Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '08

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1480
 

Kurbanlık koyun ağlıyordu..

Kurbanlık koyun ağlıyordu..
 

Yaklaşık on yıl önce'ydi sanırım..
Antalya'da ticari faaliyetimi sürdürmekteydim..
Şimdiki gibi bekar yaşantıma devam ettiğim için kurban bayramı sabahını kardeşim ile geçirmek istediğimden dolayı akşam yatı'ya kalmıştım..

Sabah kahvaltısında, site blokların depo veya kömürlüklerin birinde bağlı tutulan kurbanlık koyundan inlemeli, ağlamaklı sesler geliyordu..
Emin olun, abartısız söylüyorum tıpkı insan sesine benzer ağlama ve inleme sesleriydi..
Resmen ağlıyordu hayvan, insan gibi adeta..
Hala kulaklarımda o sesler..
Hatırladıkca on yıl önceki duygularıma dönüyorum sanki..

Kardeşimle birlikte eleştirisini yapmıştık kurban ile ilgili..
Kurban edilecek kurbanlıklar, kesileceğini anladıkları için insana benzer sesler çıkarıp ağlıyolarmış kardeşimin yorumuna göre ve katılmıştım düşüncesine..

O kadar üzülmüştük ki kardeşimle birlikte o sabah hayvanın o inlemelerine ve ağlamalarına ki, inanın bayramı kutlamak bile içimizden gelmiyordu..

Dini inançlar'a saygı duyuyorum..
Kutsal kitabımız'ın emirlerinden birisidir kurban kesmek ama bildiğim kadarıyla farz değil, vaciptir, yani kurban kesilmesede olur yorumunu getiriyorum düşüncelerim ve mantığımla..

Madem ki, islam dini mantık dinidir diyoruz, o halde hayvan olarak öldürüleceğini hissedip, adeta beni öldürmeyin yakarışlarını duyduktan sonra dinimizce farz olmadığı halde o hayvanın boynundan yeni bilenmiş bıçakla kesiyorsak bana göre caniliktir..

Ailemde küçük yaşlarımdan itibaren hep kurban kesildiğini görmüş ve büyümüş biri olarak, o sabahki hayvandan gelen sesleri duyduktan sonra kurban ile ilgili düşüncelerim değişti.

İnanıyorum ki, sizler de aynı sesleri duymuş olsanız kurban ile ilgili düşünceleriniz değişmiş olacaktı..

Ben hayatım boyunca bir hayvandan insan sesine benzer ses ile inlediğini ve ağladığını hiç görmemiş ve duymamıştım..

Eğer ılımlı islam modeli geliştirilecekse öncelikle kurban konusunu ele almalılar..

Sevgiler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her Kurban Bayramı "adeta katliama dönüşüyor". Haberlerde izliyoruz "kaçmaya çalışan kurbanlıkların vahşete dönüşen yakalanış ve kesilişlerini". Amaç "yiyemeyenlere et yedirmekse", bu böyle olmamalı. Yıllarca Hac'da kesilen etler çöle gömüldü. Şimdi Afrika'da açlara gönderildiği yazılıyor (ne kadar doğruysa artık). İslam'da israf yoktu hani? Karşıyım bu kıyıma. İyi ki yazdınız bu konuyu, ben de içimdekileri döktüm:) Esenkalın:))

maveran 
 28.11.2008 23:36
Cevap :
meraba..yorum ve katkılarınızdan doayı teşekkür ederim..AB uyum yasaları içine kurban ile ilgili en azından azaltılması adına ılımlı islam modeli kapsamına koymaları gerekir ve uygulanacağına da inanıyorum..sevgiler  29.11.2008 14:34
 

Sanatçı duyarlılığınızı anlıyorum.Ama şunu anlamıyorum.Siz veya yakınlarınız hiç et yemez misiniz?Mezbahada kesilen hayvanlar can değil mi...Tamam, ehil olmayan kişiler kesmemeli. Hijyene dikkat edilmeli.Neden her kurban, bu konu edilir ?Senenin diğer günlerinde hiç hayvan kesilmiyor mu?Balık da can.Temizlerken gözlerini görmemek için hemen kafasını atarım.Hepimiz üzülüyoruz ,duygulanıyoruz kesilirken hayvan.Ama sünnet olan bu ibadet,aynı zamanda gelenek olmuş.Birbirimizin görüşlerine ,saygı göstermek zorundayız.Saygı ve selamlar...

Nur Eşmeli 
 28.11.2008 22:31
Cevap :
Her türlü hayvanın öldürülmesine karşıyım..balık ve benzer hayvanların kesilmesinin önüne geçmek mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz..yeterli beslenme için mantığına katılıyorum istemesem de ama adeta rand olmuş felsefelere karşıyım..blog da da belirttiğim gibi farz değil, vaciptir kurban kesmek..üstelik ekonomik zorlukları olduğu halde borç paralarla kurban kesildiğini hepimiz duyuyoruz günümüzde..saplantı inançlarla değil, doğru inançlarla ibadetlerimizi yapmamız gerektiğine inanıyorum..arap ülkelerinde hayvanlar kesilip, toprağa gömüldüklerini medyalardan izlemedikmi?..blog'um da bahsettiğim hayvanın insan gibi ağladığını duymuş olsanız inanıyorum ki siz duyarlı bir öğretmen olarak aynı benim gibi düşünürdünüz hocam..başka birşey ilave etmek istemiyorum..saygılarımla..  28.11.2008 22:48
 

Bir hayvanı yada bir insanı öldürmek arasında uçurumlar yok. İnsanlar, öldürmekten, kan dökmekten haz alır gibiler... Az önce baska bir blog okudum, Obama başkan seçildiği için 40 tane kurban kesen şu köylülerden bahseden... Yazık ya çok yazık. Eğer bir cennet varsa oraya girecek olanlar bu insanlar olamaz....

Semih Özyiğit 
 28.11.2008 22:04
Cevap :
Aynı blog'u bende okudum..her türlü öldürülmelere bizler gibi karşı durdukca azalır bu katliyamlar..ayrıca insanın kendisini iyi yönde eğitmesiyle de ilintili olduğunu vurgulamak istiyorum..teşekkür ederim katılımınız için..  28.11.2008 22:35
 

Size kurban konusunda sonuna kadar katılıyorum. Kurban bayramı yaklaştığında yapılacak olan toplu kesimler aklıma geldikçe yüreğim acıyla burkuluyor. Bu konunun bir çözümü olmalı diye düşünüyorum.

MERİÇÖZGÜR 
 28.11.2008 20:47
Cevap :
karadenizle ilgili yazınızı okurken yorumunuz geldi..teşekkür edrim yorumunuza ve katılımınıza..sevgiler  28.11.2008 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2258
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster