Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
6603
 

Küresel ısınmayı durdurmak için

Küresel ısınmayı durdurmak için
 

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın düzenlediği ve İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı bir konferansa gittim. Konferansın konusu küresel ısınma ile ilgiliydi.

Prof.Kadıoğlu iklimlerin nasıl değiştiğini, doğanın dengesinin insan eliyle nasıl bozulduğunu, önümüzdeki yıllarda nelerle karşılaşacağımızı, bizleri bekleyen açlık ve kuraklık tehlikesini ve daha pek çok tehlikeye dikkat çekti.

Bireysel olarak neler yapabileceğimizi de basit bir şekilde anlatmaya çalışan Prof. Kadıoğlu, günlük hayatımızda rahatça uygulayabileceğimiz 10 maddelik bir öneri sundu.Eminim bu önerileri herkes okumuştur ancak ben yine de sizlerle paylaşmak istedim. Netice de küresel ısınma çok hayati bir konu ve önerileri tekrar tekrar hatırlamakta yarar var.

1.BİLGİLEN!
Anlamadığınız bir şeyi çözemezsiniz. Ne konuştuğunuz hakkında bilgilenin, araştırmacı olun, daha fazla ve sürekli öğrenin. Herkes doğruyu söylemiyor! Her okuduğunuza ve gördüğünüze de inanmayın. Doğru kaynaklardan iklim değişimi problemini ve çözüm yollarını öğrenin ki insanlara onun hakkında bir şeyler anlatabilesiniz ve birilerinden çözüme yönelik istekte bulunabilesiniz.

2. AĞAÇ DİK!
Varsa kendi bahçenize, evinizin etrafına veya komşularınız ile birlikte yerel yönetimlere başvurarak yollara, vb boş yerlere ağaç dikin. Ağaçlar, havadaki karbonu alıp oksijen verirken aynı zamanda kışın rüzgârı kesip buharlaşma ile olan soğumayı önleyip evlerimizin ısıtma faturasını; yazın ise gölge yaparak soğutma ihtiyacını azaltıp enerji faturası ve dolayısı ile fosil yakıtı kullanımını azaltabilir.

3. ENERJİDEN TASARRUF ET!
Kışın eviniz çok sıcak olunca serinlemek için pencereleri açmayın; kaloriferleri kısın. Isıtıcıyı daha fazla açmak yerine sizi sıcak tutacak giysiler giyin. Normal ampulleri floransan vb tasarruflu ampuller ile değiştirin. Böylece yılda 1.5 ton sera gazı üretmemiş olursunuz. Aynı zamanda hem elektrik faturanızı azaltabilirsiniz, hem de sık sık ampul değiştirmek zorunda kalmazsınız. Kısa duşlar alın. Çamaşır makinesini kullanmak için yeterince çamaşırın birikmesini bekleyin. Yazın kavurucu güneşin içeriye girmesini perdeleri kapatarak önleyin. Sıcak günlerde klimayı açmak yerine daha hafif, bol giysiler giyin ve vantilatör kullanın.

4. ELEKTRİKLİ ALETLERİ DÜĞMESİNDEN KAPAT!
Kullanmadığımız zaman ışıkları, televizyonu, bilgisayarı, ısıtıcıları, vb elektrikli aletleri açık bırakmayın. Tembellik edip TV, bilgisayar, vb. elektrikli aletleri standby’ (bekleme)da da bırakmayın. Bilgisayar ve TV’leri de kullanmadığınız zaman düğmesinden kapatın. Şarj aletlerini saatlerce fişte bırakmayın. Nadiren kullanılan veya kullanılmayan elektrikli aletlerin ise fişini çekin. Böylece ailece karbon dioksit emisyonunuzu yaklaşık olarak yüzde 10 veya daha fazla azaltabilirsiniz.

5. ALIŞVERİŞİNİ OLDUĞUN YERDE YAP!
Yerel mağaza, alış veriş merkezlerinden ve pazarlardan alış veriş yapın. Yerli malı kullanın. Alış veriş için seyahat etmek sera gazlarını artırır. Ayrıca dışarıdan getirilen malların uçak ve kamyonlar ile büyük miktarlarda fosil yakıtları kullanılarak uzun mesafeler taşındığını unutmayınız.

6. DAHA AZ VE KISA MESAFELERE SEYAHAT ET!
Zorunlu olmadıkça tatil için çok uzaklara gitmeyin. Uçak gibi büyük miktarda fosil yakıtı kullanan araçlar ile seyahat etmekten sakının. Aracınıza binmeyerek büyük bir fark yaratabilirsiniz; evinizin etrafında 3 km’lik mesafeleri yürüyün veya bisiklete binin. Toplu taşıma araçlarını veya özel otomobilleri ortaklaşa kullanın. Araç kullanma alışkanlıklarınızı değiştirin; unutmayın otomobiller çok hızlı sürülmediklerinde daha az benzin yakar.

7. GÜNEŞ ENERJİSİ KULLAN!
Mümkün olduğunca güneş enerjisi kullanın. Güneş enerjisi ile doğanın dengesini bozmadan sıcak su elde edebilir, evinizi ısıtabilir ve elektrik enerjisi üretebilirsiniz. Hükümetlerden temiz enerjinin yaygınlaştırılmasını ısrarla isteyin.

8. YEMEK PİŞİRMEYİ ÖĞREN VE EVDE YE!
Evde pişirip yemek, sadece daha ekonomik değil, aynı zamanda seyahat etmeyeceğiniz için fosil enerjisinden tasarruf sağlayarak küresel ısınma probleminin çözümüne de katkıda bulunur.

9. AZ TÜKET, YENİDEN KULLAN, GERİ DÖNDÜR!
Plastik vb maddelerin kullanımını ve çöp üretimini azaltın. Alış verişte aldığınız ürünler aşırı paketlenmiş olmasın. Mümkünse bu tür çevreye zararlı maddeleri fazlaca satın almayın. Mevcut plastik alış veriş torbaları gibi şeyleri tekrar kullanın. Alış veriş torbalarınız ve satın aldığınız ürünlerin ambalajları geri dönüşümlü olsun. Çöpleri asla yakmayın…

10. KARAR VERİCİLERİNE YAZ Kİ, İKLİM DEĞİŞİMİ PROBLEMİNE KARŞI DUYARLI OLDUĞUNUZU BİLSİNLER!
Birey olarak burada sırlananları uygulayarak önemli bir fark yaratabilirsiniz, fakat aynı zamanda idareciler, sanayiciler de üstüne düşenleri yapmalı. Bu nedenle küresel iklim değişimi hakkında ki düşüncelerinizi gazetelere, belediye başkanlarına, milletvekillerine ve hükümet üyelerine bildirin. Onlardan enerji verimliliği ve tasarrufu için önlem almalarını, temiz enerji kaynaklarının geliştirilmesini ve daha çevreci ulaşım araçlarının yaygınlaştırılmasını, vb şeyleri isteyİn. Enerji tasarrufu, ağaç dikme, çevre koruma, vb konularda çalışan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına da katılın…

Unutmayın kişisel tercihlerinizin küresel iklim değişimi ve bizi yönetenlerin üzerinde büyük etkisi var. Bu nedenle, tercihinizi lütfen bugünden yarını düşünerek doğru yapın…

**

Mutlu ve huzurlu bir dünya da yaşamak dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok gerekli olan yöntemler. Algılayıp, uygulanabilir mi? Umudumuz ve bireysel çabamız bu yönde. Dilerim, tercihler yapılırken, "Nasıl yaşamak istiyorum" un cevabı aklımıza gelir. Temennilerinize katılıyorum. Güzel bir gün dilerim.

Ayda 
 08.04.2007 17:38
 

yine çok güzel yazmışsınız sevgili tülay hanım. yüreğinize ve kaleminize sağlık. yazınızı okuyunca şöyle bir kaygıya kapıldım.galiba insanlığın sonunu , insanın getireceği günlere mi gidiyoruz? insanın doğaya yaptığı kötülük akıl almaz boyutta. ve insanın nankörlüğü, doymazlığı,yıkıcılığı hakikaten çok ürkütücü. sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi. bu ne biçim hırs.süfli, geçici, iğretiyi ilah edinmek bu olsa gerek.

isa can 
 08.04.2007 15:09
 

Tülay hanım; öneriler çok güzel. Düşündüm kimler uyar diye. Türkiye'nin kanını emen %5 lik kesimin uyması mümkün değil. Ancak, birzamanların ORTA DİREĞİ şimdinin ORTA KÜRDANI uyar. Zaten uyuyor. Başka şansı da yok. Sevgiler. Keriman Tevhit Ertuğrul Emekli Öğretmen

68'li 
 08.04.2007 10:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 630
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1111
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster