Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
774
 

Küresel ısınmaya karşı yetersiz tepkiler

Küresel ısınmaya karşı yetersiz tepkiler
 

Küresel ısınma anlamı maalesef ki Dünyamızın sonu ile aynı anlamı taşımaktadır. Fakat günümüzde ve hatta dünümüzde insanlar makul yaşam ihtiyaçları başta olmak üzere bencilce tüketim yapmakta ve tüketim esnasında kişisel çıkarlar önde tutulmaktadır. Hiç bir döngü bencilce devam edemez ki bunun örneğini yaşayarak çok acı bir şekilde görmekteyiz. Küresel ısınmaya için mücadele edenlerin oranıyla bir kaç futbol derbi maçının taraftarlarını oranlamaya kalksak insanların aslında bu konuya ne kadar duyarsız olduklarını çok daha net görebiliriz.

İnsanların en vahşi hayvanlardan bile cesur oldukları aşikardır. Vahşi bir hayvan tehlikeyi hissettiğinde koruma mekanizmasını devreye sokar ve fırsat bulduğu anda bu tehlikeyi ya savusturur ya da oradan kaçar. Fakat insanlara baktığımızda tehlikelerden hoşlandıklarını ve tehlikelerle yaşamayı sevdiklerini görüyoruz. Bir kaç örnekten yola çıkmak gerekirse; Sigara paketlerinin üzerinde kocaman fontlarla başlarına ne geleceği yazıyor ve fakat tüketim durmuyor artıyor. Uyuşturucunun sonunda kaçınılmaz bir ölüm olduğunu çok iyi bilen insanlar beklenilmeyecek kadar bir cesurlukla uyuşturucu kullanmaya devam ediyorlar. Bunlara kitlesel intiharlar da diyebiliriz.

Sahip olduğumuz bu cesareti ölüme yürümek yerine ona karşı mücadele şekline getirmeyi hiç düşünmüyoruz. Başımızda şimdi Küresel Isınma gibi büyük oranda insanların yarattığı büyük bir sorun var. Çok az sayıda kuruluş, çok az sayıda insanla mücadele etmeye çalışıyorlar. İnsan ömrünün çok fazla olmadığını düşünürsek bu kahraman insanlar geri kalan ve çoğunlukta olan bencil insanlar için mücadele ediyorlar.

Birçok ülke hala Kyoto için imza vermedi. İnsan hayatı salınımlara tercih edilmiş durumda. Şu anda Kyoto için öngörülen salınım oranları da yetersiz ki bu oranların biran önce aşağıya çekilmesi gerekmektedir.

Küresel ısınma konusunda Devletler halklarını bilgilendirmelidir. Okullarda bu konu hakkında dersler verilmeli ve ciddi bireysel önlemler alınmalıdır. Yüzyıllardır fosil yakıtlar ve doğayı bu çıkmaza girmesinde büyük payı olan ağır sanayininde kar oranlarını düşürüp yaşama destek vermesi şarttır.

Şimdi önümüzde iki seçenek var. Bu seçenekler elma mı, armut mu? gibi basit seçenekler değildir. Ya küresel ısınmaya karşı ciddi önlemler alarak mücadele edeceğiz, ya da kötü bir şekilde öleceğiz.

Bizim zamanımız çok olmasa bile en azından gözümüzü arkada bırakmamak, sevdiklerimizin daha temiz bir Dünyada yaşadıklarını bilerek bu Dünyayı terk etmenin en iyisi olduğunu düşünüyorum.

Herkesin Küresel Isınmaya karşı alabileceği bireysel önlemler var. En azından bir yerden başlamayı düşünüyorsanız bireysel olarak küresel ısınmayla savaşın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster