Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
967
 

Kürt kardeşim: 'Ne mutlu Türküm' diyebilsen 'Yurtta barış Dünyada barış'da olur!..

Kürt kardeşim: 'Ne mutlu Türküm' diyebilsen 'Yurtta barış Dünyada barış'da olur!..
 

Bugünkü yazımda, ‘empati’ yaparak kendimi ‘Kürt’ kardeşimin yerine koyacağım. ‘Çözüm sürecindeki’ gelişmeleri Kürt gözlüğüyle irdelemeyi ve çözüm önerisi üretmeyi tercih ediyorum.

Batman Cumhuriyet Meydanı’nda ATATÜRK Anıtı’ndan sökülen ve yerine takılan O’nun her iki özlü sözünün birleşiminden blog yazımın başlığını oluşturdum.

Öncelikle Kürt kökenli bir T.C. vatandaşının bugüne kadar T.C.’den ‘siyasal,’ ‘sosyal’

 ve ‘ekonomik’ kazanımları neler olmuştur?   

Düşünüyorum da; daha birçok AB Ülkesi’nde kadının yakın tarihte kazandığı ‘seçme ve seçilme hakkını’ 1923 yılında ’Türk ve Kürt kadını’ ayırımı yapılmadan T.C. Kadını kazanmıştır.

Şimdi kendime şu soruyu soruyorum:

Eğer bir Kürt olarak istersem; T.C. Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakan, Milletvekili, Genelkurmay Başkanı, kamu ve özel sektörün her kademesinde ne istersem olabiliyor muyum?

Evet!

Ancak bilinçli bir ‘Kürt’ olarak sizlere itirafta bulunabilirim:

Cumhuriyet’in kurulması ile eşzamanlı olarak, yıllardır kendisini sömüren, geri bıraktıran ‘kölelik sistemi’ olan ‘Feodal Düzen’den Kürt Toplumunun ne zaman vazgeçebileceğini endişe ile bekliyorum.

Bir ‘özeleştiri’ yapmak geç sayılmayacaktır.

 ‘Kürt Feodal Düzeni’nin temelinde ekonomik gücün esir aldığı, maddi bağları kuvvetli, akrabalık bağı bulunmayan, ‘ağalıkların’ oluşturduğu topluluklar ‘çözüm sürecinde’ ‘yüksek olası’ engel oluşturabilir.

Diğer yandan ‘Kürt Feodal Düzeni’ ile ‘aşiretler’ karıştırılmamalıdır.

Çünkü ‘aşiretlerin’ özünde, aynı atadan oluşan, aile bağları güçlü, ‘sinerji’ içinde yaşayan, örf ve adetlerine bağlı,‘homojen kültür’ yapısına sahip halk topluluklarının ‘aşiret reisleri’ birer ‘kanaat lideri’ olarak ‘çözüm sürecinde’ daha ‘etkin’ ve ‘katılımcı’ olabilirler.

Ayrıca bu ülkede yaşayan onlarca farklı ‘etnik kimlik’ kendilerini hiçbir ‘sosyal kompleks’ taşımadan gururla’ ‘Türk’ olduklarını ifade etmişlerdir.

Ancak Kürtler,’ ‘kapitalist/emperyalist’ güçler desteğindeki ‘PKK Terör Örgütü’ ve TBMM’ndeki uzantısı BDP ve ‘siyasal/finansal’ çıkar çevrelerinin ‘bölücü yaklaşımı‘ ile ‘Türk’ kimliğini kabul etmiyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı, hep bir ırkın evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır.”(1923)

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına, Türk milleti denir.”(1930) sözlerinden “Ne mutlu Türküm diyene” özdeyişi kesinlikle ‘kafatası milliyetçilik,’ ‘ırkçılık’ olarak   ‘algılanmamalı’ ve ‘anlamlandırılmamalıdır.’

Ancak Fransa, Büyük Britanya, İtalya, Yunanistan vb yeni kıta ABD’ne göç edenlerin içtenlikle ve gururla; “Ne mutlu ki Amerikalıyım” dediklerine tanık oldum.

Ataları bu ülkenin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşmüş Kürt kardeşlerimin torunları ve torunlarının çocuklarının da “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” kulaklarımı çınlatan sözleri     “YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ” günlerinin çok yakın olduğuna işaret ediyorum.

İnanıyorum!..

02.04.2013,İzmir

       

                                                                                     

 

                                                                                                                          

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Walla bişey anlayan beri gelsin.Böyle empati mi olurmuş sen hem empati diye Kürt kardeşinin yerine geçeceksin sonra da kalkıp o Kürdü sabitlediğin düşüncenle ayarlayacaksın. EMPATİ değil de KARAMPATİ olmuş resmen

semsuri memo 
 03.04.2013 10:19
Cevap :
Nüfusunu, pasaportunu, eğitim ve sağlık hizmetlerini kullandığın bu ülke topraklarına, Türkiye'nin ortak değerleri olan T.C. vatandaşı olmak ve vatandaşlık bağı ile bağlı olmanın mutluluk anlayışıdır,   07.04.2013 2:40
 

Amma empati kurmuşsun ha...Yani, sen Ne mutlu Kürdüm diyene, der miydin?..Bari şunu Amerikalılar gibi "Ne Mutlu Türkiyeliyim Diyene" yapsaydın da bir anlamı olsaydı...

ali açıköz 
 02.04.2013 11:57
Cevap :
27 Yıllık eğitimcilik hayatınızdan sonra "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!.."   02.04.2013 23:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster