Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
12719
 

Küresel ısınmanın sonuçları; yeraltı sularının ve göllerin yok olması

Küresel ısınmanın sonuçları; yeraltı sularının ve göllerin yok olması
 

- Küresel ısınma neticelerinden biride yeraltı sularının ve göllerin yok olması şeklinde
tazahür ediyor.
- Afrika'da Kamerun, Çad, Nijer ve Nijerya gibi nüfusu hızla artan Ülkelerin hayat kaynağı olan Çat Gölü, 40 yıl içinde %96 küçüldü. Bölgede sulama suyu talebi artması, yağışların azalması, dolayısiyle gölü besleyen , derelerin kuruması neticesinde bu gölün yok olabileceği öngörülüyor.
- Dünya'mızda yeraltı sularının (Aküferler'deki) aşırı miktarlarda çekilmesi, milyonlarca sulama kuyusunun açılması, dolayısiyle yeraltı kaynaklarından, yeniden dolum hızının üstünde su çekilmesine yol açıyor.
- Yeraltı sularının kullanılmasına bir sınır getirilmediği için Çin, Hindistan ve ABD gibi üç tahıl üreticisi ve dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı bu ülkelerde yer altı su seviyeleri düşüyor.
- Diğer bir sebep, artan sıcaklık buharlaşmayı arttırıyor. Kurak mevsimde nehirleri besleyen buzulları eritiyor. Buzullar eridikçede Hindistan'daki Ganj ve Çin'deki Sarı Nehir gibi yıl boyu verimli olan nehirler, MEVSİMLİK nehirlere dönüşüyor. Uluslararası tahıl ticaretinden dolayı su sıkıntısı Ülkelerin sınırlarını aşıyor. Kapasitenin üstünde su kullanılıyor.

- Yeraltı sularındaki düşüşün çoğunlukla gizli kalmasına karşılık, denize varamadan kuruyan yada küçük dereye dönüşen nehirler açıkca görülüyor. Bunlardan ikisi Güney Batı ABD'deki en büyük nehir olan Colorado ve Kuzey Çin'in en büyük nehri Sarı Nehir.
- Kurumakta ve kuruma noktasına yaklaşan Mısır'da Nil nehri. Pakistan'da tarımsal sulamanın ana kaynağı İndüs ve Hindistan'ın Ganj havzasını besleyen Ganj nehridir.

- 1950 den bu yana yüksekliği 15-20 metreyi geçen barajların sayısı 5 binden 45 bine çıktı. Her baraj bir nehrin debisini kısmen azaltıyor. Barajlar buharlaşmayı arttırıyor, buharlaşmanın yüksek olduğu, kurak yada yarı kurak bölgedeki baraj gölünün yarattığı yıllık su kaybı, gölün su depolama kapasitesinin %10'una eşit oluyor.

- Colorado, Utah, Arizona, Nevada ve Kaliforniya eyaletleri, Colorado Nehrinin suyuna bağımlı olduğu için nehir Kaliforniya Körfezine ulaştığında çok az suyu kalmış oluyor.
- Orta Asya'da benzer durum yaşanıyor. Aral gölünü besleyen Amuderya nehri, üst kısımlarında yaşayan Özbek ve Türkmen pamuk çiftlikleri tarafından tüketiliyor. Amuderya'nın debisi azaldıkca Aral Gölünü tamamen yok olmaktan kurtaran kaynak Siriderya oluyor.
- Çin'dede durum farklı değil, Sarı Deniz'e varmadan önce 5 eyaletten geçerek yaklaşık 4 bin km. yol kateden sarı nehir, 1972' de kurudu ve 1985'ten bu yana defalarca denize ulaşamadı.

- Mısır'da Nil nehri nadiren denize ulaşabiliyor.Su Analisti Sandra Postel, Kumdan Sütun (Pillar of Sand) adlı kitabında Aswan Barajı'nın inşasından önce Akdeniz'e 32 milyar metreküp suyun döküldüğünü belirtiyor. Barajın bitmesinden sonra buharlaşma ve diğer taleplerin artmasıyla, denize ulaşan su miktarı 2 milyar metreküpün altına inmiş bulunuyor.

- Neticede nehir sistemlerinin, herbirinde havzalardaki suyun tamamı kullanılıyor. Nehirlerin üst kısımlarında yaşayanlar daha fazla su tükettikçe, alt kısımlarda oturanlara daha az su kalıyor. Ülkelerin, suyu kendi içlerinde ve farklı kullanımlarından doğan rekabette, suyun adil bir biçimde dağıtmak politikaları olmalıdır.

- Dolayısiyle 2050 yılına kadar, küresel anlamda 3 milyarlık nüfus artışının büyük bölümü, yer altı su seviyeleri düşmüş olan ülkelerde görülecek. Bu ülkelerde hızlı artan nüfus, su kaynaklarını aşıyor. Nüfus istikrara kavuşturulamazsa Çökmekte olan bu ülkeler ( Sudan, Irak, Somoli, Cad, Afganistan, Pakistan ve Yemen) büyük sıkıntı yaşayacak ve Hükümetleri zor durumda bırakacaklar.
- Küresel Isınmanın ve dünya nüfus yoğunluğunun ortaya çıkarmış olduğu bu ürkütücü tablodan kurtulanacak ve zaman kazandıracak teknolojiye sahip olan dünyamız ülkeleri, biran önce hareketlerini hızlandırmak zorundadırlar.


(kaynak, Earth Policy Institüte, Lester R.Brown, plan B 3.0 derlenmiştir)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR,HASAN BEYCİĞİM..! SİZİN YAZILARINIZDA TAM BİR ARAŞTIRMA ve ANSİKLOPEDİK BİLGİLER İHTİVA EDİYOR..TAM BENİM TARZIM.:)) BU KONUDA MALUM DEVAMLI İYİ HABERLER ALAMIYORUZ MALESEF..ÖRNEĞİN ; 1*Ege’nin önemli tarım arazilerini barındıran Menderes havzası ile pamuk ambarı olarak bilenen Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kuraklık yaşanıyor. ... 2*Eskişehir ve Kütahya’nın can damarı Porsuk Çayı’nda kuraklık baş gösterdi. Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 38’e kadar düştü. ... 3*Türkiye`de, geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklığın ardından, son yağışlarla birlikte barajlarda su seviyesi yükselirken, bazı barajlarda su seviyesi halen istenilen düzeye çıkamadı. Trakya Bölgesi kuraklıkta. 4*Küresel ısınma dünyayı tehdit ediyor. Dünya tatlı su kaynakları kirlilik ve fazla kullanım nedeniyle tehlike altına giriyor, kuraklık birçok ülkede büyük sorun haline geliyor. GİBİ HABERLER ASLINDA HEPİMİZİN MORALİNİ BOZUYOR..! SEVGİLER ve SELAMLAR...NECİP KÖNİ -İSTANBUL / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 18.08.2008 17:06
Cevap :
Degerli Üstadım, Türkiye'miz durumuda pek parlak değil, Konya ovasınıda buna dahil edebiliriz. Vermiş olduğunuz bilgiler ve katkılarınız her zamanki gibi okurları daha çok aydınlattığı ve ilğilerini çektiği muhakkak. Bundan dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır. Sevgiler ve saygılarımla.  18.08.2008 20:31
 

Son yüz yil içinde insan nüfusu yaklasik 5 kat artmis. Dünya ekilojisi 7 milyar tüketen, kirleten ve öldüren insani tabi ki kaldirmaz. Bence insan nüfusunu kontrol altina alip uzun vadede azaltmak için dünyada ortak bir akil olusturmak gerekiyor. Aksi halde hayatimiza anlam katan dogal güzelliklerin kalanlarini da önümüzdeki 20-30 yilda kaybedecegiz. Bütün dünya endüstriyel bir çirkinlik abidesine dönüsecek.

Mustafa Tümener 
 18.08.2008 14:18
Cevap :
Mustafa bey, yorumunuzda çok haklısınız.En fazla dediğiniz gibi 20-30 yıl çok önemli çok acil tedbirler süratle alınmazsa yaşam daha da zorlaşacak. Saygı ve sevgilerimle.  18.08.2008 16:18
 

Duyarlı yüreğine ve emeğine sağlık

cennetışığı 
 17.08.2008 23:27
Cevap :
Sayın, Cennetışığı ilgi ve alakana çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  18.08.2008 16:19
 

Yeraltı sularının azaldığı bizzat bahçemdeki kuyu suyunun önceki yıllara oranla çok daha çabuk bitmesinden de anlaşılıyor. Ki motor kullanmıyorum eski usul tulumba sistemi devrede. Ancak azaldığı ortada ve bitecek diye ayrıca üzülüyorum. Zamanla dünyayı iyice yaşanılmaz duruma getireceğiz bu kesin. Emeğine sağlık arkadaşım...

TEKBAŞINA 
 17.08.2008 13:19
Cevap :
Değerli yazarım ilgıne ve yazıya katgılarına çok teşekkür ederim.Selamlar..  18.08.2008 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1436
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster