Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '07

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
477
 

Kurban bayramı yaklaşıyor

Kurban bayramı yaklaşıyor
 

Bu yıl önce Kurban Bayramı'nı arkasından Yılbaşıyı peşpeşe kutluyacağız. Bayram ve Yılbaşı kimileri için çifte masraf, çalışanlar için peşpeşe tatil imkanı, bazılarımız için de gezip görme, ziyaret için bulunmaz bir fırsat. Ama en önemlisi Kurban Bayramı. Dar gelirlilerin ve yoksulların bütün yıl et girmiyen evlerine et girecek, çocuklar sevinecekler et yedikleri için, büyükler sevinecek çocukları et yediği için.

Hz.İbrahim erkek çocuğu olmadığı için yakarır ve bir erkek evladı olursa onu Allah'a kurban edeceğini dualarından eksik etmez. Zamanı gelince güzeller güzeli ve alemin yakışıklısı Hz.İsmail dünyaya gelir, büyür gelişir ve O'na verdiği söz hatırlatılınca; gözünü bile kırpmadan canından çok sevdiği oğlunu kurban edeceği anda; Allah tarafından insanlara koç gönderilir.

Her yıl tüm müslüman ülkelerle birlikte, ülkemizde de binlerce küçük ve büyükbaş hayvan kurban için kesilecek. Şimdiden ülkenin her yöresinden hayvanlar İstanbul'a getirilmeye başlandı. Bizim semtteki kurban pazarında Afyon, Kastamonu, Ordu ve Doğu Anadolu Bölgesinden yüzlerce hayvan satışta. Küçükbaş hayvan tabir ettiğimiz koyun ve koçlar 250-500 ytl. Büyük baş hayvanların ve danaların fiyatları da 1500-5000 ytl.arasında değişiyor. Azman Boğalar pazarlığa tabi. Kesim ücreti pazarlıkla, 30 ytl.isteniyor.

Hangisi tercih edilirse edilsin, kesilecek hayvanların veteriner kontrollü olduğunu gösterir belgenin ve hayvanların kulaklarına iliştirilmiş numaralı etiketlerin olması şart.

Sadece sağlıklı hayvanların kurban edilebileceğini şart koşan dinimiz; sağlıksız iki yaşından küçük koçların ve beş yaşından küçük büyükbaşların kurbanlığını men ediyor. Ekonomik gücümüze göre keçi ve deve kesilebiliyor.

Kurban pazarlarındaki sağlıksız kesim şartlarını onaylamadığım için buyıl da yine kurban parasını Mehmetçik Vakfı, Kızılay, THK veya Lösev arasında tercihimi yapacağım.

Tüm insanlara sağlıklı, mutlu, hoşgörülü bayramlar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tercihiniz her ne okursa olsun. Mutlu bayramlar diliyorum.

Talip Bölükbaşı 
 12.12.2007 21:38
Cevap :
Teşekkür ediyor,sizin ve tüm blog'cuların bayramı sağlıklı ve mutlu geçirmesini diliyorum.  12.12.2007 23:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1955
Kayıt tarihi
: 25.08.06
 
 

1953 Manisa Alaşehir doğumluyum.  Lise mezunu, evli, üniversite mezunu bir çocuk babasıyım. 197..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster