Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
119
 

Kürt sorunu mu Türk sorunu mu?

Öncelikle ben, vatanı bir bütün olarak gören, farklı etnik köklere sahip olan ama aynı topraklarda yüzyıllardır kardeşçe yaşayan tek millet, tek bayrak anlayışını taşıyan bir insanım. Sadece bazı detayları gözler önüne sermek için Kürt ve Türk olarak kıyaslamalar yapacağım.

Ülkemizde yıllardır sözde bir Kürt sorunu olduğu yönünde tartışmalar yaşanmakta. Kürtler haksızlığa uğramakta, kürtlere hizmet gitmemekte, kürtler okuyamamakta, kürtlere sağlık hizmetleri sunulmamakta, kürtler aç  vs. İyi de ya Türkler? Bu ülkede Türkler dört dörtlük mü yaşıyor? Türklerin eğitim, sağlık, iş gibi konularda sorunları, imkansızlıkları yok mu?

Ülkemizde hangi dönemde; sen Kürtsün buraya giremezsin, sen Kürtsün sana kız vermeyiz, sen Kürtsün sana iş vermeyiz, sen Kürtsün siyaset yapamazsın, üniversite okuyamazsın gibi bir ayrım yapılmış? Bu ülkede Kürtlerden Cumhurbaşkanı olmadı mı? Başbakan olmadı mı? TBMM başkanı olmadı mı? Milletvekili olmadı mı? Devlet memuru, asker, doktor, akademisyen, gazeteci, sanatçı vs olmadı mı? Eee daha ne olması gerekiyor?

Doğunun coğrafi özellikleri, iklim şartları ve terör ortamı yüzünden batıya oranla daha az hizmet aldığı kesin. Bunu inkar edemeyiz. Fakat sen yol yapan firmaların araçlarını yakar, çalışanını kaçırırsan, sen oraya gelen doktoru, öğretmeni, memuru, polisi öldürürsen, yatırım yapmak isteyen iş adamını haraca bağlarsan, seni tehdit eden teröriste baş eğip yardım ve yataklık yaparsan sana nasıl hizmet edecek bu devlet?

Elektriğe, suya para vermezsen, vergini ödemezsen, 4 kadın alıp 30 çocuk yaparsan bu devlet sana nasıl bakacak? Sen teröre çanak tutarsan bu devlet yıllardır bütçesinin büyük bir bölümünü terörle mücadeleye ayırıp harcarsa sana nasıl hizmet sunacak? Böyle saymakla bitmeyen çok fazla soru sorulabilir.

Birde işin Türk boyutu var. Doğudan alınamayan elektrik, su parasını da ödeyen, vergiyi fazlasıyla veren, işsizlik ile uğraşan, daha iyi sağlık, eğitim hizmetlerinden yararlanamayan, çocuklarını terör belası yüzünden doğuda askere gönderip şehit yada gazi olarak geri alan Türkler var.

Kürtleri ayrı görmeyen, dışlamayan, onlarla kız alıp kız verip akrabalık bağı kuran, komşuluk yapan, başı sıkıştığında yardıma koşan Türkler var.

Kim daha çok mağdur? Bu ülkede Kürt sorunu mu var Türk sorunu mu var? Bu ülkede Kürtünün de Türkünün de kabul etmesi gereken terör sorunu var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kürt Sorunu nedir? diye bir soru sorduğumuzda en iyi yanıtını Şark Islahat Planı adı altında düzenlenmiş olan Kürtlerin Türkleştirilmesi projesinde daha iyi anlayabiliriz. Bu günü anlayabilmekte, Şark Islahat Planının ne olduğunun kavranması gerekmektedir Selçuk Bey. Selamlar Sevgiler.

Yıldız Nihat 
 18.02.2012 10:57
Cevap :
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim Nihat Bey. Şark Islahat Planı'nın bir dönemin ürünü olduğunu ve uygulamada gerçekleştirilememiş bir plan olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kürt vatandaşlarımız devletin her kademesinde görev alabilmekteler, meclise girmekte ve istedikleri gibi de konuşabilmekteler. Bir kısım aşırı milliyetçiler dışında, halkın Kürtlere karşı olumsuz bir tavrı bulunmamakta. Bu yüzden Kürt vatandaşlara karşı bir asimilasyon yapılmadığı fikrindeyim. Sorun kesinlikle terör sorunu. Doğuda yaşayan vatandaşlar batıdakilerden daha fazla şikayetçiler terörden. Onlardan haraç alan, istedikleri zaman dükkanlara kepenk kapattıran, 14-15 yaşlarındaki çocukları dağa çıkmaya zorlayan örgütten rahatsızlar. Öncelikle Türklerinde Kürtlerinde kafalarından bir ayrım yapıldığı fikrini çıkartmaları gerekiyor. Devletin de savaş yerine daha diplomatik yollara başvurması ve daha somut adımlar atması gerekiyor. Ama örgüt bunu ne kadar istiyor? Bu da ayrı bir konu...  20.02.2012 9:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 810
Kayıt tarihi
: 19.10.11
 
 

Öncelikle Merhaba... 1982 Zonguldak doğumluyum. Üniversite mezunuyum. Özel bir bankada yaklaş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster