Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1561
 

Kürtçe-Türkçe ağıtlar

Kürtçe-Türkçe ağıtlar
 

Kurtuluş Savaşı'nda Türkler, Kürtler, Lazlar, Zazalar, Türkiyeli Araplar elele omuz omuza vererek Atatürk'ün önderliğinde emperyalist ülkelere karşı olanaksızlıklar içinde olanak yaratarak dişle tırnakla savaştılar. Verdikleri nice acılar sonunda bu kutsal toprakları düşmanın kirli ayakları altından kurtardılar. Ortak bir vatan için çok sayıda şehit verdik. Türk kökenli atalarımızdan ne kadar şehit varsa bir o kadar da Kürt kökenli atalarımız da şehit oldu. Acılar ortak, sevinçler ortak.

Doğuştan gelen ya da tarihi süreçten kaynaklanan dil, kültür, giyim kuşam, gelenek görenek, oyun, eğlence, şakalar, küfürler, argo deyimler, sözler, vecizeler, mevsimler, coğrafi çevre yer yer aynı yer yer farklılık göstermesi bir zenginliktir. Kurtuluş savaşı şırasında bu farklılık yok muydu? Vardı. Birbirimize kız alıp vermemize rağmen yine vardır. Fakat parmağımızın et ve tırnağı gibi kaynaşmışız. Dün olduğu gibi bugün de acılarımız ve sevinçlerimiz ortaktır. Okullarda, iş yerlerinde, kahvelerde, birahane ve eğlence yerlerinde sorunlarımızı, sevinçlerimizi, kahkahalarımızı bölüşüyoruz. Askerlikte beraberiz. Beraber öldüğümüz anlar oluyor. Geride kalan annelerin, babaların, gelinlerin, kardeşlerin, çocukların çığlıkları ve gözyaşları bizim için aynı.

İşte bugün bütün Türkiye ve dünya ülkeleri tanık oldu. Öldürülen askerlerin bir kısmı Kürt kökenli, bir kısmı da Türk kökenli. Bir kentimizde Kürtçe ağıtlar çığlıklar yükselirken, öbür kentimizde Türkçe ağıtlar çığlıklar yayılıyordu. Bu acı çığlıklar, kendine insanım diyen herkesin yüreğini cızzz etmiştir, buna eminim. Bu tarihi gerçekler ortadayken, "Kürtçe diye bir dil yok. Kürtler, dağlı Türklerdir. Çocuklarına örf ve adetlerimize uygun olmayan ad veriyorlar, bölücülük yapıyorlar." diyenler çıkıyor. Tarihi değerler çiğnenince dağa çıkıp kimlik peşinde koşan gençlerin sayısı artıyor. Otuz yıl önce dağa çıkanların sayısı kat be kat artmanın temel sebebi budur bence. Bugüne kadar resmi rakamlara göre 25 bin civarında kişi ölmüştür çatışmalarda.. Bu kadar kişi ölmüşse ortada bir sorun var demektir.

Gönül ister ki operasyonlar dursun, PKK başvurduğu şiddetten vazgeçsin. Bunu sağlayacak olan üst düzeydeki askeri birimlerimizdir; meclisteki siyasetçilerimizdir. Tersi durumda böyle sürüp gidecek.. Yazımı burada noktalarken, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

ŞEMSETTİN MURAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR AMA ONUN KADAR TEHLİKELİ BİR YAPI VAR DEVLETİN VE MİLLETİN İÇİNDE.ADAMLARIN ANA DİLLERİNE KONUŞMALARINA KARŞI ÇIKILIYOR,BÖYLE BİR ŞEY OLUR MU YA!SİZ BİLE ET-TIRNAK MASALLARINA İNANMIŞSINIZ.12 MİLYON NÜFUSU OLAN KÜRT HALKI DİYE BİR HALK KABUL EDİLMİYOR DİYORUM BEN SİZE.SORUN BURADA.

Kerim Korkut 
 11.04.2012 7:19
 

Kesinlikle naklısınız. Bir millet(Kürt, Türk, Ermeni) yok sayılıyorsa zaman gelecek ve o millet bu yok sayılmanın hesabını soracaktır. Bilinçlendikçe de bu hesap sormanın şekli değişecektir. Kürt sorununun temelinde de, evet bu yatıyor. Yok sayılma, asimile edilmeye çalışılma, baskılar. Ve özellekle Kürt sorunu askeri mantıkla çözülebilecek bir sorun değildir. Ki bu mantıkla hareket edildikçe daha çok kişi ölecek ve daha çok annenin yüreği yanacak. Barış dileğiyle. Sevgiler...

Davut BİLGİÇ 
 04.11.2008 7:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1537
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

Diyarbakır doğumluyum. Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü mezunuyum. Hazro TÖB-DER Şubesi başkanlığını y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster