Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '16

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
101
 

Kürt halkı özgürlüğü ne kadar hak ediyor?

Kürt halkı özgürlüğü ne kadar hak ediyor?
 

Bu yavrular her şeyi hak ediyor...


Şu lanet demokrasi babasını keseceğini bilsen bile oğlunu bağlayamazsın, serbest bırakacak, babayı koruyacaksın diyor. Ben Kürt halkının özgürlüğü hak ettiğini düşünmüyorum ama işte bu demokrasi erdemi elimi kolumu bağlıyor.

Kürtler iyi insanlar ancak derin Ortadoğu şiddet kültürü özgürlükle yan yana gelemez. Kurdu ortamından uzaklaştırmak da kolay değil; çünkü orada kurt olmuş. Demokrasi yoluyla özgürleştirmede önümüzdeki en büyük engel bu.

Birileri namlunun ucunu gösterse de PKK’dan kurtulmanın çaresi demokrasiyle özgürleşme. Ama söylediğimiz nedenle AB’nin yolu Diyarbakır’dan zor geçer. Aslında biz Türkler de özgürlüğü hak etmiyoruz ki bu nedenle zaten pek de özgür değiliz.

Hak etmiyorlar gerekçesiyle insanların hakkını vermemek diye bir şey olamaz da neden hak etmediklerini bilmek lazım. Biz söyleyelim, Ortadoğu şiddet kültüründen kurtulmaya çalışmıyorlar.

Yani hani oldu ya orada bir Kürt devleti kuruldu; yarın öbür gün başımıza bela olmayacağını kimse garanti edemez. İstanbulların İzmirlerin barışı ve demokrasiyi sindirmiş entelektüel Kürtleri devlet kursun korkmam. Ama bu Orta doğuya has kültür insanı korkutuyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

orient mantik diyoruz buna literaturde. Uzlasma kulturunden uzak dogma dusunen kapali! Yani dostum umitsiz!

Newyorker 
 17.10.2016 21:24
Cevap :
"orient mantık" çok yerinde bir ifade.  20.10.2016 19:00
 

Nice sözde devletin silahı yetmezmiş gibi, bir de zaman içinde kendi içinden çıkanların silahına dayanabilmişse bugüne kadar Kürtler, özgürlüğü de çoktan hak etmişlerdir. Ama bu özgürlüğü, demokrasinin sözde erdemi getirmeyecektir, İstanbul’da yaşayan sen özgür olmadığın gibi, Eskişehir’de yaşayan ben de özgür değilim. Özgürlük seçimde istediği partiye oy verip, seçim sonrasında da inim inim inlemek değildir. Her defasında “beni halk seçti” diyen siyasetçiler, tekilde bireyleri neden halktan saymazlar. Öyle ya, halk, ya da millet dediğiniz insanlarda tekil tekil bireylerden oluşmuyor mu? İşte bu sorgulama, siyasi figürlerin diline doladığı demokrasinin sözde olduğunu gösteriyor. Özgürlüğümüzü, bu sözde demokrasi ve onu dillerine dolayanlar değil, Anadolu coğrafyası kazandıracaktır bize. Tabiî ki bütün renklerine. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 17.10.2016 20:02
Cevap :
İlginç gelen cümle şu: "Özgürlüğümüzü Anadolu coğrafyası kazandıracaktır bize"  20.10.2016 19:19
 

Ortadoğu şiddet ve ayrışım kültürü hakkında söylediklerini benim aklım çok gerçekçi buldu. Özgürlük hak edilince verilecek bir şey değil elbette; fakat hak edilmeyen özgürlük de başa bela olabiliyor; çünkü özgürlüğün hakkı ancak onun sorumluluğunu yüklenme cesaretinden gelir.

Muharrem Soyek 
 17.10.2016 19:37
Cevap :
Önemli bulduğum cümlelerinizin altını çiziyorum: "fakat hak edilmeyen özgürlük de başa bela olabiliyor"  20.10.2016 19:22
 

Merhaba Kerim Bey...Özgülük nedir ki? şöyle bir tanımı var: Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlanmaya, kısıtlanmamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma...Bu tanıma göre siz özgür müsünüz? Devletimiz özgür mü? İnsanımız özgür mü? "Düşünüyorum, o halde varım"...Düşün, istediğin kadar; düşündüğün gibi davran görelim...Özgürlük bir palavradan ibarettir...Bence önemli olan ekonomik özgürlüktür...Kürtler özgür olsa ne yazar, olmasa ne yazar...Selamlar.

cdenizkent 
 17.10.2016 19:03
Cevap :
Dikkat çekici bir cümleniz:"Özgürlük palavradan ibarettir"  20.10.2016 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6190
Toplam yorum
: 15196
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster