Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
76
 

Kürk Mantolu Madonna

Pandemi döneminde yapılacaklar listesinin ilk sıralarında "kitap okumak" olanlar bilir. Başlayıp da yarım bıraktıklarımızın yanında yeni çıkanlar ve hep okumak istediğimiz popüler kitaplar... "Klasikler asla unutulmaz bilinci" ile ise bu kategori de güncelliğini hala korumakta. O kadar çok okunacak kitap var ki? Aynı durumdan muzdarip biri olarak ilk okuduğumda pek tat alamadığım, bu nedenle bir şans daha vermek istediğim (belki de ikinci defa okuma fırsatı bulduğum için şanslı olan bendim) Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna" sından biraz bahsedeyim.

Yazar 1943 yılında askerdeyken kaleme alır, romanı. Yazarken de çok acı çeker. Çünkü bir kolu çatlaktır... Sonunda Raif Efendi ve Maria Puder'in muazzam aşkı böylece başlar:

Yirmili yaşlarında babasının isteği üzerine Berlin'e giden Raif Efendi, bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloya adeta kilitleniyor. Tablodaki ana karaktere aşık oluyor ve karşı konulmaz hisler besliyor. Galeriye günlerce gelir ve diğer insanların bakışlarına aldanmadan tabloyu saatlerce izler. Resimdeki figür(Raif'in hayatta aradığı mutluluk da denilebilir)aslında yanıbaşındadır, yani ressamının otoportresine aittir.

Resmi çizen, Maria Puder' dir. (Burada Sabahattin Ali'nin Andrea Del Sarto tarafından yapılan Madonna Delle Arpie isimli tablodan esinlendiği düşünülür.)

En sonunda tanışırlar ve aralarında belli kalıplarla sınırlandırılmış fakat karşı konulmaz bir ilişki başlar.

Okurken altını çizdiğim yoğun duygu içerikli cümlelerden alıntı yapıp kitabın büyüsünü fazla bozmak istemediğimden Sabahattin Ali'nin şu sözleriyle özetlemek en doğrusu olacak: "Dünyanın en basit, en zavallı hatta en ahmak adamı bile insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir. Niçin bunun anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden zannediyoruz". Tabi ne demek istediğini kitap bitince daha iyi anlıyoruz.

Evet, son olarak, daha önce kitap okumayanlarınız varsa ya da uzun süredir kitap okumadıysanız sakin kafayla okumak şartıyla ince, etkileyici ve pek çok dile tercümesi yapılmış başyapıt niteliğindeki "Kürk Mantolu Madonna" iyi bir seçim olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 845
Kayıt tarihi
: 18.01.09
 
 

Üniversitede Sanat Tarihi eğitimi, Fotoğraf meraklısı, Yazma heveslisi. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster