Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Baterist Kızı Melisa

http://blog.milliyet.com.tr/melo

20 Kasım '07

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1794
 

Kurban bayramı

Kurban bayramı
 

Müslüman aleminin en büyük bayramı olan Kurban bayramı, Kamer takviminin onikinci ayı olan Zilhicce ayının onunda başlayıp dört gün sürer.

Bu bayramda Müslümanlar, genellikle koyun, keçi veya inek keserek, etini yoksullara dağıtırlar.

Kurban, dinin bir buyruğunu veya bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvandır. Kurban kesme geleneği ilkel dinlere kadar dayanır.

Bu gelenek gereğince, insanların kurban edildiği de olmuştur. Nihayet, Hazreti İbrahim, oğlu İsmail' i Allah' a kurban olarak adamış ve bunun üzerine gökten kurban için bir koç inmiştir. Bundan sonra, insan kurban etme geleneği sona ermiştir.

Müslümanlar, kurban olarak koyun, keçi, inek, öküz ve deve gibi geviş getiren hayvanları keserler.

Türk geleneğinde Kurban bayramı büyük önem taşır. Eskiden, arife günü ikindi vakti atılan toplarla, ertesi gün bayram olduğu ilan edilirmiş.

Bayram sabahı camilerde toplu olarak bayram namazı kılınır, sonra yakınların kabirleri ziyaret edilir.

Yeni elbiseler giymek, akraba ve dostları dolaşıp ziyaret etmek, çocuklara hediyeler vermek de bu bayramın gelenekleri arasındadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bayramın ruhunu yazına güzel yansıtmışsın, kutlarım Melisa... Değerlere sahip çıkman güzel bir haslet. Çocuklarım senle bir yönde daha ortak; FB... Ben sarı kırmızıya vurgunum; GS ve Göztepe! Marşlarını bile yazdım... Sevgiyle kal.

Ayten Dirier 
 31.12.2009 11:50
Cevap :
Beğendiğinize sevindim efendim, teşekkür ederim. Biz Kanarya'dan başka kuş tanımayız :) Aslan ile mücadele ederiz ama dostuz :) Sevgiler.  31.12.2009 20:15
 

ben kurban bayramını sevmiyorum. Hayvan katliamı demek bana daha doğru geliyor. Hayvanları kurban edeceğimize ( o zamanlar hayır kurumu yoktu ve etler fakire dağıtılıyordu. Şimdi var ve zaten etler eşe dosta dağıtılıyor) hayır kurumlarına bağış yapsak fakir çocuklarını giydirsek bence çok daha fazla sevaba gireriz. Medeni kanunun başında Atatürk ün bir sözü değişmemek dinler için zorunluluktur der. Dinimizde değişmediğiyle övünür. bununla birlikte zaman hızla değişiyor. Bence bu da değişebilir.

karga 
 27.06.2008 16:34
Cevap :
Bence de biraz hayvan katliamı sanki. Zaten insanlar sevabından çok ucuz et yemek için kesiyorlar, fakire vermek bile zorlarına gidiyor. Teşekkür ederim karga ağabey, sevgiler.  27.06.2008 18:51
 

Konuyu çok iyi açıklamışsın . Seni tebrik ederim. Baban denizden çıktı mı? Kaç gündür elektrikli balıkları yazıyordu! Alternatif enerji arıyordu her halde! Hafta sonları yazılarını okuyalım. Unutma. Şimdiden bayramını kutlarım.

Ahmet Balcı 
 20.11.2007 16:28
Cevap :
Teşekkür ederim Ahmet amca yorumun için... Babam denizden çıksada bir ayağı hep oradadır. Yakında bir kemençe üstadını yazacakmış... Sevgiler, saygılar.  20.11.2007 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1852
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

1995 yılı Temmuz ayında İstanbul' da dünyaya gelmişim... Yengeç burcundanım... Öğrenciyim, bu sene 7..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster