Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '17

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
119
 

Küresel ısınmanın nedeni evrenin genişlemesi mi?

Küresel ısınmanın nedeni evrenin genişlemesi mi?
 

Duyumdan ibaret, sağlam bilgiye dayanmıyor ya uzay bilgileri zaten sağlam değil; bizimkisi yalnızca fikir yürütmek.

Evrenin Büyük Patlamadan(Big Bang) bu yana genişlediğini biliyoruz. Evrenin genişlemesinin dünyanın ısısının artması ile (küresel ısınma)nasıl bir bağlantısı olabilir bilmiyorum ama küresel ısınmanın nedeni olarak gösterilen sera gazı hikâyesi çok da inandırıcı gelmediği için başka sebepler arıyoruz.

Yani koca uzayda işte dünyadan atmosfere salınan gazların böyle bir etkiye sahip olması bizi çevreleyen koruyucu tabakanın adeta insan yapımı gibi dayanıksız olduğu anlamına gelir ki pek mantıklı görünmüyor.

200 yılda böyle oluyorsa 200 yılda da yaşanamaz hale gelir. Bu durumda dünyamız yaşamaya uygun bir gezegen değil gibi bir gerçekle karşılaşırız. Evrenin(dolayısıyla uzayın) durumuna baktığımız zaman böyle idareten bir yapı mümkün gözükmüyor.

Ama öte yandan evren genişliyor. Ve sanıyorum bunun evren(ya da evrenin içindeki varlıklar) açısından bir sonucu olacak(olur).

Evrenin genişlemesinin eskiden hızlı olduğu söyleniyordu, sonra bunun böyle olmadığı anlaşıldı. Sera gazcıların tek haklı olduğu nokta küresel ısınmanın endüstri çağıyla birlikte artması. Ama tesadüf olabilir ki dünya da alev alev yanmıyor yani. Ne bileyim Ozon tabakası delinmesi ve sera gazı söylemlerine inanmakta zorlanıyorum.

Nedeni belli değil ama evren genişledikçe küresel ısınma artacak, tersine daralınca da (gaz bu genişler daralır) soğuyacak, yani buz devri…

Evrenin genişlemesi ile küresel ısınma arasında bir bağ olduğundan emin değiliz. Ancak konuyla ilgili hassasiyet oluşsun diye tahminlerde bulunuyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Dünyanın ısınması sadece bir döngü, doğal bir olay. Sera gazı biraz hızlandırıyor o kadar. Jeologlar şimdiye kadar dünyanın 26 kez yeniden oluştuğunu söylüyor. Yani buzçağı ve sudan bilye. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.06.2017 21:03
Cevap :
"Dünyanın ısınması sadece bir döngü, doğal bir olay. Sera gazı biraz hızlandırıyor o kadar. Jeologlar şimdiye kadar dünyanın 26 kez yeniden oluştuğunu söylüyor. Yani buz çağı ve sudan bilye." Sizin zaten bu konularda bayağı bir birikiminiz var...  08.06.2017 11:21
 

Merhaba Kerim Bey...Evrenin genişlediğini iddia etmek; bir anlamda evrenin sınırlı olduğunu kabul etmektir. Dünya ve diğer gezegenler, güneş ve yıldızlar gibi... Genişliyorsa nereye doğru genişleyecek? Bence evren, "öncesiz ve sonrasızdır...Bu öncesiz ve sonrasız boşlukta daha başka evrenler olduğunu kanıtsalar ya da "kara delikler" hakkınsa doyurucu ve kanıtlayıcı bilgiler verseler belki kabul ederim. Kara deliklerin içinde ve ötesinde ne var? Evren, bana göre balon gibi üfürmekle genişlemez. Eğer genişlerse, o zaman da "küresel ısınma olmaz. Isınma, daha geniş bir alanda azalır...Falan, filan...Böyle bilim olmaz. Bilim pozitif verilere dayanmalıdır...Bence...Selamlar.

cdenizkent 
 26.05.2017 17:09
Cevap :
Bir yanda evren genişliyor diğer yanda küresel ısınma olgusu var; aralarında bağ olabilir mi acaba demek istedim.  31.05.2017 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4920
Toplam yorum
: 13031
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster