Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
46
 

Küreselleşme ve Sınıflı Toplum Olma Bilinci

Küreselleşmeye bakılan olumlu tavrın arkasında acaba ne yatmaktadır? Küreselleşmenin en çok etkilediği sınıf, emekçi sınıfıdır. Daha doğrusu, emeğini satıp karşılığında ücret almaktan başka hüneri olmayan toplumsal kesimler, küreselleşmenin olumsuz etkisine daha fazla maruz kalmaktadırlar. Küreselleşmenin rüzgârıyla etkin konuma gelen Çokuluslu şirketlerin birinci öncelikleri, yatırım yaptıkları ülkelerde işgücü sınıfının hak ve hukuklarını budama yönünde olmuştur.

*

O zaman daha fazla ilerlemeden bir soralım; Türkiye’de Batıda olduğu gibi bir sınıf var mıdır? Bilinçli ve örgütlü bir işçi sınıfı var mıdır? Yaşanan tüm hoyratlıklara ve eşitsizliklere rağmen, hakkını ve çıkarlarını egemen güç karşısında savunabilen bilinçli ve örgütlü bir işçi sınıfından bahsedebilmek, mümkün müdür? Küreselleşmenin; 80 yılından itibaren dünya konjonktüründe saltanatı ele alması, geniş kitlelerin yaşanan değişime intibada gel-gitler yaşamasına neden oldu.

*

Bir kere sınıflı toplumların bireyleri, sınıfsal durumları hangi koşullarda olursa olsun, bir üst sınıfa atlamak isterler. Bunu da hayat seviyelerinin yükseltilmesinde bir ara istasyon olarak müşahede ederler. Tabii bu yaklaşım kolayca pratiğe dönüştürülebilecek bir şey de değildir. İnsanlar, sınıf atlama tutkularını gerçeğe dönüştüremeyince de, atlamak istedikleri bir üst sınıfın tüketim biçimini taklit etmek meyanında tatmin yollarını ararlar. Bu sınıfın tüketim kalıplarına öykünülür. Çalıştıkları işin mali imkânları elvermese bile, bu üst sınıfın tüketim kompozisyonlarından asgari ölçüde yararlanma yoluna gidilir. Mesela, çok pahalı bir saat alınır ya da yine bütçe kısıtının olanaklarını zorlayan cep telefonu satın alınabilir. Veya aylık taksitlerle tam donanımlı bir buzdolabı veya set üstü fırın gibi insanların yaşam gerçeklerini yansıtmayan davranışlar sergilenebilir. Ama, daha sonra ailenin koşulları, elde edilen bu yüksek teknolojili cihazı var etmeye elvermeyince; cihaz bir köşede süs olarak kalabilir. İşte, bu da bizim sınıf bilinci olmayan sınıflı kesimimizin, küreselleşme denen kavramın, sadece edilgen konumunda yer almasına neden olur. Küreselleşme olgusunun ve çokuluslu şirketlerin tüketimi pompaladığı küresel ekonomik düzende, üretilen ürünlerin müşterisi olurlar, bu küreselleşmeye neden ılımlı baktığını bilmeyen sınıflar...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 501
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster