çabaya çaba katıyor,EMEĞİN hala bilenler tarafından saygı gördüğünü,düşünen insanların çırpınışı,ürettikleri,düşünceler,düşündürdükleri,hayalleri evrenin bir yerinde ANLAM bularak,UMUT DÜNYALARININ sarmalını büyüttüğünü düşünüyorum.Ve yazdığım yorumlardada buna özen gösteriyorum. Sevgili Aytenciğim,tüm saydığım bu olumlamalara güç verdiğin,evrene emek dolu yazılarınla katkıda bulunduğunu,kaleminin IŞIKIĞA DÖNÜK ÇABALARINA TEŞEKKÜR EDİYOR,sevgilermi yolluyorum.  19.11.2009 17:58
 

..makalenizin bir satırına, "KORKUNUN ECELE FAYDASI YOKTUR," atalar sözünü sıkıştırmadınız, anlayamadım. Çocuklarımızı bebekliklerinden itibaren ağladıklarında, yaramazlıklarında soyut özne ve yüklemlerle korkutarak yetiştiriyoruz. Böyle yetişmiş bir topluma "-Anı anda yaşa," telkininde bulunursanız, o toplum tedbiri de unutur, 'battı balık yan gider,' felsefesi bir hayat yaşar. Yanılıyor muyum? Yoksa anlatmak istediğinizi anlayamamış mıyım?

Yüksel ÖNAÇAN 
 18.11.2009 23:36
Cevap :
Sayfama hoş geldiniz,sayın Önaçan. Yorumunuza teşekkürler,Mevlana'nın AN üzerine söylediği değerli sözleri okuyup üzerinde düşündüğünüzde umarım beni anlayacaksınız.Bu değerli ziyaretinizle çok mutlu oldum sağolasınız,dostca selamlarımla.  20.11.2009 21:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 581
Kayıt tarihi
: 05.02.08
 
 

Evrenin dilini çözmeye çalışan; sevenlerin diyarından, yeryüzüne sevgi elçisi olarak gelen, dünya ay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster