Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
316
 

Kürt sorunu ve Sovyet Türkleri

Bu yazıyı okuyan pek çok kişi Kürt haklarını savunduğum için Kürt olduğumu sanabilir. Bu nedenle yazıma Türk olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum. Aslında amacım bağnazca Kürt haklarını savunmak değil. Yani Kürtlerin her talebine olur diyecek ve onların davasında savundukları herşeye destek verecek değilim. Öyle ki BDP ve onun etnik Kürt milliyetçi siyasetine en az Türk milliyetçiliğine olduğu kadar nefret duyuyorum. Ama bu ülkede Kürtlerin azınlık bile sayılamayacak kadar fazlaca nüfusa sahip olduklarını, faşist yönetimin altında ezildiğini, asimilasyon politikasına maruz bırakıldığını ve bu baskılar karşısında adeta tahrik edilip, sonra da şiddete mecbur bırakıldıklarını inkar edemem. Güneydoğuda, hatta büyükşehirlerde Kürt vatandaşların yoğunluklu olduğu mahallelerde Kürtlere güya güvenlik maksatlı uygulanan baskıları bilmeden, onların her yaptığını işte teröristler, işte caniler sözleriyle eleştirmek ne kadar vicdanidir?

Aziz Nesin'in Bulgaristan'da Türkler Türkiye'de Kürtler adlı çok güzel bir eseri vardır. Aziz Nesin bu eserinde Bulgaristan'daki Türk soydaşların 1945 sonrası sosyalist yönetimde ne gibi haklara sahip olduklarını, kültürel serbestliklerini, okullarda verilen Türkçe eğitimi anlatmış ve sürekli Bulgar yönetiminin sözde baskısını gündeme getiren Türk basınına bizzat gittiği Bulgaristan'da gördüklerini anlatarak cevap vermiştir. Bulgaristan'da 1980'li yıllarda faşizme dönen yönetimin başlattığı asimilasyon politikasına ve zorla isim değiştirme çabalarına kadar Türkler refah ve barış düzeninde yaşamışlardır.

Türk hükümetleri anti-komünizm propagandası yapıldığı dönemlerde sadece Bulgaristan'a değil, Sovyetler Birliği'ne de asılsız suçlamalarda bulunmuş, Türki cumhuriyetlerdeki sözde baskıları gündeme getirmişti. Peki tüm bu eleştirileri yapan Türkiye Sovyetler Birliği'nin Rus olmayan uluslara, konumuzu ilgilendirdiği gibi Türk ve müslüman kökenli uluslara tanıdığı hakların ne kadarını Kürtlere verdi?

Sovyetler Birliği'ni oluşturan 15 cumhuriyetten 5'i Türki cumhuriyetti. Her devletin Rusça'nın yanında kendi resmi dili vardı. Her birinin bayrağı, milli marşı, meclisi vardı. Her cumhuriyette rejimi yıkacak ya da tehdit edecek bir tehlike olmadığı müddetçe kültürel ve siyasi serbestlik vardı. 5 Türki cumhuriyet dışında Rusya Federatif Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne dahil pek çok Türk,Tatar ve müslüman kökenli halkların özerk cumhuriyetleri vardı. Onlar da hemen hemen diğer birlik cumhuriyetlerinin halkları kadar geniş haklara sahipti.Verilen hakların hiçbiri Sovyetler Birliği için bir tehlike oluşturmadı. Peki Sovyetler neden dağıldı diyebilirsiniz. Cevap Sovyetler Birliği'ni dağıtan Rus olmayan uluslara verilen siyasi ve kültürel haklar değil, perestroykanın yarattığı ekonomik bunalım, Yeltsin'in Sovyet rejimine yönelik düşmanlığı, ABD'nin bu düşmanlığa verdiği maddi destek ve batı destekli sivil toplum örgütlerinin halkı tahrik politikasıydı. Mart 1991'de Sovyetler'de yapılan birlik referandumunda ekonominin tamamen çöktüğü bir dönemde dahi Kırgız halkı %88 evet oyuyla birliği destekliyordu. Diğer Türk cumhuriyetlerinde de birlik lehine sonuç çıkmıştı.

Peki Türkiye Kürtlere bu hakları verse ne kaybeder? Hiçbir şey kaybetmez, çok şey kazanır. Kürtler bu ülkede Türkler kadar nüfusun asli unsurunu oluşturan bir etnik topluluktur. Asimilasyon ve baskılarla,milliyetçi,şovenist düşmanlıklarla Kürt sorunu, terör meselesi çözülemez. Türkiye faşist yasalardan vazgeçmeli, Kürt kimliği anayasada kabul edilmeli, okullarda Kürtçe dersler seçmeli olarak verilmelidir. Milliyetçi politikalar Türkiye'ye hiçbir fayda sağlamaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 28.03.12
 
 

1981 yılında Bursa'da doğdu. İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster