Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
563
 

Küresel çöküş

Küresel çöküş
 

Bir yanda nüfusun, diğer yanda ise sermayenin küresel boyuttaki hızlı artışı; zengin ile yoksul arasındaki farkı daha da açmakla kalmayıp, dünyada yoksul sayısının yüzdesini de büyük ölçüde arttırmaktadır. Bilindiği gibi nüfus artışı dünya kaynaklarının dengeli bir biçimde dağılmasında en büyük engellerden biridir. Buna karşın dünya üzerinde bulunan yenilenemeyen doğal kaynaklar sabit olduğundan, insan sayısı arttıkça dağıtımdaki eşitsizliğin de artacağı üzücü olmakla birlikte herkes tarafından anlaşılabilecek küresel bir gerçektir. Eğer kişi başına düşen ortalama doğal kaynak miktarı yaşamı sürdürmek için yeterli değilse, bu durumda eşit paylaşım da bir çeşit sosyal intihar olacaktır.

Yenilenemeyen doğal kaynakların kullanılmasında ve bunların paylaşılmasında sürdürülebilir kalkınma yöntemleri uygulanmaz ise, dünya kaçınılmaz olarak büyük bir çöküş ile karşı karşıya kalacaktır. O nedenle büyük çöküş gerçekleşmeden önce ve hala dünya üzerinde yaşamı sürdürmek için yeterli olduğunu inandığımız doğal kaynaklar var iken; gerek ekonomi, gerek nüfus ve gerekse doğal kaynaklar açısından sürdürülebilir kalkınma yöntemlerinin benimsenmesi; artık günümüzde geç kalınmış bir önlem olmakla birlikte, başarılı olunabilmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanmaktan başka çare kalmamıştır.

Peki bu büyük küresel çöküş nasıl meydana gelebilir;

Gerek nüfus açısından gerekse ekonomi açısından büyüme; sistemin taşıma kapasitesine veya sınırlarına yaklaştıkça; olumsuz halkalar (Çevre kirlenmesi, yenilenemeyen doğal kaynaklar, kıtlık, yoksulluk vs.) giderek güç kazanır. Sonunda olumsuz halkalar olumlu olanlarını dengeler veya onlara baskın gelir ve böylece büyüme son bulur.

Olumsuz halkalardaki doğal gecikmeler, nüfusun ve sermayenin ulaşabilecekleri en yüksek düzeyi aşmalarına neden olabilir. Bu aşırı gelişme dönemi, kaynakların zararına sonuçlar doğurur. Bu durum aynı zamanda genellikle çevrenin taşıma kapasitesinin azalmasına neden olur. Böylece nüfus ve sermaye de kaçınılmaz düşüş olarak ifade edilen büyük küresel çöküş meydana gelebilir.

Teknolojik çözümler, büyümenin devam edebilmesi için olumsuz halkaların etkisini azaltmak veya oluşturdukları baskıları gizlemek için düzenlenmiştir. Bu araçlar büyümenin neden olduğu baskıları kısa dönemde hafifletebilirler, fakat uzun dönemde sistemin aşırılıklarını ve çöküşünü önleyemezler.

Yukarıda ifade edilen gerçeklerin büyük bir kısmını Sürdürülebilir Kalkınma Modelinin kurulmasında öncülerden olan Donella Meadow’sun, dünyada büyük etki meydana getiren “Ekonomik Büyümenin Sınırları” adlı kitabından alıntı yaptım. Bundan yaklaşık 35 yıl önce yazılmış bir kitapta bu gerçek ifade edilmiş olmasına rağmen teknolojik gelişmeler bizim gözümüzü kör ettiğinden halen bu gerçeğin farkında değiliz. Ama bu çöküş gerçekse ve gelecekse; bir anda ve belki de en gelişmiş ve en mutlu olduğumuz dönemde gerçekleşme ihtimali çok yüksektir.

O nedenle bu çöküşü engelleyebilmek için alınacak her türlü önlem insanlık adına hayati bir öneme sahiptir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Küresel saldırılar ve küresel çöküşe karşı, küresel bilinç ve eylem gerekiyor. Madem ki elimizin altında bilgisayar ve internet diye bir teknoloji var. O halde bunu bilinçli bir biçimde kullanmalıyız. Yakın çevremizde de herkesi duyarlı ve bilinçli olmaları konusunda uyarmalı, bilgilendirmeliyiz. Yapılacak çok iş var aslında, bu sütunlarda bu yazıları yazmak bile önemli bence. Sevgiler.

Nuray 
 14.08.2007 23:40
Cevap :
Duyarlılığınız ve yorumunuz için teşekkürler..Dediğiniz gibi madem ki elimizin altında böyle bir teknoloji var bizler de bildiklerimizi ve düşüncelerimizi paylaşmalı, elimizden geldiğince bu sürece karşı koymalıyız. Saygı ve sevgilerimle...  19.08.2007 16:35
 

Yazımızın başlığı küresel olduğu zaman nedense yazımız az dikkat çekiyor, özellikle sayfanızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bende geçenlerde küresel ihmal diye yazdım, hiç paylaşım olmadı. Elinize sağlık, bilgilendirici yazınız için..sevgiler

mutlumavi 
 09.08.2007 17:50
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.. Sizin gibi duyarlı bir kaç kişiye ulaşabilmek bile bence yeterli. Saygı ve sevgilerimle  11.08.2007 13:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2045
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

1979 Sakarya doğumluyum, 1,5 yıl Milli Eğitim' de öğretmenlik yaptıktan sonra,11 yıldır da üniver..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster