Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3298
 

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali
 

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali


1907-1948 yılları arasında yaşamış, bir ara Sinop Cezaevinde mahkûmken yazmış olduğu "Aldırma Gönül" şiiri ile bildiğim/iz Sabahattin Ali'nin okuduğum ilk romanı, Kürk Mantolu Madonna.

Dün akşam son elli sayfayı yutar gibi okudum ve gece boyu etkisinden kurtulamadım, Raif Bey’in hikâyesi beni inanılmaz duygulandırdı ve ağlattı.

Tanıtımını yaparken ne kadar başarılı olacağım, kelimelerim bu güzel kitabı tanıtmaya yetecek mi bilmiyorum?

Türk romanının en iyilerinden. İddia ediyorum insan psikolojisi ve davranışları bu kadar iyi çözülemez.

Kitapta, Raif adlı bir Türk genci ile Maria Puder (Kürk Mantolu Madonna) adında bir Alman kadının aşkı anlatılıyor.

Raif Bey’in hikâyesini iş yerinden bir mesai arkadaşı anlatıyor. Bu kişi Raif Bey’i anlatırken, Raif Bey’in dairedeki (iş yerindeki) duruşu ile ilgili analizler, dönemin sosyal hayatı ile ilgili sağlam tespitler, müthiş diyaloglar, sizde benzersiz duygular ve tatlar bırakıyor.

Kitabın her paragrafında kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz.

Her daim okuyabileceğiniz, içinizi açan, yüreğinizi genişleten, insanlara daha derin bakmanızı sağlayacak bir roman.

Benim şimdiden vazgeçilmez başucu kitabım oldu. Benzeri yazılamayacak harika bir kitap.

Biliyorum ki her okumamda tekrar tekrar yeni bir şeyler bulabileceğim ölümsüz bir eser.

Şimdi izin verirseniz kitaptan kısa kısa alıntılarla, bu muhteşem kitabın derinliğini size göstermek istiyorum.

<> <> <> <>

“Hızlı hızlı otele dondum. Kahvenin gramofonu ve Suriyeli kadının şarkısı kesilmişti. Arkadaşım yatağına uzanmış kitap okuyordu. Bana yandan bir göz attı:

"ne o, çapkınlıktan mı geliyorsun?" dedi.

İnsanlar birbirlerini ne kadar iyi anlıyorlardı... Bir de ben bu halimle kalkıp başka bir insanin kafasının içini tahlil etmek, onun düz veya karışık ruhunu görmek istiyordum. Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahlûku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçındığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz?”

"İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyorlar."

“Hayatta yalnız kalmanın esas olduğunu hala kabul edemiyor musunuz? Bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. İnsanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafını uydururlar ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden her şeyi bırakıp kaçarlar.”

"Muhakkak ki bütün insanların birer ruhu vardı, ancak birçoğu bunun farkında değildi ve gene farkında olmadan geldikleri yere gidecekti. Bir ruh ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden, meydana çıkıyordu... Biz ancak o zaman sahiden yaşamaya -ruhumuzla yaşamaya- başlıyorduk. O zaman bütün tereddütler, hicaplar bir tarafa bırakılıyor, ruhlar birbiriyle kucaklaşmak için, her şeyi çiğneyerek, birbirine koşuyordu"

"Bir akşam eve dönerken mahallenin bakkalına uğramış, öteberi almıştım. Tam kapıdan çıkacağım sırada, karşı evin bir odasında kira ile oturan bekarın radyosu Weber’in oberon operası uvertürünü çalmaya başladı. Az daha elimdeki paketleri yere düşürecektim. Maria ile beraber gittiğimiz birkaç operadan biri de buydu ve onun Weber’e hususi bir muhabbeti olduğunu biliyordum; yolda hep onun uvertürünü ıslıkla çalardı. Kendisinden daha dün ayrılmış gibi taze bir hasret duydum. Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. Bunun sebebi herhalde “bu öyle olmayabilirdi!” düşüncesi yoksa insan mukadder telakki ettiği şeyleri kabule her zaman hazır."

<> <> <> <>

Tek kelimeyle muhteşem, vakit kaybetmeden okuyun pişman olmayacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

KMM ile tanışmam maalesef ki çok geç olmuştur. Ankara'lı çok sevgili bir dostumun hediye ettiği Türk Edebiyatı'nın bu muhteşem şaheserini iki kez üst üste okudum. Bir hafta sonra üçüncü kez okuduğumda ise kesinlikle sahnelenmesi gereken bir yapıt olduğuna kanaat getirip çalışmalara başladım. Türkiye'de gösterimine, kızı Prof. Filiz Ali tarafından o dönemde izin verilmeyen KMM, Çetin İpekkaya yönetmenliğinde Almanya'da sadece bir kez sahnelenebilmiştir. Kitabı oyunlaştıran yazar Hülya Karcı ile görüşmelerimiz sonucunda, büyük bütçeli bu projeyi bir sponsor bulunca sahneye koymaya karar verdik. Bu arada KMM severlere bir müjdem olacak. 2009 yılında TRT tarafından senaryo çalışmalarına başlanılan eser, bir engelleme ile karşılaşmazsa önümüzdeki yıllarda vizyona girecek. Dünya literatürünün en iyi psikolojik romanı diyebileceğim Kürk Mantolu Madaonna'yı herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim. Hoş tanıtım yazınız için teşekkürlerimi sunuyorum..

Behram Su 
 18.01.2011 11:19
Cevap :
Ne kadar muhteşem bir hediye almışsınız arkadaşınızdan.. Evet dizi olarak çekileceğine dair bazı söylentiler vardı, sizden de duyunca çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda hayata geçirilir. Ne güzel özetlemişsiniz Behram Bey, " Dünya literatürünün en iyi psikolojik romanı" Kesinlikle katılıyorum, mükemmel bir açıklamaydı "Kürk Mantolu Madonna" için.. Ben teşekkür ederim değerli yorumunuz ve büyük usta'yı yaşatma adına gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz için. Saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.  18.01.2011 12:05
 

nilgün hanım,sabahattin ali'yi geç te olsa keşfetmenize üzüldüm.üniversite yıllarında okumaya başladım yani yirmili yaşlarda...içimizdeki şeytan kitabından daha çok etkileneceksiniz.ölüm şekli o kadar etkiledi ki beni çok ağlamışlığım vardır bu yüzden.sonraları acı hafifledi.hayatım onu, kitaplarını, ölümünü ,şarkı olmuş sözlerini tanıtmakla geçti.ne hikmetse herkes onu es geçiyor.sizin de geç tanımanız bu yüzden.bence nasıl diğer büyük edebiyatçıları yaşatmak için müzeler,dernekler,vakıflar kuruluyorsa s.ali için de bu yapılmalı.onu yok sayıp unutturmaya çalışanlara karşı güç birliği yapmalıyız.bu dunyadan bir s.ali geçti.onun bir derya olduğunu keşfettikçe anlayacaksınız.zamanla haksız ölümü sizi daha fazla üzecek olsa bu keşifte size kolaylıklar dilerim.

die stimme des mondes 
 30.10.2010 19:30
Cevap :
Güzel davetiniz için çok teşekkür ederim. Kürk Mantolu Madonna ile tanıştıktan sonra,sıkı bir S.Ali hayranı oldum ve başta arkadaşlarım ve yakın çevrem olmak üzere nefesim yettiğince Ali'nin eserlerini ve edebi kişiliğini anlatıyorum, başarılı da oluyorum. Şu an bir çok arkadaşımın elinde Kürk Mantolu Madonna var.. Kürk Mantolu Madonna'yı okuduktan sonra diğerlerini de hızla okuyacaklarını düşünüyorum. Değirmen'i okuyorum şu an... Hemen sonra da tavsiye ettiğiniz gibi "içimizdeki şeytan"ı alıp okuyacağım. Külliyatını okuyacağımı söylememe bilmem gerek var mı ! :) Teşekkürler tekrar, saygı ve sevgiler sunarım.  01.11.2010 8:53
 

Sanırım o üçleme ayrı isimler altında satılıyor şimdi. Sözünü ettiğim öykü Değirmen adlı öykü kitabında. Sevgiler...

Tülin Aksoy 
 27.10.2010 10:55
Cevap :
Çok teşekkür ederim, öğlen bakacağım. Sevgi ve selamlar.  27.10.2010 11:16
 

Kitabı şimdiye kadar okumadığıma yandım şimdi, D&R’da var mıdır?

Ali Gülcü 
 26.10.2010 23:28
Cevap :
Muhakkak vardır D&R'da. Olsun geç kalmış sayılmazsınız. Bugüne kadar daha iyisini okumadım diyebilirim. Bekliyorum okuduktan sonraki tanıtımınızı, sevgiler, selamlar.  27.10.2010 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8418
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster