Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '11

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1754
 

Kurban Bayramınız kutlu olsun...

Kurban Bayramınız kutlu olsun...
 

Bayramlar, toplumu bütünleştiren, ortak değerlerde buluşturan, gönüllerin yakınlaştığı ve toplumun harcı olan özel manevi zenginlikleridir. Toplum hayatımızda üstün yeri ve değeri vardır çünkü fertler birbirleriyle buluşup, sevinip kaynaşırlar.

Bayram günleri sevinç günleridir. Küslerin barıştığı, ailenin buluştuğu, büyüklerin ziyaret edildiği, dostlukların pekiştiği günlerdir. Hayatın bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntıları içinde bunalan, bitkin ve yorgun hale gelen insanları bayramlar dinçleştirir ve birbirlerine yakınlaştırır. Bu günlerde sevinçli ve güler yüzlü olmak tavsiye edilmiştir.

Ancak günümüzde bireysel yaşamanın ön plana çıkmasıyla, çalışıp didinip yorulan insanlar için tatil fırsatı olarak kabul görmeye başladık. Bir yandan tatil planları yapıyoruz ama eski bayramları özlemekten de geri kalmıyoruz. Hem tek başımıza kalmak istiyoruz, kaçıyoruz hem de eski bayramlar ne güzeldi diyoruz, çocukluğumuzdaki bayramlara özeniyoruz. Biraz çelişkili bir durum.

Bayramlarda birlik beraberlik duygusuna vurgu yapılarak kardeşçe ve barış içinde yaşamaktan dem vurulur hep. Ne yazık ki, barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama umudumuz son haftalarda üst üste gelen haberlerle dinamitlenmeye çalışıldı. Yaşanan bu kirli savaştan toplum olarak yüreğimiz yanarken, ardından deprem felaketiyle yaşanan kayıplardan da içimiz acıdı.  Gördük ki biz istediğimiz zaman kenetlenmeyi de biliyoruz.

Kurban bayramı da esas olarak paylaşma günleridir. Zenginin inancı gereği kestiği kurbanın etinin çoğunu fakirlere dağıtması da bu esastandır.

Eskiden aileler kurbanlarını bahçelerinde veya boş arsalarda çocukların ve aile bireylerinin gözleri önünde keserlerdi ve alınlarına kurban kanını da sürerlerdi. Bunun anlamını çözemezdim ama. Bu tören bazı çocuklar için azap olur, bir süredir beslediği kuzusunun kesildiğini görmek çocukta travma yaratır, bir daha et yememe noktasına getirirdi.

Artık belediyeler semtlerde özel kesim yerleri düzenlediler ki bu iyi bir gelişme. Açıkta kesilen hayvan görüntülerini seyretmek zorunda kalmıyoruz ve ortalık kan denizine dönmüyor desem de yine de bayram sonrası birçok yerde kan denizi görüntülerini tv lerden izliyoruz. Bu işin rayına oturmadığı anlaşılıyor.

Bireyler çoğu zaman kurban kesmeyi dinlerinin gereği olarak tercih ederlerken bir de bu işin bağış kısmı var. Birçok aile artık kurban etini evlerine sokmuyor.Ya bir hayır kurumuna kendi adına kesilmesi için bağış yapıyor ya da para veriyor. Birçok kuruluş kurban bağışı istiyor hayırseverlerden. Ama birçok İslam alimi de bağışı kurban olarak kabul etmiyorlar, kurban olması için kan akıtmak gerektiğini söylüyorlar. Burada yerine oturmamış bir düzen var gibi.

Kurban geleneği ilkel toplumlardan beri var. Belayı defetmek, tanrıların öfkesinden kurtulmak için insanoğlu tarih boyunca kimi zaman hayvanları, kimi zaman çocukları, kadınları, erkeleri kurban etmiş. İslamiyet sonrası kurban edilecek hayvanlar kurallarla belirlenmiş ve kan akıtmak gerçeği dinin gereği olmuş.

Kurban ibadeti İslâmiyet’ten önce de vardı kikurban öyküsü daha önceki kutsal kitaplarda da var (İncil ve Tevrat’ta).  

Öyleyse kurban bir ibadet midir yoksa gelenek midir? 

Bu sorunun cevabını konunun uzmanlarına bırakıp bayramları kaynaşmak için fırsat bilelim biz.

Yardımlaşmayı, hoşgörüyü, paylaşmayı, kucaklaşmayı, selamlaşmayı ve sevgiyi her gün fırsat buldukça yaşayalım, bunlar için bayramları beklemeyelim.

Bayram sevinç olduğuna göre sevinçler paylaşılmalı, acılar ve yaralar birlikte sarılmalıdır. Çünkü acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır.

 Kurban bayramınızı mutluluklarınızın artarak devam etmesi dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmenizi dilerim.

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mutlu ve sağlıklı ,huzurlu bayramlar...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 09.11.2011 13:05
Cevap :
Çok teşekkürler Mesut bey, saygıyla, selamlar...  09.11.2011 13:51
 

İnsan, hayvansal içgüdülerinden arınabildiği ölçüde insandır. Tüm bayramların bir geçmişi ve bir felsefesi vardır. Felsefesiz olanlar eriyip gider. Bazı bayramlar vardır, hatırlamam bile tüylerimi diken, diken eder. Neden mi? Bir bölüm insan geçinen topluluğun barbarlığı, vahşiliği ve insan kıyımının tarihidir. Bu barbarlık, bu işgal barbarların bayramıdır. Er geç tarihten silinirler. İnsanların yeryüzünde yurt arama, can kurtarma ve boş coğrafyaya yerleşmeleri başkadır, uygarlıkları işgal edip, yok etmek başkadır. Bayramlar çoook tartışılır... Bu gün kutladığımız Kurban Bayramı; İnsanlığa uygarlık örneğidir. Yüce Allah'ın insanlıktan beklediği erdemlilik, hayvansal içgüdülerinden arınma ve ruh mükemmelliği olduğu için, insanı kıyamamış, hayvan göndermiştir. Bilindiği gibi; o tarihten sonra, insanoğlu hala birbirini kıymaktadır. Doğayı katleden de insandır ve kurbanının cinsiyetine tecavüz eden de hep insandır. Oysa bu vahşet hayvanlar dünyasında hiç yoktur. Bayramlarımızda bütün zaaflarımızı hatırlayıp kendimizi hak yoluna adamalıyız. Sizlerin İnsanlık mücadelenizi takdir ediyor, bütün maneviyatımla destekliyorum. Bunların bilincindeyim. Size en samimi bayram tebrikleri mi sunarken, sağlık, esenlik ve mutluluklar dilerim. 06.11.2011 ramazan AYYILDIZ ray1953-06@hotmail.com

Ramazan AYYILDIZ 
 09.11.2011 10:43
Cevap :
Yorumunuz ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim Ramazan bey. Dediğiniz gibi insanların vahşiliği hayvanlardan çok daha kötü. Hayvanlar en azından karnını doyurmak için içgüdüsel hareket ederler. Allah şuurlu olmayı kısmet etsin insana. Tekrar teşekkürler ve daha nice bayramlara diyorum. Saygılar ve selamlar...  09.11.2011 15:21
 

Canım arkadaşım, bayramını en içten dileklerimle kutluyor, ülke ve ülkenin bireyleri olarak dirlik, düzenlik ve de sağlık içerisinde geçirebileceğimiz nice bayramlar diliyorum. Sevgilerimle.....

Ay Şen 
 07.11.2011 13:08
Cevap :
Bilmukabele sevgili arkadaşım, daha sağlıklı, daha mutlu huzurlu ve sevinçli günler görmen dileğimle, nice bayramlara. Sevgiler benden...   07.11.2011 13:47
 

Bu güzel mesajınıza teşekkür ederim.Bildiğim kadarıyla kurban kesmek,Kevser Suresine göre " farz", bayram ise dini bir gelenektir.Nice mutlu bayramlara.Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 05.11.2011 22:17
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuza Yılmaz Bey. Size de mutlu huzurlu bayramlar dilerim.  06.11.2011 2:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2862
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster