Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '07

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1020
 

Küresel dünya'da emek örgütlenmesi

Küreselleşme sadece sermayenin sınırsız hareket kabiliyetini ve istismarlarını beraberinde getirdi. Özellikle de çalışanlar açısından yıkıcı sonuçları ortaya çıktı. Tabi ki sosyal güvenlik sistemini de allak bullak etti. Çalışanlar için iş güvencesi ve sosyal güvenlik insani bir zorunluluktur. Bunun yanında insanca yaşayacağı ve geleceğini güvenle kurabileceği bir ücret vazgeçilmezdir. Günümüzde bu üç konuda tahrip olmuş durumdadır.

Gelişmiş ülkelerde çalışanlar var olan ayrıcaklıklarını kaybetmenin yanında sosyal haklarından ciddi kayıplarla karşılaşmakta, hatta ülkelerindeki üretim tesisler sökülerek geri kalmış ve emek ücretleri düşük olan ülkeler kaydırılmaktadır. Bu şekilde oluşan istihdam kaybı, işsizlik korkusu ve gelecek için umutsuzluk çalışanları ezmektedir. Geri kalmış ülkelerde ise niteliksiz ve ucuz iş gücünü yok pahasına çalıştırarak, sosyal güvenlikten yoksunlaştırılarak ve çevresel sorunlar gözardı edilerek istihdam sağlanmaktadır. Geri kalmış ülkelerin istihdam sorunu, gelişmiş ülkelerden gelen yabancı sermaye oranı ile birlikte az da olsa artırmakta ve kırsal alanlardan kentlere göçü hızlandırmaktadır. içinde yine işsizlik hep sorun olarak durmaktadır. Bazı ülkelerin durumu hariç (Çin gibi) özel olarak gelişen ve büyüyen ekonomiler bu konuda daha rahatlar.

Ayrıca örgütsüz ve eğitimsiz kitleler yaşam koşulları karşısında hayatta kalma mücadelesi vemekteler. Öyle ki köleler dahi beslenme ve barınma sorunu yaşanmazken bu gün çalışanlar için ciddi sorun haline gelmiştir.

Bu durumda politika geliştirmekten yoksun kalan sendika ve demokratik toplum örgütleri çoğu zaman protesto ve kınamaktan öteye bir adım atmakta çaresiz kalmaktalar. Bunun temel nedeni uluslar arası örgütlü kartellerin iş gücünü istediğince yasal sorunlarla karşılaşmadan kulanabilmesi ve üretim yapılmadan finansal hareketlerle para kazanmasıdır. . Bunun getirdiği kaotik yapılanma yasalarla desteklenerek, çalışanlar üzerindeki inanılmaz baskılara neden olmaktadır. (esnek çalışma, taşeronlaştırma, yarım zamanlı çalışma vb)

Bunlara karşı çözüm olabilecek temel argümanların başında üretimle bağlantılı olmayan sermaye hareketlerinin ve kazançların oranının üretimle orantılı hale getirilmesidir. (örneğin toplam üretim değerinin % 10’u gibi. Mali piyasalardaki Toplam kazanç bu oranı geçmemli gibi)

Bu şirketleri ve spekülatörleri yatırım ve üretime yönlendirmede bir araç olabilir.

Çalışanlar boyutunda ise en önemli sorun ulusal ve uluslar arası örgütlenme sorununun aşılmasında yatıyor. Bunun için sektörel olarak örgütlü çalışanların tüm dünyada küresel olarak yeniden örgütlenmelerini sağlayacak yasal koşulların öncelikle oluşturulması bu koşullara uygun örgütlenme yapılmasıdır. Yani A uluslararası şirketinde çalışanlar dünya ölçeğinde toplu sözleşme yapmalı Hindistandaki çalışanda, Türkiyedeki de Avrupadaki de ADB deki çalışan da aynı dönemde toplu sözleşmeyi yapmalı ve aynı hükümlere tabi olmalı. Aynı sosyal ve ekonomik hakları almalıdır. Kısacası tüm Dünya ölçeğinde sermayenin sınırsız dolaşımı ve kullanımı gibi, çalışanların da önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bu mümkün mü? Kısa sürede elbette hayır. Fakat bu süreci önüne koyarak buna yönelik örgütlenme ve aktiviteler yapılabilir. Örneğin büyük uluslar arası gruplarda çalışanlar dünyanın her bölgesinde eş zamanlı grevler yapabilir. Bir yerdeki iş çıkarmalara karşı dünya ölçeğinde dayanışma grevleri yapılabilir. Bu tür çalışmalarla hükümetler ve şirketler belli bir noktada uzlaşmaya getirilebilir. Diğer bir sorun olan esnek çalışma vb yöntemlerlere karşı çalışanları bütünleştirici örgütlenmeler yaratılmalı. Bir işletmede çalışanların hepsi tek bir akitle bağıtlanmalı ve hakları korunmalıdır. Örneğin kamu çalışanları tüm sınıf, kadro ve çalıştırma biçimleri tek bir yapıda birleşmeli ve tek bir sendikada örgütlenebilmelidir. Örneğin cocacola çalışanları dünya ölçeğinde tek bir sendika çatısında örgütlenebilmeli. Buna benzer argümanların zenginleştirilmesi mümkün. Emeğin küreselleşmesinin altı doldurulmalıdır ki anlamlı olsun.

Geçmişteki klasik söylemler ve eylem biçimleri günümüz dünyasında çalışanların sorunların çözmede ne kadar yetersiz kaldığını görmeli yeni bir perspektifle hayatı dönüştürecek dev adımlar için küçük başlangıçlar yapmalıyız.

Geleceğin küresel sorunlarını aşmada belki yeniden örgütlenen bir Dünyada sorunlar daha kolay çözülebilir. Daha az tüketerek daha az üreterek ve daha az çalışarak. Yani çalışma saatlerini kısarak istihdam arttırılabilir. İsraf önlenebilir. İnsanlar daha insanca yaşamak için sosyal aktivitelere ve ailelerine zaman ayırabilir.. Temel argüman çok çalışmaktan öte verimli ve az çalışarak daha insani bir dünya hedeflemelidir .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster