Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
412
 

Kurban Bayramı…

Kurban Bayramı…
 

Müslüman dünya yaklaşan Kurban Bayramı’nı kutlamaya hazırlanıyor. Kurban kesmek İslâm Dini’nin en güzel sosyal yardımlaşma ve dayanışma emirlerinden birisidir. Asıl amacı sadece Allah rızası için zenginin varlığını yoksul ile paylaşmasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde kurban sözcüğü şu şekilde açıklanmış:

“Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.”

Ve yine Diyanet’in sitesinde kurban keserken nelere dikkat edileceği de açıklanmış:

“Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kesim esnasında hayvanların, birbirlerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.”

***

Evet, Kurban Bayramı yaklaştı. Kurbanlıklar süslendi, görücüye çıktı. Efe en güzel kurbanlık seçildi. Bakalım bayramda kesilirken neler yaşayacak güzelim Efecik!.. Artık bir tarlada mı, yoksa E5 ya da E6 karayolunun kenarında mı kesilir, bacağında hangi kasabın satırı ile dolaşır, kaçar mı, kaçarken kovalayanlar tarafından kıstırılıp sopalarla dövülür mü, içorganları nerelere atılır bunu şimdiden bilemeyiz. Ancak dileğimiz Efeciğin ve diğer Efeciklerin merhamet sahibi birisinin eline düşmesi ve Diyanet’in yukarıda yayınladığı gibi acı çektirilmeden ve eziyet edilmeden kesilmesidir.

***

Kurban Bayramı en fazla suiistimal edilen bir bayram olma özelliğini taşır. Özellikle vekâlet ile kurban kesme olayı tam bir sahtekârlığa dönüşür. Eskiden sadece Türk Hava Kurumu ve Kızılay tarafından toplanan kurban derileri günümüzde ehliyetsiz kişi ya da kurumlarca toplanıp kâr amacıyla veya teröre kaynak yaratmak için satılır oldu. Son yıllarda türeyen bazı büyük dernek ve vakıfların bağış adı altında topladıkları kurban ve diğer maddi yardımların nerelere ulaştığı, kimlerin elinde ranta (getirim) dönüştürüldüğü bilinmiyor. Kötü kokular geliyor ancak bilinçsiz ve bilgisizliği nedeniyle aldatılmaya müsait olan vatandaşların çoğunluğu buralara bağış yapıyor.

Yurtdışı faaliyetlerinde yolsuzlukları ortaya çıkan dernekler hâlâ Türkiye’de kurban bağışı topluyor. “İnsani yardım” örtüsü altında “kimse yok mu?” nidalarıyla ortalıkta dolaşan bazı vakıf ve derneklerin ise yetkililerce faaliyetleri kontrol altında mı, hesapları inceleniyor mu, Müslüman ülkelere götürdüklerini iddia ettikleri yardımların ne kadarı bu ülkelere ulaşabiliyor bilmiyoruz. Bu konuda ciddi bir araştırma yapılmasında yarar var…

Kurban derisi çok büyük bir pazar ve açgözlülerin her zaman iştahını kabartıyor. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği(TDKD) Başkanı Ramazan Hazar, Türkiye`de işlenen ham derinin yüzde 80`inin ithal edildiğini belirtiyor ve “Hatalı kesimler olmasa ham deri ithalatının yüzde 60`lara düşebileceğini söylüyor. Ayrıca Deri sektörünün lider ülkeleri arasında yer alan Türkiye`nin, dikkatsizlik ve yanlış uygulamalardan dolayı Kurban Bayramlarında her yıl milyonlarca dolar zarara uğradığı ifade ediliyor (Cihan H.A.12.07.2008)

***

Görüldüğü gibi Kurban aynı zamanda da ülke ekonomisine katkı sağlayan çok büyük bir ekonomik unsurdur. Kurban kesimleri devlet güvencesine alınmalı ve titizlikle takip edilmelidir. Usulsüz uygulamalar ve kesimler için gerekirse ağır cezalar getirilmelidir. Bu sayede bağışlar gerçek sahiplerine ulaşacak, derileri ekonomimize kazandırılacak ve dünyayı ayağa kaldıran vahşet görüntülerini de yaşamak zorunda kalmayacağız.. Ayrıca “bende kurban kestim” demek için kurban kesmek hayvancılığımızın öldürülmesinde en büyük pay sahibi olmak demektir.

Sonuç olarak Kurban keserken aldatılmaya izin vermeden, dinimizin emirlerine harfiyen uyarak ve ülke ekonomisini de göz önünde bulundurarak hareket etmek bizleri Yüce Allah’a daha fazla yaklaştıracaktır.

“İyilik yolunda kurbanımız olsun…” diye uğraşırken bizlerin kandırılıp kurban olmamıza izin vermeyelim.

Tüm İslâm âleminin Kurban Bayramı, bayramımız kutlu ve mutlu olsun!

Tülay Hergünlü

İstanbul, 25.11.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kurban derisi hakkında gerçekten çok dikkatli olmalıyız. Bende sizin ve ailenizin kurban bayramını kutlarım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.11.2009 20:22
Cevap :
Teşekkür ederim. Size de nice mutlu bayramlar dilerim.  01.12.2009 11:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster