Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1454
 

Kürt açılımının perde arkası…

Kürt açılımının perde arkası…
 

Bilenler bilir. Eskiden çok ünlü gazinolar vardı. (Çakıl, Saray, Maksim vs…) Program saat 21, 00 gibi başlardı. Ancak müdavimler, müzik ziyafetinden yeterince yararlanmayı isteyenler saat 18, 00 den itibaren gazinoyu doldururdu. O saatlerde sazendeler yerlerini alır nefis fasıl müziği icra ederlerdi. Müşterilerde çerez eşliğinde ufak ufak demlenmeğe başlanırdı. Gazino işletmecisinin mahareti ile müşteri saat 21, 00 e kadar hafif çakırkeyf olur, nefis fasıl musikisi ile solistlere hazır hale gelirdi. O saatten itibaren de solistler boy göstermeye başlar, zaten musiki ve içkinin tesiri ile hazır olan müşteriden büyük taltif alırdı.

Ben iktidarın birkaç haftadır bütün enerjisi ile ortaya koyduğu, zaman zaman muhalefet ile söz düellosuna girdiği “Kürt açılımı” söylemini o bir zamanki gazinoların program öncesi etkinliklerine benzetiyorum. Solistler saati gelince sahneye çıkacak. İşte ilk solist karşımızda. Bebek katili, 40000 kişinin ölümünden sorumlu, PKK lideri Abdullah Öcalan. İmralıdan etrafa selamını verdikten sonra şarkısını söylemeye başladı.

Öcalan: “Sorunu Ahmet Türk ile çözebilecekseniz çözün. Sizi engelleyen kimse mi var? Karşılarında çocuk yok. İsterseniz dağdakileri, isterseniz DTP’lileri bitirin, bitirebilir misiniz, bitiremez misiniz ben bilemem” diye şarkıya başlayan Öcalanın söylediklerini çok merak ediyorsanız http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1130891&Date=22.08.2009&b=%20TSK%20kendine%20guvenmesin&KategoriID=4 adresinde geniş açıklama var. Ancak sanırım İmralı sakininin açıklaması beklenen açıklama olmadı. Bundan sonra iktidar kanadının davranışları her şeyi ortaya koyacaktır. Nedenine biraz değinelim isterseniz.

Bilindiği üzere 2008 yılından beri ABD – Kuzey Irak – Irak – Türkiye arasında ABD nin 2011 den itibaren Iraktan çekildiğinde, olası senaryoları ve ilgili tarafların en fazla çıkarlarını nasıl koruyacakları tartışılmış ve bazı kararlar alınmıştır. Bu kararları biz bilmiyoruz. Ancak Obamanın ülkemizde yaptığı konuşma bir ölçüde ip ucu sayılabilir. Sayın Obama “ABD taliban terörünü güç arttırarak çözecektir. PKK terörünü ise Türkiye gerekli girişim ve görüşmelerle çözer” Tam kelimesi kelimesine değilse de bu mealde bir cümle idi. Bu bir anlamda bir dayatma idi.

ABD Iraktan çekildikten sonra şu an bile büyük bir gerilim içinde bulunan Irakın iç çatışmalarla parçalanması söz konusudur. İlk dönemlerde ABDnin de arzusu bu idi. Ancak geçen zamanı çok iyi değerlendiren İran Irakda bu gün en avantajlı konumdadır ki, bu da ABDni plan değişikliği yapmaya zorlamakdadır. Günümüzde ekonomik anlamda neredeyse Türkiyenin bir parçası haline gelen kuzey Irak, ileride istesede istemesede Türkiye ile birleşme durumuna gelebilecektir. Bu konuda yerel yöneticilerin direncini kırmak için Habur sınır kapısını ve petrol boru hattı vanasını kapatmak yetecektir. Ancak yarın gerek olur düşüncesi ile Kuzey Irak yöneticileri PKKnın temelli tasfiyesine çok da sıcak bakmamaktadır.

Bütünlüğünü korumak, kuzey ırak yöneticilerine söz geçirebilmek için Irak hükümetinin Türkiyenin desteğine ihtiyacı vardır. Bu dostluğu PKKnın varlığı ile sağlayam Irak hükümeti devam için de maalesef PKKnın varlığından medet ummaktadır.

ABDnin yıllardır PKKyı desteklediği ona başta modern silahlar olmak üzere her türlü desteği verdiği bilinmektedir. Kuzey Irakta kendi güvenirliliği ve olası bir kapışmada ABD askerinin kayıp vermemesi için artık bölgede hiç ihtiyaç hissedilmeyen PKKnın yok edilme işini yumuşak bir şekilde bazı tavizlerle yapması için Türkiyeye devretmiştir.

İktidar, bu konuda halihazırda kesin bir planımız yok demekteysede Kürt açılımı adı altında bu konuda yoğun çalışmalar yaptığı bellidir. Bu gün AKP gurup başkan vekilinin medyaya düşen demecinde “Türkiyede terörden yararlanacak iki parti vardır. Bunlar MHP ve PKKdır” diyerek acaba bir dil sürçmesimi yapmış yoksa tartışılan bir konuyu ağzındanmı kaçırmış ilerde görülecektir.

Hesaplarda tutmayan taraf Türk halkının hassasiyeti olmuştur. Türk halkı bebek katilini asla af etmiyeceğini ortaya koymuş, bunu anlayan İmralı sakini de söylemlerini sertleştirmek durumunda kalmıştır.

Artık ok yaydan çıkmış ve hükümet bu konuyu çözmek zorundadır. Bunu bilen bebek katili de sert çıkışlarla kendini ön plana çıkarmaya bir anlamda PKKnın tasfiyesini engellemeye, veya kendisine maksimum çıkar sağlamaya çalışmaktadır.

Cumartesi, 22/8/2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"[08:38 - DeSiGneR_diPpY] .....! " ait. Enstrümantal bir müzik vardı ortada. O müziğe söz yazılmış ve de solist yerini almış. Bu kabul edilemez tutum ve tehditvari kelimelerden sonra hükümet ne yapacak merak ediyorum." Tam da böyle bir şey işte. Bakalım neler olacak.

Ayrıntıda gezinmek 
 10.09.2009 12:52
Cevap :
Merhaba, Tatilde olduğum için yorumunuza geç ulaştım. Sel gündemi değiştirdi. Bakalım ne yapacaklar. Saygı ve selamlar...  16.09.2009 18:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1615
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster