Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
41
 

Kürt Lider Celal Talabani'nin Cenaze Töreninde Bütün Devletler Varken Türkiye Neden Yoktu

Kürt Lider Celal Talabani'nin Cenaze Töreninde Bütün Devletler Varken Türkiye Neden Yoktu
 

Irak eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel sekreteri ünlü Kürt lider Celal Talabani geçen gün vefat etti. Kürtlerin mam celal ( celal amca) dedikleri Talabani, Kürtler arasında çok sevilen ve saygı duyulan bir liderdi. Ölümü şüphesiz herkesi çok üzdü ve cenaze töreninde de bunun örneğini görmek mümkün.

Başta tüm Kürt halkının ve ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun diyor ruhu şad olsun mam celalin. Malum Türkiye ile iyi ilişkileri vardı ve İstanbul'u da çok sevdiğini biliyoruz. Vefatı dolayısıyla Türk liderler ve çevreler de taziye mesajlarını, üzüntülerini bildirdiler ailesine. Fakat son günlerde Kuzey Irak referandumu ve gerilen ilişkiler nedeniyle, yapılan cenaze töreninde hiçbir Türk yetkili ve temsilcinin olmaması dış politika ve barış dilinin, diyaloğun sekteye uğradığını belirtmek durumundayız.

Bu referandum dolayısyla hem Bağdat yönetimi ile hem de İranla ikili ilişkiler sekteye uğramış gerginlik çıkmıştı bu Türkiye için de öyleydi şüphesiz, ama Kürt lider Celal Talabani'nin cenaze törenin de nerdeyse bütün devlet temsilcileri varken, özellikle İran dış işler bakanının Mesud Barzani ile yakın durması konuşulurken Türkiyenin olmaması ve hiçbir temsilci göndermemesi çok konuşuldu ve belirttiğimiz gibi referandum bahane edilerek gerilen ilişkiler burda değerlendirilmeyip bir diplomasi, bariş ve dış politikada bir tuttarsızlık fırsat kaçırılmış olduğunu ifade etmek isterim. HDP den bir heyetin de cenaze töreninde olduğunu da unutmamak gerekir bunu ayrı değerlendirmek gerekecek.

Devletler savaş halinde bile olsa ki bu öyle bir durum değil ve şuanda böyle bir seçenek ve müdahale de yok diplomatik dilin terk edilmediği ve arabulucu barışçıl politika ve adımların atılması gözardı edilmiyorken, Türkiye neden durup dururken böyle davrandı ve bu fırsatı değerlendirmeyip kaçırdı, emininm herkes bu sorunun cevabını merak ediyordur. Kürtlerle daha çok yakın ilişkileri olan Türkiyenin İran gibi devletlerin bu politik ve diplomasi hamlesini ve fırsatını kaybetmemeliydi ve umarım bir daha yaşanmaz diyor ülkemize bölgemize barışın ve sağ duyunun hakim olması temennisiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 214
Kayıt tarihi
: 15.04.17
 
 

Gazeteci - Yazar ve Tarihçi.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster