Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
595
 

Küresel ihmal

Küresel ihmal
 

Son günlerde su tasarruf yöntemlerinden çok, gerekli tedbirlerin önceden alınmamış olmasının tartışmaları yapılıyor. Aslında bu sorunu gazete yazılarından önce eşimle tartışmıştık. Eşim uzunca bir zamandır su yönetiminin iyi olmadığını, şehirlerin büyüdüğünü ama büyümelere eşlik edecek tedbirlerin önceden alınmadığından söz etmişti. Hatta blog yazısı olarak “Küresel İhmal” konulu olarak bu sorundan söz etmemi önermişti. Ben bu konuda yeterli bilgim olmadığı için böyle bir yazı yazmayı düşünmemiştim. Ama son zamanlarda okuduklarım beni bu konuyu yazmaya zorladı.

Başlıklar o kadar üzücü ki yetkili kişilerden duyduğumuz sözler şaşırtıyor insanı. "Böyle bir afet olacağı öngörülememiş”, “ Belli bir nüfus başka şehirlerdeki yakınlarına gitse sorun da rahatlama” olurmuş. Pozitif bilim nerde? Akılcı ve çözüm yollarını arayıcı değerlendirmeler nerde?

Dileğim bu konuda bilimsel verilerin bizlere sunulabilmesi. Kişisel tedbirler alınmalı tabiî ki, ama bu sorunun ciddi ve ulusal boyutta çözümlenmesi gerekmektedir. Bu konuda araştırdım ve aşağıdaki özet bilgileri buldum. Pansuman tedbirler yerine gerçekten sorunu çözücü çalışmalar yapılmasını umuyorum.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle, sevgilerimle

Su yenilenebilir bir kaynaktır, bu anlamda sürdürülebilir kullanımı mümkündür; Ancak günümüzde hızlı tüketim, kaynaklardan yararlananlara eşit fırsatlar ve yararlar sağlayacak şekilde sürdürülebilirlikten çok uzaktadır. Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için, kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 8000- 10.000 m3 arasında olmalıdır. Kişi başına düşen yıllık 1430 m3’lük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir. Türkiye dünyanın en hızlı nehirlerinden birkaçına sahip olsa da su rezervleri bakımında alt sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de su kaynaklarının yönetiminde akılcı ve sürdürülebilir politika ve uygulamalar hayata geçirilmez ise gelecekte ciddi sıkıntılar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

WWF-Türkiye'nin Çözüm Önerileri :
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), ülkemizin su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımın sağlanması için çalışmaktadır. WWF-Türkiye, su kaynaklarının yönetiminde Entegre Havza Yönetimi yaklaşımının benimsenmesi ve yasal mevzuatımızın da bu yapıyı destekleyecek şekilde yeniden düzenlenmesi için politika oluşturma ve proje uygulamaları düzeyinde çalışmalar yürütmektedir.

Entegre Havza Yönetimi nedir?

Toplumun temel ihtiyaç ve kullanımlarını göz önüne alarak, yüzey ve yeraltı sularının hidrolojik havza ölçeğinde miktar, kalite ve ekolojik anlamda farklı bakış açılarıyla ele alarak yönetimidir.

· Suya “doğru" bakmak: Toplumun suya yaklaşımında ve suyu algılamasında köklü değişiklikler gereklidir.. Bu çerçevede WWF-Türkiye, ülkemizin içinde bulunduğu kuraklaşma süreci hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, “su zengini olduğumuz" algısının ve tüketim alışkanlıklarının değişmesini sağlamak amacıyla bir Su Kampanyası başlatmıştır.

· Ulusal Su Yasası: Mevcut yasal ve kurumsal karmaşanın çözülmesi ve düzenlenmesi için kapsamlı ve bugünün gerçeklerine uygun bir Ulusal Su Yasası, su kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için gereklidir. Ulusal Su Yasası, aynı zamanda Avrupa Birliği uyum sürecine uygun şekilde düzenlenmelidir.

· Entegre Havza Yönetimi: Standart bir yöntem olarak benimsenmeli ve ülkemizdeki 25 su havzasının için Entegre Havza Yönetim Planları hazırlanmalıdır. Halihazırda WWF-Türkiye; Konya Kapalı Havzası, Doğu Karadeniz Havzası, Susurluk Havzası ve Büyük Menderes Havzası’nda suyu kullananlarla yönetenlerin bir araya getiren örnek çalışmalar yürütmektedir.

· Yeraltı suyu: Kullanımı düzenlemeli ve etkin bir şekilde kontrol edilmelidir. Yeraltı su kaynakları çevresel ve nükleer etkilerden en az kirlenen su kaynağı olması nedeniyle, azami dikkatle kullanılması gereken kaynaklardır. Yalnızca Konya Kapalı Havzası’nda bulunan 50 binden fazla kuyunun en az yarısı kaçaktır. Yeraltı su rezervlerini korumak ve bu rezervlerin azalmasını önlemek ulusal politika olmalıdır.

· Bütün sektörlerde su tasarrufu: Devlet tarafından teşvik edilmelidir. Özellikle suyun %75’ini kullanan tarım sektöründe, su tasarrufunu sağlayacak yeni teknolojiler kullanılmalıdır. Salma sulamadan, damla ve yağmurlama sulamaya geçilmesi ve aşırı su tüketen ürünlerin değiştirilmesi teşvik edilmeli, teşvik mekanizmaları yeniden düzenlenmeli, çiftçiler bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Su tüketiminizi azaltmak için siz neler yapabilirsiniz?
· Musluklarınızı, sifonlarınız, daima bakımlı tutun. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder.

· Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve kısa programları tercih edin.

· Banyo yerine duşu tercih edin. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir.

· Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre % 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültün. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edin.

· Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayın. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.

· Traş olurken, ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacınız olduğu kadar açın.

Yazı kaynak

http://ekoloji17.blogcu.com/2058661/

http://www.wwf.org.tr/

Resim kaynak

http://www.gungoryildiz.com/tr/water.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bak biz kuveti bir dolduruyoruz .Vucudumuzu dusta yikadiktan sonra sicak suyun icine sirayla girip vucudu dinlerdiriyoruz . ve ayni suyu camasir yikamada kullaniyoruz . Ankara belediye baskanina bir not yazayim mi ? Bak japonya da biz boyle yapiyoruz diye ..Gazetelere yeni bir manset olur valla

Nursen 
 07.08.2007 17:52
 

Yurdum insano o kadar umursamazki hala önlemler umurlarında değil.Hala şakır şakır sularla arabalar yıkanıyor.İsraf üstüne israf...Çocuklarımıza bırakacağımız dünya çok kötü çok...Tüm sorumlusu da bizleriz.

Belgin Güven 
 06.08.2007 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6181
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster