Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1322
 

Kurtlar Vadisi örnek olmalıdır

Kurtlar Vadisi örnek olmalıdır
 

Kurtlar Vadisi isimli dizi Türkiye'de çekilmiş en başarılı ve en iddalı yapımdır. Oyuncu kadrosu, dizinin senaryosu kadar derin ve kaliteliydi. Türkiye'nin, özellikle biz genç nesilin adını bile bilmediği bir çok dev oyuncusunu bir araya getiren ve onları layık oldukları büyüklükte bir kurtlar konseyine oturtan bu yapımı sonuna kadar izledim. Çok önemli hataları da oldu elbette diziyi çekenlerin. Özellikle sonlara doğru ortaya çıkan çok kritik ve önemli rollerde yer alıcak karakterlere hak ettikleri özen gösterilmemiş, ve oyuncu seçiminde büyük hatalar yapılmıştır.

Kurtlar vadisi çok büyük bir projeydi. Milyonlarca dolar sermayesi olduğuna inanıyorum. Ama Türkiye'de her yıl çekilen onlarca dizinin masraflarının da kurtlar vadisinden daha az olduğuna inanmıyorum. Neden kurtlar vadisi yatırımcılara örnek olmadı? 15 tane dizi çekmek yerine neden bir tane kurtlar vadisi çekip, hem zengin hemde başarılı olmayı tercih etmediler, anlayabilmiş değilim.

Bugün Atilla Olgaç, Zafer Ergin, İstemi Betil, Baykal Saran, Zekai Müftüoğlu, Adnan Biricik gibi isimlerin ne kadar değerli ve büyük oyuncular olduğunu bu yapım olmasa öğrenebilecek miydik? Kurtlar vadisi dizinin senaryosu gereği bu dev oyuncuları bir bir kaybetmesine rağmen gözünü çok yukarılara dikerek, dünya sinema tarihinin en büyük efsanesi, the godfather serisinin son babası Andy Garcia'yı ve onun eşi rolunde efsane aktrist Sharon Stone'yi dizinin finaline yerleştirdi. Üstelik bu ekip Kurtar vadisi Irak isimli sinema filmini de Bily Zane gibi bir yıldızı kadrosuna katarak büyük bir başarıyla çekmiştir. Bugüne dek böyle bir başarının yanına bile yaklaşabilmiş bir proje daha çekilmiş midir soruyorum yapımcılara!

Türkiye artık büyüdü. Bizler büyüdük. Her zaman hedefimiz kurtlar vadisi gibi yüksekler olmalı. Bunu başaracak yönetmen, bunu başaracak oyuncu ve ne olursa olsun izleyici potansiyeli Türkiye'de var. Artık sadece kar getirecek kalitesiz yapımların peşini bırakalım. Elimizi taşın altına koyup en iyisini yapmaya çalışalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hemen hemen aynı ekip yeni bir projeye başladılar bile. umarım faydalı ve başarılı proje olur. Bu konuların işlenmesi gerekiyordu. Bu nesilin başarılı daha çok projeye imza atacağına inanıyorum...

A y s a n c a 
 08.01.2007 21:12
Cevap :
Benimde dileğim bu. Umarım ilki kadar oyuncu kadrosuna ve senaryoya dikkat ederler. Bu sefer işleyecekleri konu daha hassas olcak gibi görünüyor.  09.01.2007 10:40
 

Bence diziyi dizi yapan o dizide ünlü oyuncular olması değildir.Ben olaya psikojiyi düşünerek yaklaşıyorum siz ise sadece büyük oyuncuları görerek!!!Herneyse yorum dediğimiz şey zaten kişilerin kendi pencerelerinden bakarak olayı değerlendirmesi değilmidir? Size sadece saygı duyabilirim.

Hepiciiii 
 05.01.2007 20:23
Cevap :
Teşekkür ederim. Yazımı okuduğunuz, ve fikirlerime saygı duyduğunuz için.  06.01.2007 0:41
 

Merhaba, Kurtlar Vadisi'nin ticari olarak çok başarılı olduğunu kimse inkar edemez. Türk televizyonculuk tarihinin en büyük olayı olduğu kesin. Fakat öyle kolayca örnek alınıp yeni prodüksüyonlar yapmak kolay değil. Dizi resmi ve gayri resmi olarak devletdesteği aldı. Bugün kaç dizi bböyle bir lüükse sahip olabilir? Ben bir kaç kere yeltendim fakat hiç izleyemedim. Polat'ın ki başta olmak üzere oyuncu performansları dayanılacak gibi değildi. K.

Kerem Oğuz 
 05.01.2007 8:42
 

Kurtlar vadisi konu olunca kendimi tutamıyorum.Bunun için kusuruma bakmayın ama bence türkiyede başarısı uğruna gençlere kötü örnek olmayı kabul eden çok az insan var ve bu yüzden bu dizi örnek alınmıyor...Sanırım siz konuya sadece maddi açıdan yaklaştınız.Çünkü bu dizinin büyük bir manevi boyutu var ve bence o büyük manevi boyutta çok zararlı!!!

Hepiciiii 
 04.01.2007 17:16
Cevap :
Sizin gibi tiyatro eğitimi almış birinin olaya bu şekilde yaklaşması beni çok üzdü. Kurtlar vadisine gelene kadar kaç milyon insanın öldürüldüğünü gördük filmlerde ya da tv dizilerinde. Çocukların sevgilisi Rambo kaç kişiyi acımadan öldürdü acaba? Bence kurtlar vadisi çocuklara ya da bilinçsiz topluma silahı sevdirmeye diğer dizilerden daha çok çalışmadı. Dünya da ve türkiye'de dönen büyük olayları, gazetelerde yazılan herşeyin doğru olmadığını, gözümüzü dört açmamız gerektiğini insanlara anlatmaya çalıştı. Tabiki size katıldığım yerler var. Olmaması gereken ya da abartılan racon başlıklı sahneler. Bu konuda haklısınız. Ama diziye bütünüyle bu çerçeveden yaklaşmak çok büyük bir yanlış bence. Çevirilen onlarca dizi için düşünün, hangisinde Andy Garcia'yı gördünüz? Ya da hangisinin oyuncu kadrosu bu kadar büyük oyuncuları içeriyor?  04.01.2007 21:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 696
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Anadolu üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster