Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '18

 
Kategori
Futbol
 

Kurtarıcı

Aslında tribünler kararını çok önceden vermişti ve adeta seçim yapılmasına gerek dahi yoktu. Yine de kararı kongre üyeleri vereceğinden akıllarda küçük de olsa bir “acaba” vardı ama tüm kongre üyeleri öncelikle bir taraftar olduğu için sürpriz yaşanmadı ve Ali Koç ezici bir üstünlükle zafere ulaştı.

Bu kongreyi, o tek adaylılardan veya mevcut başkanın aday olmadığı kongrelerden ayırmak gerek. Zira yirmi yıldır görevde olan ve bu doğrultuda kulüpte nüfuzu bulunan, kimilerine göre o istemedikçe asla gitmeyecek veya ceketini assa tekrar seçilecek olan başkana karşı yeni bir umudu seçmek başlıbaşına büyük bir demokrasi dersi, herkes için bir ilham vesilesi oldu; yirmi binin üzerindeki rekor katılımcı sayısı ve kongrenin kavgasız, gürültüsüz tamamlanması da cabası.

Ali Koç’tan beklentiler çok yüksek ve kendisi de bunun farkında. O, Fenerbahçe camiasının yıllardır biriken başarısızlık ve kötü yönetim sarmalının adeta panzehri, camiadaki sessiz çığlığın sesi ve adeta bir kurtarıcı olarak görülüyor. Onun başarılı, vizyoner, profesyonel kişiliği ile ağır başlı tavrı dikkate alındığında bu beklentilerin hiç de temelsiz olmadığını söylemek gerek. Sonuçlar açıklandıktan sonraki konuşmasında, seçim öncesi kendisine hakaret etme noktasına gelen Aziz Yıldırım için dahi iyi sözler kullanması, Koç’un sürekli yaptığı “iyi insan” vurgusunu kendi hayatına da yansıttığının kanıtı oldu.

Seçim sonrası konuşmalar her zaman umut vericidir. Fakat dikkat edilmezse zaman içinde bu sözler hep havada kalır ve yaşanılan hayal kırıklığı da o oranda büyük olur. Hatırlıyorum da Aziz Yıldırım ilk seçildiğinde belki de dünyanın en mütevazı başkanıydı ama onun yıllar içinde geldiği noktayı hep birlikte gördük. Ali Koç’un da bu “güç zehirlenmesi” tuzağına düşmemesi için bugün sahip olduğu duygu ve düşünceleri yitirmeden yoluna devam etmesi, doğrudan hiçbir zaman ayrılmaması gerek. Onun yöneticilik günlerinden bugüne kadar geçen süredeki tavır ve davranışları göz önüne alındığında ben kendisine güveniyorum.

Ali Koç’un seçim sloganı olan “tam zamanı şimdi” bence yeterince iyi bir slogan değildi. Çünkü, 2012’den beri sıklıkla dile getiremeye çalıştığım gibi, Fenerbahçe için değişim bugün değil çok önce olmalıydı. Fakat bu değişimin Ali Koç gibi akılcı ve işi ehline veren bir zihniyet ile olması nedeniyle belki de Fenerbahçe kaybettiği yılları kısa zamanda tekrar kazanacak.

Fenerbahçe’nin artık Harvırd mezunu bir başkanı var ve Fenerbahçe ondan çok şey bekliyor. Fakat benim kendisinden beklentim daha yukarıda; Türk Futbolu seviyesinde. Ali Koç sadece yıllardır genellikle üzülen Fenerbahçe taraftarını değil, kısır döngüler ve iç çekişmelerle yıllarını geçiren ve ekonomik olarak iflas etme noktasına gelmiş Türk futbolu için de bir umut ışığı. O ve onun Fenerbahçe’si başarılı oldukça diğer takımlar da ister istemez daha dikkatli olacak, doğruda yarışmak toplam kaliteyi artıracaktır.

Önceki konuşmalarında Ali Koç hep iyi olmaktan, iyi kalmaktan, adil ve merhametli olmaktan ve kendine yapılması istenmeyen bir şeyin başkasına yapılmaması gerektiğinden bahsetti. Şimdi sahne onun ve sadece Fenerbahçe veya spor camiası değil, ülke olarak hasretiyle yanıp tutuştuğumuz bu duyguları hayata geçirmek onun elinde. Bu uğurda yolu açık, şansı bol olsun!

can.nizamoglu@gmail.com            

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız. Futbolla fazlaca ilgim yok ama insaniyete hepimizin ilgisi var. Üslup çok önemli. Kendisi gibi olmayan, farklı düşünen ve rakibi olan kişiyi sevmese de beğenmese de o insana saygı ve tahammül gösterebilmek. Söz ve davranışlarında sakin, huzur verici ve olgun olabilmek.Ali KOÇ, kazandığı andaki tavırlarıyla bu meziyetlere sahip birisi olduğu izlenimi verdi. İnşallah değişmez. Değişmezse, kendisi, FB + bütün spor dünyası ve içinde yaşadığı toplum yani ülkemiz kazançlı çıkar. Malum, sinerji meselesi. İyi özellikler gibi kötü özellikler de dışa yansır. Hepimizin huzura, hoşgörüye, saygıya ihtiyacımız var. İyi günler.

beyazışık 
 07.06.2018 12:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 779
Toplam yorum
: 416
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1425
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

Çoğu çocuk gibi ben de futbolcu olmak istedim, olmadı. Bu oyundan kopmamak adına üniversite yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster