Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
1971
 

Küresel ısınmaya kişisel önlemler

Küresel ısınmaya kişisel önlemler
 

Bu yıl insanoğlu olarak 26 milyar metreküp karbondioksit(CO2) üreteceğiz. Kişi başına 4.3 bin metreküp. Yani küresel ısınmayı hızlandırıyor ve geleceğimizi riske atıyoruz. Ama eğer en azından ben kendi adıma küresel ısınmaya karşı bir şeyler yapayım diyorsanız yazının devamını okumalısınız.

1. Sıcak su ısıtıcılarınızı(şofben vb.) ayarlayın: Eğer 60°C’den 49°C’ye düşürürseniz 217 kg CO2 daha az üretmiş olursunuz. Enerjiye(doğalgaz vb.) ödediğiniz paradaki tasarruf da cabası.

2. Kullanmadığınız elektrikli cihazları kapatın ve fişini çekin: Örneğin cep telefonunuzu şarja taktığınızda saatlerce kalmasın, dolduğunda çıkarın. Buzdolabınızın ayarlarını mevsime göre düzenleyin. Bu sayede 567 kg CO2 daha az üretmiş olacaksınız.

3. Çamaşırları soğuk su ile yıkayın: Sadece çok kirli çamaşırları sıcak su ile yıkayın. Artık yeni deterjanların özellikleri soğuk su ile temizlemeye elveriyor. Bu sayede 228 kg CO2 daha az üretilmiş olacak.

4. Çamaşırları dışarıda kurutun: Aslında Türkiye’de kurutucu kullanımı yaygınlaşmadığı için herhalde en az sıkıntı yaşanacak alan burası. Eğer ABD ya da Avrupa’da yaşasaydınız kurutucu kullanmama ile sağlayacağınız kazanç 635 kg CO2 olacaktı.

5. Buzdolabı: Mevsimsel ayarlarını yapıp sadece buzdolabında tutulması gereken şeylerle kullanıldığında 318 kg CO2 salınımı azaltılmış olacaktır.

6. Ağaç dikin: Milliyet Blog hatıra ormanı çalışmasına katılmamışım gibi gözükse de bundan 1, 5 yıl önce doğacak kızım için 10 dönümlük bir arazi alıp yaklaşık 350 ağaç diktim ve hala onlarla uğraşıyorum. Yani hem 8 aylık kızım büyüdüğünde bir ormanı olmuş olacak, hem de 10 dönümlük bir alanı ev yapılmaktan kurtarmış olacağım. Bir adet ağaç dikmek bulunulan bölgeye bağlı olmak kaydı ile 2, 268 kg CO2 kazancı sağlıyor. Ben sanırım 800.000 kg kadar bir katkı sağladım şu anda.

7. Havalandırma ve klimalar: Termostatta 1 derecelik oynama 907 kg CO2 kazanımı olarak farkediyor. Sadece ihityaç olduğu anlarda doğru ayarlarda kullanmak önemli. 24 saat çalışmamalılar.

8. Doğru ampul kullanımı: Enerji tasarruflu ampuller kullanın. Florasanı tercih edin. Eğer 3 lambanızı florasanla değiştirirseniz 136 kg CO2 tasarrufu sağlayacaksınız.

9. Düşürün: Çok fazla poşetli, paketli ürünler almayı azaltın. Eğer çöp miktarınızı %10 azaltırsanız 454 kg CO2 kazancı sağlarsınız.

10. Tekrar kullanın: Yenisini almak yerine eskisini kullanmaya devam edin. Poşet, torba, kendi öğle yemeğinizi işe götürmek vb. Kağıt havlu yerine normal havlu kullanımı yılda 5 kg CO2 kazancı sağlıyor.

11. Geri dönüşüm: Geri dönüşümlü şeyleri kullanmak ortalama olarak 91 kg CO2 kaancı sağlıyor.

12. Yerel ve işlenmemiş gıda kullanın: Paketlenmiş ve km’lerce uzaklardan gelen ürünler CO2 salınımının artması demektir.

13. Duş almak: Az su akıtan duş başlığı kullanın. Az sıcak su kullanımı 136 kg CO2 kazancı sağlar.

14. Banyo yapmayın duş alın: Bir banyoda ortalama 190 litre su kullanılır.

15. Daha az hayvansal gıda yiyin: Yediğinizi eti %30 azaltmak 1, 485 kg CO2 kazanımı sağlar. Hayvansal gıdaların hazırlanması, paketlenmesi vb. işlemler çok fazla CO2 salınımına sebep olmaktadır. Eğer et yerine başka gıdalar seçebilirseniz 430 kg CO2 yılda kazanç sağlarsınız.

16. Çöp(junk) mesaj listelerinden çıkın: Epostanızda CO2 üretmekte. Saçma sapan epostaların elden ele dolaşması, herkesin herkese yönlendirmesi her yıl 1 milyon ağacın telef olması, 405 milyon avroya denk gelen ve CO2 salınımı sağlayan cihazların kullanımı anlamına gelmektedir. Bir yetişkin ortalama 19 kg saçma sapan eposta göndermekte ya da yönlendirmektedir. Bunun yapılmamasının kazancı yılda 104 kg CO2’dir.

17. Çift camlı pencere kullanın: Eğer 6 pencerenizi değiştirirseniz 4, 536 kg CO2 tasarrufu yapmış olursunuz.

19. Evinizi izole edin: Kapı, pencereve hatta duvarlarınızı ne kadar izole edip ısı kaybını azaltırsanız o kadar iyi.

20. Çevre dostu ürünler kullanın: CO2 salınımını en aza indirecek çevre dostu ürünleri tercih etmeniz bile ciddi bir fark yaratacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bireysel çözümlerin yanında birde büyük ölçekli kurumların ve otomobil için alternatif yakıt türlerini(hidrojen,elektrik,güneş )kullanmayı geliştirmeleri de gereklidir, takdir edersiniz ki.

Özkan Salman 
 08.06.2007 1:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster