Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
309
 

Kürt sorununda hep aynı hata!

Kürt sorununda hep aynı hata!
 

Artık çok klişe ve çok sıradan  bir rutinin kaçınılmaz tezahürü olmaya başladı; TSK ile PKK arasında yaşanan her şiddetli çatışma sonrası eski, emekli paşalar ile strateji ve düşünce kuruluşlarının fikir babalarının tv ekranlarında boy gösterip “strateji ve taktik” hocalığına soyunarak sözde terörün belinin nasıl kırılacağına dair akıl yürütüp toplumu “aptal” yerine koymaları.

Kendini düşünce ve fikir saraylarının kudretli kalemleri sanan bu cenahın ta cumhuriyetin kuruluşundan bu yana süregelen toplumsal bir meselenin; Kürt meselesinin giderek nasıl uluslar arası bir boyuta geldiğini görmezden gelip tüm T.C.  hükümetlerinin Kürt sorununda bıkmak usanmak bilmez bir ivedilikle uyguladıkları askeri ve silahlı yöntemler sonrası sonucun hep aynı; yani hep ”fiyasko” ile sonuçlandığını atlamış olmalarına  ve süregelen bu kötü bir alışkanlıkta ısrarcı olmalarına insan akıl erdiremiyor doğrusu.

Mantık ilminde bir kuram vardır: bir sorunun çözümü konusunda başvurulan ilk yöntem olumlu sonuç vermiyorsa demek ki yanlıştır ve aksi bir çözüm yoluna başvurmak gerekir diye, ülke olarak ne yazık ki var olduğumuz günden bu yana hep aynı yanlışta bıktıran bir kısır döngülükle ısrar ettik.

Kürt sorunun çözümü noktasında önce Kürt şehir, kasaba ve köylerinin isimlerini değiştirdik, sonra Kürtlerin yaşadığı yerleşim yerlerinin en görülebilir noktalarına “Ne mutlu Türküm” sloganını yazarak bu coğrafyada Türklüğü kabul etmeyenlerin mutluluk haklarının olmadığını adeta rest çekerek yazdık ve biz bunu  her  yazdığımızda Kürtleri daha çok mutsuz ettik ve daha hızla kaybetmenin önünü açtık.

Ülkenin bir bölgesinde çok şiddetli çatışmalar yaşanırken ve ülke evlatları bir birini anlaşılmaz bir “garabet” illeti ile boğazlarken hiç kimsenin bu ölümlerin bitirilmesi adına kalkıp daha çok silah, daha çok askeri güç önerilerinde bulunmaya asla hakkı olmamalı.

Allah aşkına bu coğrafyada yaşayan yurttaşlar olarak, sözüm ona çoğumuzun “vatanseverliği” kimseye kaptırmadığı bir hissiyatla hangimiz demokratik bir refleks göstererek ülkeyi yönetenlere:”durun yahu neler oluyor ?” diyebildik.

Sahi neler oluyor Şemdinli’de, Çukurca’da, Hakkari’ de?

Allah aşkına çocukları askerde olan annelerin hüznünü, çığlığını ve telaşını kaçımız duyuyoruz veya duymaya çalıştık, aynı şekilde dağ başlarında bombalarla bedenleri paramparça olan Kürt gençlerinin ardından akan annelerin gözyaşlarını neden görmezden geliyoruz?

Unutulmasın ki hiçbir ideoloji, hiçbir düşünce asla bir annenin gözyaşından önemli ve öncelikli olamaz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Ne mutlu Türküm diyene" ifadesi bu topraklarda yaşayanların devlete ve millete bağlılık yeminidir. Bu ifadeyle sorunu olan zaten bizden değildir. Ayrıca adına kürt sorunu denen şey cumhuriyetle başlamış değildir, yüzyıllara dayanan bir geçmişi vardır. Kürtçe yer isimleri değiştirilmeden önce de vardı. Hele hele en büyük dayanak olarak gösterilen kürtçenin yasaklanması hikayesi ise bir 12 Eylül ürünüdür ve topu topu 30 yıllık geçmişi vardır ayrıca son 15 yıl içinde de tedricen bu gayri insani olmakla birlikte kendi içinde faydasız da olsa bir mantık barındıran hatadan dönülmüştür. Bunların hepsi bahanedir. Olay temelde gecikmiş etnik milliyetçilik meselesidir ve siz ne yaparsanız yapın, biz ne taviz verirsek verelim yaptıklarımız sadece vadeyi uzatacaktır. İşte İspanya'da Basklar, Katalanlar onca zenginliğe ve sınırsız özerkliğe rağmen taleplerinden vazgeçmemişlerdir. Ortadoğu kültürü ise silah dayatmaktadır.Etnik milliyetçilik insanlığa musallat olmuş tedavisi olmayan bir hastalıktır

Buz Adam 
 09.08.2012 16:13
 

İyi güzelde kürtler ne istiyor...Bakın bu soruyu sorabiliyorum ben bile ki ne berbat bir durum hep beraber yaşarken kürtler ne istiyor demek ..Lazlar ,aleviler, çerkezler vs...ne istiyor..Onlar istiyor neden öldürmüyor , neden onlar kürtler gibi birilerinin kuklası olmuyor ?Ne istiyorsunuz kısaca ?

Tülay EKER 
 09.08.2012 16:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster