Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1120
 

Küresel Isınma - 2.Bölüm

Küresel Isınma - 2.Bölüm
 

Küresel ısınmaya karşı alınabilecek basit tedbirler (devam):

2 – Enerji:
Her tür enerji, elde edilmesinden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar geçtiği tüm aşamalarda havaya, suya, yaşayan canlılara ya da yok edilmesi sorun olan atıklarıyla çevreye zarar verir.

    Gerekmediği zamanlarda bir saniyeliğine bile olsa ışığı kapatın. Elektronik aletlerinizi kullanmadığınız zamanlarda standby’ da tutmayın, tamamen kaaptın. Her ortam için doğru tip ve büyüklükte ışıklandırma kullanın. Floresan ampulleri tercih edin. Mikrodalga fırınlar donmuş yiyeceklerin çözülmesi için kullanıldığında fazla enerji harcar. Ancak yiyeceklerin ısıtılması, az miktarda yemek yapılması, su kaynatılması gibi amaçlarla kullanıldığında ekonomiktir. Suyu ocak yerine elektrikli ısıtıcıda ısıtarak hem daha hızlı sonuç alırsınız, hem de daha az enerji harcarsınız.Güneşi bol yerlerde yaşıyorsanız, sıcak su gereksiniminizi güneş enerjisiyle sağlayın. Klimaların filtresini en az ayda bir kez değiştirin. Evinizi ısı kaybına karşı yalıtın. Eşyalarınızı radyatörleri kapatacak şekilde yerleştirmeyin. Eğer çok ihtiyaç varsa, klima yerine vantilatör kullanmayı tercih edin. Klima kullanıyorsanız, doğrudan güneş ışığı almayan yerlere yerleştirin. Mutlaka kurşunsuz benzin kullanın. Yüksek performans sağlayan benzin türlerini yeğleyin. Otomobil alırken, öncelikle gereksiniminize göre büyüklüğünü belirleyin. Daha sonra da kendi sınıfında yakıt tüketimi en az olan modelleri seçin. Hem siz tasarruf edersiniz, hem de doğaya yararlı olursunuz. Evinizde kullandığınız yakıtların düşük kükürt içermesine özen gösterin. Günümüzde çalıştırılmadan önce otomobillerin motorlarının ısıtılmasına gerek yoktur. Otomobillerde aşırı yük taşımak benzin tüketimini artırır. Taşıma kapasitesini aşmayın..…

3 – Bilgisayar ve ofis malzemeleri:


Bilgisayar, yaklaşık 24 kiloluk bir metal, plastik, cam ve silikon yığınıdır. Bir tek bilgisayarda bulunan yongaları üretmek için 12 ton su tüketilir. Bütün bir bilgisayarın üretimindeyse yaklaşık 33 ton su, 1 kg bakır, 700 çeşit kimyasal madde kullanılır, 2300 kws enerji harcanır ve 63 kg çöp ortaya çıkar.

    Evinize ya da iş yerinize alacağınız bilgisayarın, yazıcının ya da fotokopi makinesinin, hem şimdiki hem de gelecekteki gereksinimlerinizi karşılayacak nitelikte olmasına özen gösterin. Elektrik tüketimi benzerlerine göre daha düşük modelleri satın alın. Aldığınız bilgisayarın ya da ambalajın, CD, disket, toner, kartuş vb. ofis gereçlerinin geri dönüşümlü malzemeden üretildiğinden emin olun. Geri dönüşümlü kağıt kullanabilen yazıcıları yeğleyin. İş yerinde yazıcıları olabildiğince paylaşın. Bilgisayardaki metinlerden kağıt çıktısı almaktan vazgeçin. Bu konuda ısrar eden kişilerin de bundan vazeçmesini sağlamaya çalışın. Yazılı haberleşme yerine elektronik haberleşmeyi, kağıt kullanarak faks çekme yerine bilgisayarla faks çekmeyi ya da e-posta göndermeyi, belgeleri fotokopiyle çoğaltmak yerine elektronik ortamda iletimini tercih ederek kağıt kullanımını en aza indirin. Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı ve tüm ofis gereçlerini kapatın. Bekleme konumunda da enerji tüketimi önemli düzeydedir. Yazıcı ve fotokopi makinelerinde, üreticinin önerdiği kağıt ve diğer tüketim malzemelerini kullanın. Yanlış malzeme, gerecin bozulmasına sebep olabilir. Kullanmayacağınız bilgisayarları atmayın, Türkiye'de bilgisayarla henüz tanışmamış daha pek çok okul olduğunu unutmayın.

Devam Edecek..!

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evimizde son derece dikkatliyiz. Ama neden işyerinde böyle olamıyoruz. Devet malı deniz yemeyen .......... mi demek istiyoruz. Basit bir kaç excel tablosunu 7-8 takım yazdırıp sonrada bu tablo olmadı hadi şu maddeyi de ekleyelim gibi sudan bahanelerle bozarak ne kadar çok ısrafta bulunuyoruz. Ya tuvaletlerde boşu boşuna akşama kadan akan musluklar. Yanan lambalar. İşin en acı yanıysa hiç kimsenin umurunda değil. Benim gibi çırpınan birkaç kişinin dışında. Güzel bir konuya değinmişsiniz elinize sağlık.

Abla 
 06.03.2007 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3187
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster