Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '06

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1448
 

Kurbanlıklar (!)

Kurbanlıklar (!)
 

Bugün bayram!.. Önce ülkemin insanlarının, sonra da tüm İslam alemininin bayramı kutlu olsun.
Bugün bayram. Kurban Bayramı.. Sabah saatlerinden itibaren, bayram namazı ile başlayan bayram günü ile ilgili olarak günün içinden haberler ajanslara düşmeye başladı. Bayram sonuna kadar da bayramlık haberleri göreceğiz, okuyacağız. Aslında bu haberlere pek yabancı olmamamız lazım. Çünkü, yıllardan beri benzer haberleri gazetelerde okuduk, tv'lerde seyrettik. Gelecek yıllardaki 'kurban bayramı' haberleri de bunlardan farklı olmayacak. Ne mi bunlar ? Pek öyle insanda merak uyandıracak haberler değil. Neden mi ? Çünkü, bu gazetede anlatılanlar, TV'lerde gösterilenler, zaman zaman mizah değeri taşısa da elbetteki bir haber niteliği taşıyor. Haber niteliği taşıyan, habere konu olan ise kurbanlıklar, kurban derisi kavgaları, kurbanlık manzaraları ve kurbana kurban olanlar.. Şimdi neyi kastetiğimi biraz anlayabildiniz mi ?

Anlatmaya çalıştığım olaylar malum! Kurbanlık alanından karga tulumba taşınan veya arabaların bagajlarında iki büklüm hale getirilen, kesim yerine döve döve götürülen, zaptedilemeyen, gözleri bile bağlanmadan kesilen, gerektiği gibi ayakları bağlanmadan kesilen ve tam bağlanılmadığı için yarı kesilmiş halde can havliyle oraya buraya kaçışan, kesime götürüleceğini anlayıp da (!), can havliyle sahibine saldıran hayvanlar. Yol kenarlarında, tarlalarda, bahçelerde, dükkanlarda, evlerinin önünde yapılan kesimler, oluk oluk kanalatlere akıtılan kurban kanları.. Alınlarına kınalar, boyalar sürülüp, boncuklar asılan, hatta tüyleri parlatılıp tımarlanan ama ne yazık ki celladının keskin bıcak darbesi kaderi olacak olan hayvanlar. Tüm bunlar kurban bayramının, kurbanlık hayvanları... Kurbanlık manzaraları..

Bu görüntüleri hatırladınız mı? Buraya kadar herşey normal gibi görünebilir. Bu görüntülerin haber konusu olmasının asıl önemli yanı, birilerine bazı yanlışlıkların gösterilmesi, insanların bilinçlendirilmesidir.. Tıpkı diğer haber konuları gibi. Ama her yıl bugünlerde, bu manzaraları tekrar tekrar görmemiz bize hiç de ders alınmadığını göstermiyor mu? Gerek kurban alanlarının düzensizliği, belediyelerin eksik ve aksak çalışmaları, kurban pazarlarında yaşanan temizlik, park ve trafik sorunları, gerek ahlaki, gerekse İslami kurallara uymama, vs. Bunların hepsini tekrar tekrar görüyoruz. Hiç ders alınmıyor. Tüm bunlara, yine aynı kareye girebilecek başka bir kurban bayramı görüntüsü var ki, durum daha da vahim. Kurban keserken yaralanan, sakatlanan hatta kalp krizi geçiren insanlar. İşin ehli olmayıp, eline bıcak satır geçirip de hayvan kesmeye çalışanlar yine bir taraflarını kestiler, yine yaralandılar yada başkalarının yaralanmalarına sebebiyet verdiler. Hastaneler yine bu insanlarla dolup taştı. Bu görüntüleri de hatırlıyormusunuz bir yerlerden? Eğer hatırlamıyorsanız, seneye takip edin aynı görüntüleri gördüğünüzde bu sefer hatırlayacaksınız..

Tüm bunların aksine, gayet ilmi, ahlaki ve dini şekilde kurban kesimhanelerini ve kesim şekillerini de gördük, göreceğiz. Normalde olması gereken de budur. Medeniyet budur. Kurban kesmek, herkesin bildiği üzere bir dini vecibedir ama hayvanları kurban etmek yerine yukarıdaki şekillerde kesmek de katliamdır. Böyle deyince de lütfen kimse alınganlık yapmasın, bu hayvanların kaderi olamaz. Bakın bir çok belediye kendi mahalleri dahilinde kesim yerleri oluşturuyor, hayvanlar burada olması gerektiği gibi ilmi ve dini kurallara uygun olarak veteriner kontrolünde ve deneyimli kasaplar tarafından katledilmeden kesiliyor, derisine bir zarar gelmeden, hayvan işkence çekmeden, sıhhi bir şekilde kesiliyor, parçalanıyor, yıkanıyor ve pay ediiliyor. Vatandaş yalnızca hazırlanan poşetleri alıp gidiyor. Ne kan gövdeyi götürüyor, ne hastaneler acemi kasaplarla dolup taşıyor, ne bayramlar zehir oluyor, ne de kurban kesileceği yerde kurbanlık olunuyor.

Doğrusu da budur, bu olmalıdır. Kurban almak, kesmek, dağıtmak, yoksulları sevindirmek, hayır yapmak sosyal anlamda da islam dini açısından da gayet güzel bir davranıştır ama kurban yerine kurbanlık olmak da yanlışların en büyüğü ve en komiğidir.

Bir sonraki kurban bayramında bayram haberlerinde, katledilmeyen hayvanlar ve kurbanlık olmayan insan manzaralarını görmek dileğiyle, iyi bayramlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2469
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster