Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1040
 

Kurban olduğumun adaleti!

Kurban olduğumun adaleti!
 

hürriyet.com


Yine ne oldu diyeceksiniz.. Memlekette olanlar oluyor da, her şeyi duymuyoruz. Son zamanlarda televizyonu, gazeteleri filan tekledim, haberleri hanımdan alıyorum. O’da  TV’da seyretmiş. 
 
Hakim 82 yaşındaki yaşlı kadına cami önünde oturma cezası vermiş.. Sebep, kadın yoldan geçen erkeklerin bir kadını dövdüklerini görünce üzerlerine varmış ve bastonunu sallamış.. Dolayısıyla burada baston silah görevi görmüş ve nineyi şikayet etmişler; mahkeme filan.. En sonunda hakim cezayı basmış yaşlı teyzeye. Haber şu: 
 
“Manisa'nın Soma ilçesinde 82 yaşındaki Fatma Sazan evinin önünde gerçekleşen bir kavgayı ayırmak için değnekle bir kişiye vurduğu iddiasıyla hakkında dava açıldı. 82 yaşındaki yaşlı kadına verilen 3 bin liralık para cezası, ödeme gücü olmadığı için kamu görevi cezasına çevrilerek cami bekleme cezasına dönüştürüldü.”(hürriyet gazetesi)
 
Bu Allah’ın adaleti değil, kulların adaleti… Bir şey diyecek halimiz yok..!
 
Bu haber bazı güvercinler tarafından Müge Anlı’nın Tatlı –Sert programına  uçuruldu ve Fatma Teyze’nin hali, Sayın Müge Anlı tarafından uzun boylu üzerinde durdu ve Fatma Teyze’nin evine gidilerek evin perişan hali seyircilerin dikkatine sunuldu.
 
Belediyeler, Resmi  Kurumlar böyle haberlerden korkunç ürküyorlar ve hemen haberi ört bas etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
 
Peki, yaşlı Fatma Sazan için ne mi yapıldı?
 
Fatma Ana’nın günahı ne? 
 
Sokakta kavga edenleri ayırt etmek için, o da kavgaya karışmış ve elindeki bastonu sallayarak, işin içine girmiş… Vay sen misin bastonu sallayan… vermişler Fatma Nine’yi mahkemeye. Hakim tarafları dinlemiş ve Fatma Nine’ye kasten yaralama suçundan, 5 ay hapis cezası verip bunu da 3 bin lira para cezasına çevirmiş. 
 
82 yaşındaki Fatma nine bu parayı ödeyemiyeceğini söyleyince, hakim bu sefer cezayı “Cami bekleme Cezası”na çevirmiş.. Fatma Nine her sabah “İlim Işıktır Cami”sine gidiyor, caminin önünde oturuyor, güya camiyi bekliyor; akşamları da cami imamına görevimi yaptım diye imza veriyor. 
 
82 Yaşındaki bu kadının aldığı ceza kamuoyuna malolunca, neyse ki Soma Belediyesi ve Kaymakamlığı kadınla ilgilenmeye başlamışlar. Ve kadının geri kalan 10 günlük cezasının bedeli olan 480 lirayı ödemişler.
 
İlgililer bu haber üzerine Fatma kadının evini de ziyaret etmişler.. Bir de ne görsünler. Ev “tamtakır, kuru bakır..” derler ya. Acımışlar, evini bir güzel yenilemişler. Evin bütün eşyaları değiştirilmiş. Buzdolabı, çamaşır makinası ve diğer eşyalarla donatılmış. 
 
Müge Anlı’nın programından sonra biraz rahata kavuşan Fatma Nine demiş ki: 
 
 "Allah herkesten razı olsun. Evim yenilendi. Eksiklerim giderildi. Bana bugünleri de gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. 6 sene evli kaldım sonra eşimi kaybettim, kızımla hayatımızı sürdürerek bugünlere ulaştık" dedi. (salihligazetesi.com)
 
Bir Allah’ın adaleti var, bir de insanların… İnsanların adaleti böyle çalışıyor. Ne yapasınız.. Söylenecek pek fazla bir şey yok.
 
Ama Türkiye sesi soluğu çıkmayan Fatma nine gibi gariban insanlarla dolu. Onları Fatma nine gibi olanları Allah selamete kavuştursun; onları bu hale getirenler de biraz insafa gelsinler. 
 
Bu toplumumuz için bir örnek vakadır. Adalet açısından, insanlık açısından, güvenlik açısından…
 
Yani garibanların hakkının aranması için, mutlaka Müge Anlı’nın programında söz edilmeleri mi  gerekir..? Böyle  insanları böyle durumlara düşmeden önce koruyup kollayamaz mıyız? Haklarını arayamaz mıyız? Kim bakacak bu diyarın gariban insanlarına?
 
Fakat Sayın Müge Anlı’nın da bu konuda gösterdiği duyarlık inkar edilemez ; kendisi çok büyük bir insanlık, merhamet ve sevecenlik göstermiştir. Kendisi takdirlerin üzerindedir.
 
Allah garibanları korusun. (13.03.17)
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba üstad, Adalet denilen hanımın gözleri neden bağlı bilirsin. Yakalayan şey etsin diye... Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.03.2017 11:16
Cevap :
Yapma yav.. Duymamıştım. Hay Allah...!  14.03.2017 19:52
 

ceza var , insanlık ta vardır. Buna da şükürler olsun...

Abdülkadir Güler 
 13.03.2017 22:57
Cevap :
Öyle, şükürler olsun. Ya küreğe mahkum etselerdi.! Olmazdı öyle bir şey ya. Yine de üzüldüm kadının haline. Saygılarımı sunuyorum.  14.03.2017 0:12
 

Burası Türkiye dedirten cinsten bir haber Erdal Hocam. Bir tarafta bir anda salıverilenler, diğer yanda Fatma Nineler...Sanki paramız kadar değer görüyoruz güzel ülkemde. Allah korusun gerçekten tüm garibanları...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 13.03.2017 21:28
Cevap :
Evet, tipik Türkiye haberi... Ağam nerde, biz nerde..?? Öyle şeyler oluyor ki, nerede yaşıyoruz diye şaşıyoruz. Kendi dünyamızda, hiç garibanlar yokmuş gibi yaşıyoruz. Oysa neler var.! Bir de görmemezlikten gelenler. Selam ve saygılarımı gönderiyorum Ayşegül Hanım.  14.03.2017 0:15
 

Her ne kadar haber güncelliğini kaybetti ama duyarlılığınız için teşekkürler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 13.03.2017 18:18
Cevap :
Öyle mi..! İlgine teşekkürler.  14.03.2017 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster