Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3588
 

Kürt Bayrağı (!) Diyarbakır semalarında!

Kürt Bayrağı (!) Diyarbakır semalarında!
 

2010 yılında başlatılan ve hala içinde ne olduğu tam olarak açıklanamayan ‘Kürt açılım’ süreci artık meyvelerini vermeye başladı…

Kürt Açılımı’nın yeni boyutu, günlerden beri basının renkli sayfalarını süslüyor. Buna kimse sesini çıkarmıyor. Tıpkı Habur’daki ‘Kahramanları karşılama töreni’ ve kurulan ‘Çadır Mahkemeleri’ gibi…

Diyarbakır’da İran, Irak ve Suriye’deki Kürtlerin katılımıyla yapılan “Kürt Dil Konferansı”nda, cuma günü “Ey Rakip” adlı Kürt marşının okunmasının ardından dün de Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin resmi bayrağı açılarak, bu ülkede kimlerin gözü olduğu ortaya konuldu!

Açılışta İstiklal Marşının yerine okunan ve benim ilk defa duyduğum ‘Ey Rakip’ isimli marş hep bir ağızdan okunmasına ve bu buluşmanın adının ‘Kürt Dil konferansı’ olmasına rağmen, bir türlü dil birlikteliği sağlanamamış. Toplantıya katılanların ne dilleri, ne de lehçeleri birbirini tutuyor. Ancak adı ‘Kürt Dil Konferansı!’

Tabi birde Kuzey Irak’ta kurulan Kürt Devleti’nin ülkemizde yaptığı etkinlikler var. Bu etkinlikler sadece bayrak asmakla sınırlı değil. Kendilerine “Dicle Fırat Diyalog Grubu” adını veren bir grup, 1 Mart 1979’da hayatını kaybeden Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani’nin babası Mustafa Barzani için anma programı düzenlemiş.

Etkinlikte Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin resmi bayrağı ve Mustafa Barzani’nin fotoğrafı asılırken, Türk bayrağına yer verilmeyip, onun yerine Kuzey Irak’ın kullandığı, sözde Kuzey Irak Kürt Devletini simgeleyen bayrak açılmış ve göndere çekilmiş!

Kendi ülkesinde bile fazla ilgi görmeyen Mesud Barzani’nin babası Mustafa Barzani için düzenlenen törenlerde, Mustafa Barzani’nin Kürtler için “büyük bir kahraman” olduğu vurgusu ön plana çıkartılmış.

Bazı katılımcıların söylediği şu sözler gerçekten manidar. “Kuzey Irak’a 2 hafta önce gittik. Kürt bayrağının dalgalandığını görünce çok duygulandım. Memurluk yaptığım zaman bile kravat takmadım. Ancak bugün Kürdistan bayrağını açtığımız için sevincimden kravat taktım. Kalbimizden geçen o ki; Kürdistan bayrağı 4 parçadaki Kürdistan’da (Irak, Türkiye, Suriye, İran) dalgalansın. Biz de Türkiye’de yaşayan Kürtler olarak ilk kez Kürdistan bayrağı astık. Arap, Türk ve Acem kardeşlerimiz korkmasın! Kürdistan bayrağı kimseye zarar vermez tam aksine fayda verecektir.”

Kürt marşı olarak bilinen “Ey Rakip” marşıyla açılışı yapılan “Kürt Dil Konferansı”nın birde sonuç bildirgesi var.

Bildirgeyi; BDP Van Milletvekili Özdal Üçer okumuş. Bildirgeye göre, “Kürtlerin birbirini anlaması ve ulusal bir bilincin oluşması için tek bir alfabeye ihtiyaç varmış.”  

Tabi birde bu konferansın en önde gelenlerinden DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün söylemleri var.

Ne diyor Ahmet TÜRK?  

Dünya bilsin ki artık Kürtler köle olarak kimliksiz yaşamayı kabul etmemektedir. Gün özgürlük ve birlikte olma günüdür.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ne diyor?

Dil temeldir ve bir halkı halk yapan mayadır.

Fazla söze gerek var mı?

Bu resim ve söylemler, bu ülkenin bölündüğünün açık bir göstergesi değil mi?

Ugur Ertug bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belki ucu birinci dünya savaşı sonrasındaki paylaşım haritalarına kadar gidebilecek bir projeden bahsediyoruz. Sabit kafalılık yapmak istemem ama emperyalistlerin kafaları hiç değişmiyor. Sadece konjonktürün kendilerine izin vermesi için planlarını uykuya yatırıyorlar. Ortam izin verdiğinde tekrar uyandırana kadar... Burada üzerimize düşen bu planları fark edecek şekilde algımızı geliştirmek. Devletler var olduğu sürece birbirleri üzerindeki emelleri bitmeyecek.

Ugur Ertug 
 25.03.2012 16:47
Cevap :
Merhaba Uğur Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  27.03.2012 11:02
 

MEsut Bey NE bekliyorsunuz Kürtlerden koşulsuz ve şartsız size biat etmelerinimi? Bu ülkenin efendisimisiniz? Bunca yaşanmışlıktan sonra en temel hakları için konferans toplamalarını (ortada silah yok bomba yok konferans yapma, toplantı yapma, yayın hakkı yok. )dahi çok görmenize, tenezzül edip cevap verdiğim için kendime kızıyorum orasıda ayrı.

Zilan Yildiz 
 06.03.2012 12:37
Cevap :
Merhaba Zilan Yıldız. Bir ülkenin kurtuluşuna ve kuruluşuna katkı yapmayanlar, bu kadar çabuk ülkenin bölünmesine onay verir. Sizin benden ne farkınız var? Benim sahip olduğum haklardan hangisine sahip değilsiniz?Toplanan konferansta, aşiret paçavrasını asmak mı özgürlük? Niye cevap veriyorsunuz o zaman?   08.03.2012 10:50
 

Bölünme ve abd projesi bağıra bağıra geliyorda, gel sen bunu benim milletimin %50'sine anlat. İktidar ne mi yapıyor bu arada? Malum meselemiz darbe, tsk ve cumhuriyetin ilkeleri.

Murat Yazmacı 
 06.03.2012 12:25
Cevap :
Merhaba Murat Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.03.2012 10:51
 

Merhaba Mesut bey. Bu kürtlerin dili falan yok. Herkes elbirliği ile bunlara bir4 dil üretmeye çalışıyor. Yoksa bölünme olamaz.Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 05.03.2012 20:41
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Güçleri yeter mi? Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.03.2012 8:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2986
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster