Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Abdurrahim Akış ve Hayata Dair Yazıları

http://blog.milliyet.com.tr/medyatakip

31 Temmuz '09

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
888
 

Kürt sorunun yol haritası

Kürt sorunu denildiğinde herkes karşı bir cepha alıyor. ve konuya mesafeli yaklaşıyor. Diyorum ki çok yakın duracağız ki gözyaşları dindirelim. Kürt sorunu Türkiye için son derece önemli bir sorundur.

Çözülmediği zaman herkesi huzursuz etmeye devam edecektir. Gencecik fidanların toprağa dökülmesine hangi vicdan evet diyebiliyor. Toplumun kendi kendine şu soruyu sorması gerekir. Kan ve gözyaşı ile ne zamana kadar yaşayacağız. Bundan kurtulmamız için bir barış ortamı oluşturulmuş bizim de bu barış ortamına katkı sağlamamız gerekir.

Herkes barış için üstüne düşeni yapmalıdır. Kürdü, Türkü kısacası herkesin sorumluluk alması gerekir. Fertler çevresine bu gözle bakmalı ve insanları aklı selime davet edecek açıklamalarda bulunmalıdırlar. Siyasi partiler kendi tabanlarına barış için mücadele edin sizde katkı sağlayın demelidir. miting ve eylemlerde katılımcıların sakin olması için herkes kendi tabanına uyarı yapmalıdır. Ama bir takım siyasi partiler barışı istemiyor izlenimini vermektedirler. Bunun karşısında olduklarını beyan ediyorlar.

Bu partiler ülkenin kaynaklarının boşa gitmesine üzülmüyorlar nasıl vatanseverdirler. Eğitime ayrılması gereken bütçenin savunmaya gittiğini görmüyorlar herhalde. Her mahalleli kendi apartmanında ve sokağında, mahallesinde barış için adım atmalıdır. Aşırı uç insanları sakinleştirmeli ve onları da barış yanlısı yapmalıdırlar. Bunun için genel olarak düşündüğümüzde bugün barış görüşmeleri yapılacaksa bugünden önceki her konu unutulmaldır. Faili meçhül cinayetler, ergenekon, siyasi tutsaklılar bunların tamamı suçlu kim ise afedilmeli ve bir daha benzeri suç işlemesi halinde daha ağır bir ceza ile cezlandırılması kanunla kayıt altına alınmalıdır. Barış için herkes üzülecek ve sevinecek. Ölümler, kayıplar, suçlar hepsi unutulacak.

Hapiste bulunan ergekon, siyasi suçlular hepsi salı verilmeldir, kayıtsız şartsız. Dağ kadrosundakiler silahlarını teslim etmelidirler ve devlet onlar için uygun olan ortam ne ise sağlamalıdır. Bugün mutlu olan bir Türk ailesi gibi bir Kürt ailesi de mutlu olacak şekilde hak verilmelidir. Şu olmamalıdır. Misakki milli sınırlar içerisinde kendi kimliği ile kendi varlığını gösteren bir Kürt kabul edilmelidir. Sorun bireyler için olmadığını söylüyorlar elbette bizler üniversitelerde okurken bu tip ayrımları görmedik ama ne zaman kendi kmliğimize sahip çıktık ise dışlandık ve ayrı tutulduk. İşte bu yaklaşım bizi bu hale getirdi. İnsanlara birlikte yaşamak için devletin tüm kurumları ile yardımcı olması gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümü 2000 yılı mezunuyum. Şu anda Medya takip hizmetini sunan ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster