Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
122
 

Kurban kesmek

Mayalar tanrıların kızgınlığını gidermek için tapınaklarının tepesinde kurban seçtikleri genç erkeklerin kalplerini hançerle çıkarır kalbi tapınağın etrafındaki kalabalığa gösterir kalabalık tören düzenler ve tezahürat yapardı. Kalbi çıkarılan erkeğin kafası dev bir kasatura ile kesilir ve kafası tapınağın merdivenlerinden aşağı yuvarlanırdı. Bu ritüel kurban seçilen 10 civarında erkek için tekrarlanırdı. Bunun icin büyük bir tören düzenlenirdi.

Ortaçağ Avrupasında şeytana tapan bazı tarikatlar şeytanın gazabına uğramamak için törenle genç ve bakire bir kızı çırılçıplak soyarak hançerle diri diri kalbini çıkarır onu öldürür şeytana kızı kurban olarak verirlerdi. Bir başka uygulama da kızları canlı olarak kuyulara atar ya da toprağa diri diri gömerlerdi.

Tarihte ilkel kabileler, tarikatlar çeşitli tanrılara ve şeytana insanları ve hayvanları çeşitli ritüellerle kurban ettiler. Kurban verme olayı ilkellikten ve batıl inançtan kaynaklanan bir uygulamadır. Yüzyıllardır ve günümüzde hala birçok ülkede koyun, inek ve develer "kurban bayramında" boğazları kesilerek Allah'a kurban ediliyor.Gerekçe olarak ta İçinde çelişki barındıran ve doğruluğu tartışılır olan Hazreti İbrahim efsanesi öne sürülüyor.

Kullarını seven Allah kendisine sadakatı ispatlaması için ne Hazreti İbrahim'den ne de kullarından hiçbir zaman hayvanları kesmelerini emretmemiştir. Allah kendisine sadakatın ispatını istemeyecek kadar yücedir. Kullarını seven Allah'ın sadakat ispatı için milyonlarca hayvanın boğazının kesilerek kendisine kurban edilmesini emretmeye ihtiyacı yoktur.

Rasih Bensan 25 Ekim 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 415
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1999
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster