Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
565
 

Küreselleşme veya küreselleşME

Küreselleşme veya küreselleşME
 

http://www.derindusunce.org/2008/08/21/kuresellesme-korkusu/ sayfasından alınmıştır...


İkinci Dünya Savaşı ile Sovyetler Birliği’nin dağılması arasında geçen neredeyse yarım asır boyunca dünya iki kutuplu bir düzeni tecrübe etti. Kapitalizm ile sosyalizm arasında kalan toplumlar güç dengelerine ve coğrafi konumlarına göre safını belirlemek zorunda kaldı; anlaşmalar yapıldı ve paktlar kuruldu. 

Buradaki kısa yazımda kapitalizmi ve sosyalizmi anlatmak olanaksız ancak her ikisinin de temelinde küreselleşme kavramının bulunduğunu bilmek gerekir. Sosyalist toplumların da kapitalist toplumların da ortak görüşü, milliyetçiliğin veya nasyonalizmin önde tutulmadığı toplumlar hariç, "Eksiksiz bir düzen ancak tüm dünyanın katılımı ile gerçekleşebilir." şeklindedir. 

Ancak Soğuk Savaş yıllarında yaşananlar ideolojik amaçlardan çok ABD ve Sovyetler Birliği gibi iki süper gücün çıkar çatışması kaynaklıydı. İki ülke de siyasi ve toplumsal sistemlerini dünyaya yaymakla dünyanın tek süper gücü olma yarışı içerisindeydiler. 

Özellikle teknolojik gelişmelerde ki buna bağlı olarak da askeri güç bakımından rakibinin gerisinde kalan Sovyetlerin 80’lerin sonunda hızlı bir çözünme dönemine girmesi ve çok garip bir şekilde savaşsız ve kansız ayrışması ile dünya çok farklı bir düzene girdi son 20 yıldır. 

Artık tek bir süper güç vardı: ABD… 

Dünyaya egemen ekonomik sistem kapitalizm olurken, Ortadoğu ve Arap Yarımadası’ndaki ülkeler hariç demokratik sistemler yaygınlaştı. Bu aşamadan sonra küreselleşme diye adlandırdığımız o aşama dünya üzerinde tecrübe edilmeye başlandı. 

Küreselleşmenin siyasi alanda ilk adımı “ılımlı” düzenler oluşturmaktan geçiyor denebilir. Sosyalizm ile savaşta desteklenen radikal gruplar ve diktatörlere ihtiyacın bitmesi ile jeopolitik öneme sahip diyebileceğimiz ülkeler özellikle son yıllarda değişim sürecine girdi. Günümüzde Arap Baharı adı verilen dalgalanma ile görev süresi biten diktatörler yerine daha ılımlı ve demokrasiye benzer (!) bir düzene geçiş süreci yaşanıyor. 

Birleşmiş Milletleri saymazsak dünya genelinde ortak bir oluşum kurulması henüz mümkün değilken G7 ve G20 gibi oluşumlar ile ülkeler ekonomik koşullarına göre sınıflandırılarak ortak bir platformda belirli kararların alınması sağlanıyor. 

Yerel ve kıtasal oluşumların ortaya çıkması ise ortak yaşama geçişte anahtar olarak değerlendirilebilir. Avrupa Birliği bu oluşumların en bilineni konumunda; ortak para birimi, gümrük birliği ve serbest dolaşım birlik üyelerine sağlanan olanaklardan sadece birkaçı. Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Antlaşması (NAFTA), Karayıp Birliği, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Arap Birliği bu birliklere verilebilecek diğer örnekler… Gelecekte bu birliklerin daha da genişleyip son aşamada birleşerek büyük bir dünya birliği kurulmasını düşünmek şu an hayalci bir bakış açısı sanırım. 

Kuruluş aşamasında Sosyalizm ile savaşı amaç edinse de tek kutuplu dünya düzenine geçişin ardından “Dünya Jandarması” görevini yerine getiren NATO, gelecekte gezegenimizin ortak silahlı kuvveti olarak görev yapabilir. Bugünün şartlarında egemen güçlerin isteklerini yerine getirmeyi daha çok görev edinse de; gelecekte daha büyük bir katılım ile ortak çıkarlar için hareket edecek bir NATO küreselleşmenin jandarması olabilir. 

Amerikan Doları küreselleşme sürecinin en önemli yapıtaşlarından biri olarak dünya ekonomisinde çok önemli roller oynuyor. Açık ekonominin yaşandığı her ülkede dolar önemli bir kıyaslama ve yatırım aracı olarak değerini korumakta. Herhangi bir ülkede yaşanan en ufak ekonomik sarsıntının tüm dünyayı etkilemesinin nedeni de hiç kuşkusuz küreselleşme ile ortaya çıkan “yabancı yatırımcı” ve ülkeler arası alışveriş, yani küreselleşme... 

Toplumsal yaşamda ise Amerikan kültürünün izleri dünyanın her yerinde görülüyor denilebilir. Giyim tarzı, yeme içme alışkanlıkları ve hatta konuşma tarzı bakımından insanlar gün geçtikçe birbirine benziyor. İngilizce ise dolar ile birlikte dünyadaki küreselleşme aşamasının en önemli parçası ve gezegenimizin ortak dili konumunda… 

İnternetin tüm dünya halklarına ulaşması ve kullanımın artması ile insanlar artık dünyanın her yerinde yaşanan olayları anında öğrenebiliyor ve Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ile yabancı ülkelerden arkadaşlar edinme şansına sahip. 

Küreselleşmeyi 1 2 sayfada anlatmak tabi ki yetersiz olsa da genel başlıklarına değinip hatırlamak etkili olacaktır. Bu oluşumun dünyadaki toplumların yararına olup olmayacağını bu çerçevede somut algılar ile değerlendirmek daha gerçekçi bir sonuca varmayı kolaylaştıracaktır. 

Serhat ÇETİN 

09.08.2011 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 5416
Kayıt tarihi
: 11.08.10
 
 

İTÜ mezunu İşletme Mühendisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster