Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
779
 

Kürt, kim midir?

Kürt, kim midir?
 

<ı>‘Kürt Irkı’ diye tanım, sıcak denizlere inme amacında olan, bunun için Osmanlı İmparatorluğu’nda karışıklıklar çıkmasını isteyen Çarlık Rusya zamanında Rus sözlük ve ansiklopedilerine kasıtlı olarak sokulmuştur.

<ı>Kürt idealizmi konusunda aktif ve pasif sayısız görev alan, Ağrı isyanı baş mimarlarından Hoybun Derneği’nde görevli Dr M. Şükrü Sekban, “Kürt sorunu” adlı eserini yayımlamıştır. Bu eserde dikkati çeken, bir bakıma itiraf sayılan maddelerden bazıları şunlar:

1- “27 yıldır siyasetle uğraşıyorum, millî şuuru olan bir insanım.”<ı>

2- “Devletin temelini ırk birliği sağlar. Türkler’le Kürtler aynı ırktandır. Aslında Türk ve Kürt bir isimdir. Soyadımız, ‘Turanlı’dır.”

3- “Antropolojik açıdan Kürt’le Türk’ü ayırmak zordur.”

4- “Kürtler asla arî ırkından değildir. Sami de değildir. Alman ilim adamlarının ilmi açıklamalarına göre Kürtler Turanî’dir.”

5- “-Kürtlerin bağımsız olmasını istemiyorum, - diyemem ama bu imkânsız ve faydasız bir risk olur.”

6- “Kürtçe’nin eğitim dili olması idealimdi. Ama Türkiye’deki Kürtler’in durumu başka devletlerde olduğu gibi azınlık değildir. Öğrenci okul bitince ne yapacaktır? Namuslu olarak iade edeyim ki Kürtçe eğitim inancımız iflas etmiştir.”

7- Türkiye’de yüksek yönetimde Türkler ve Kürtler beraber çalışırlar.

8- Amerika ve İngiltere petrol çıkarları için İran şahları arî ırkın güneşi olma hayalleri, İsrail de Kürtler’in Araplar’a karşı bir tehdit unsuru olması için Kürt davası ile ilgilenmektedir.

9- İşte bu düşünceler ışığı altında art düşünceden uzak ve taraf tutmadan kan kardeşim olan Türkiye’deki Kürtleri Mustafa Kemal Paşa’nın yoluna davet ederim. Refaha ancak bu yolla ulaşabileceklerini ümit ederim.

10- Olaylar göstermiştir ki bağımsız bir Kürt devleti halkın çıkarları bakımından bir felaket, bir yıkım olur.

11- Sanırım bu açıklamalarımla beni kendilerinin Kürt milliyetçiliğini alevlendirdikten sonra eski söylediklerimi reddetmekle itham eden kardeşlerime karşı da görevimi yapmış oluyorum.

<ı>Kitapta en çok ilgi çeken cümleler bunlar. Yorumlayacak olan, sırtlarından siyasî itibar, maddî kazanç sağlamak isteyen kişilerin peşinden giden Kürtçü idealistler.

Yüksel ÖNAÇAN

Hoybun Derneği:

http://www.scribd.com/doc/26026288/Hoybun-Cemiyeti-ve-Turkiye-ye-Kar%C5%9F%C4%B1-Faaliyetleri-Kurt-Ermeni-%C4%B0ttifak%C4%B1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onları dile getirmek isteyenler o kadar çok ki... Ama bir avuç silahlının baskısı susturuyor... Orta Doğu'daki petrol kurusa da kurtulsak diyesim geliyor, ama Rusya'nın tarihî emeli 'sıcak denizlere inme' plânı bölgeye huzur vermez... Birlik içinde, güçlü olduğumuz zaman bu oyunlar, bitmese de siner... Paylaşım için teşekkürler.

Ayten Dirier 
 22.10.2010 15:52
Cevap :
Ben teşekkür ederim değerli arkadaşım.  27.10.2010 22:45
 

Çok teşekkür ederim bu önemli blog için Saygıdeğer Yüksek Bey. Mayıs ayında Londra'daydım, bu sorun hakkında benden bilgi almak isteyen İngiliz dostlarımla sohbet ederken biri "İyi ama, Kürtçe'nin Ural-Altay Dilleri ailesine ait olmadığı, Hint-Avrupa Dilleri ailesine ait olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla Kürtler Türk ırkından olamazlar!" deyince fazlaca üsteleyemedim. Bu konuyu araştıracağım, demekle yetindim. Şimdi sizin bu yazının o araştırmayı yapmamı anımsattı bana. Sizin de bu konuda bilginiz varsa, paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürle, selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 11.10.2010 11:25
Cevap :
Değerli Arkadaşım; Söz konusu bilgileri KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ üzerine hayli uğraş verdikten sonra konunun araştırılması gerektiğine karar vererek araştıran bir araştırmacı Dr. kitap hâline getirmiş. Bu bilgileri veren kendisi. Dilerim çatışmadan rand sağlayanlar araştırmacı yazarı gözden çıkarmazlar. Saygı öncelikli sevgler.  11.10.2010 21:16
 

Aklıselimin sesi. Yazanı da bize ileteni de yürekten tebrik ederim. TÜRK ve KÜRT aynı harflerden oluşuyor. Bu bile manalı değil mi? Dünyada bu ikisini birbirinden ayırabilen olduğunu sanmıyorum. Emeğinize sağlık. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.09.2010 18:45
Cevap :
Kaderleriyle oynandığının onlar da farkındalar ama ne yazık ki devlet onları PKK'nın baskısından kurtaramadı henüz. İlhinize teşekkürler, saygı öncelikli sevgiler.  07.09.2010 12:11
 

Sizin bu yazınızı birileri okumalı. Selamlar...

Mesut KARİP 
 06.09.2010 12:24
Cevap :
Ağzı lâf yapacak olanlar bile EVET mi HAYIR mı dalaşına girdiler değerli arkadaşım. Bir de bunlar ağızlarını açtılar mı: "- Biz aydınlar," diye başlarlar sözlerine. Birileri okumalı ama nasıl? Bir erotik foto koysaydım okuyan olurdu; sonra da "-Ne alaka?!" diye, sataşırlardı. Bu toplumun siyasî taraf olmak değil beynine, karacğerine kadar işlemiş. Baksanıza, neredeyse referandum öncesi iç savaş başlatmış kalemleriyle çoğu. Karşı tarafı aptallıkla suçlayan, tercih şöyle olmazsa kaos yaşanacağını söyleyen sanatçı ve aydınlar(!) bunlar. Birileri okumalı ama nasıl? Birilerine okutulmalı ama nasıl? Bu kitabın yazarı kişinin konferans vermesi için planlama yapılmalı ama nasıl? Kitabı için imza günü düzenlenmeli, ama nasıl? Kitabı kitapevlerinin raflarına bile kaldırılmadan satın alınmalı ama nasıl? Bölünmüşlüğü anlatan kitap kapış-kapış. Ama bu kitabın adını bile duyan yok.. İlginize teşekkürler, saygı öncelikli sevgiler.  07.09.2010 12:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster