Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
9933
 

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Kurtlarla Koşan Kadınlar
 

Kurtlarla Kosan Kadinlar: Masallar Gercekte Ne Ifade Ederler? 

"Kurtlar ve kadınlığın gerçek özü olan Vahşi Kadınlar birbirine benzer" der Clarriss P. Estes "Kurtlarla Koşan Kadınlar: Vahşi kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler" adlı kitabında. Doktorasını psikoloji alanında yapmış ve Jung ekolünden psikanalist ünvanına sahip olan Estes, bu kitabinda bizim sıradan gördüğümüz masalların içindeki bilnçdışı malzemeyi gözler önüne sermektedir.

Kitapta cocuklugumuzdan bildiğimiz bir sürü masal var. Bunların cocuk bilincdisina ozgu Freudyen psikanalitik yorumu ilk kez Psikolog Bruno Bettelheim tarafından yapılsa da (Peri Masallarinin Anlami ve Onemi, The Uses of Enchantment, 1976), bu kitap eriskin Kadinlar olarak bizlere hitap etmektedir.

"VAHŞİ KADIN VE KURT BİRBİRİNE BENZERLER. HER İKİSİ DE SÜREKLİ AVLANMIŞ, TACİZ EDİLMİŞ VE YANLIŞ BİR ŞEKİLDE OBUR, SAPKIN, SON DERECE SALDIRGAN VE HASIMLARINDAN DAHA AZ DEĞERLİ GÖRÜLMÜŞTÜR. KENDİ RUHLARININ VAHŞİ YANLARININ YOK EDENLER İÇİN, İKİSİ DE BİR HEDEF HALİNE GELMİŞLERDİR".

Kitapta siz kendinizi hangi masala yakin bulursunuz bilemem. Ama ben kitaptan ornek olarak Mavi Sakal masalini sizlere getirmek istedim. Yorumlar kitaba, ozet bana aittir:   

MAVI SAKAL MASALI:

Mavi sakal, sakalı masmavi (yani bariz şekilde garip biri olduğu vurgulanmak istenir) ve korkutucu bir adamdır. 3 kız kardeşi nezaketiyle büyülemeye çalışır. İki abla Mavi Sakal’dan hoşlanmamakla beraber, en küçük kız kardeş, onun o kadar da korkutucu olmadığını düşünür ve Mavi Sakal’la evlenir. Bir gün Mavi Sakal yolculuğa çıkarken der ki "Özgürsün, istediğini yap ama sakın şu anahtar demetlerinden en küçük olana dokunma ve onun açtığı kapıyı açma".

Mavi Sakal gider ve kız, ablalarını şatoya davet eder. Kız bu durumu anlatınca, ablalar meraklanır ve beraberce o anahtarın açtığı kapıyı bulup açarlar. Tüm meraklı eşlerin vahişce öldürülmüş olduğunu, tüm mahzenin ise mezar olduğunu görürler ve çok korkarlar. Mahzeni kapatmalarına rağmen, anahtar kendiliğinden kanamaya başlar. Mavi Sakal geri döndüğünde anahtarlarını ister. Kız "kaybettim" der. Oysaki anahtardan akan kan, kızın anahtarı sakladığı tüm dolabı boyamıştır. Bunu ogrenen Mavi Sakal kızı öldürmek ister. Bu esnada ablalar erkek kardeşlere haber verir, erkek kardeşler Mavi Sakalı öldürür ve etini atmacalara yedirirler.

Mavi Sakal Aslında Kimdir?

Mavi Sakal, bir kadını hayatta bekleyebilecek olan  "ışık-hırsızı, bilinç katili, yokedici ya da ruh emici erkektir." Kadının yaratıcı gucunu calarak kendisi daha da güçlenmek ister. 

Bu hikayede yok edici olan kişi, yani Mavi Sakal, kadının yüreğine, cinselliğine, ve aklına kendisinin bir sinir cizdiginin farketmesini istemeyendir. Kızdan içgüdülerine kulak vermemesini ister ve kızın merak duygusu ve birey olma çabası, onun tarafindan cezalandirilmak istenir.

Kız: Av olarak, safdil kadındır. Mavisakal en küçük kızın kendisiyle ilgilendiğini ve kurban olmaya uygun olabilecegini hisseder. Kız, sezgilerini dinlemez ve onu hep nazik olmaya göre yetiştiren toplumsal eğitim gereği "Mavi sakalın hiç de o kadar kötü olmadığını" düşünür. İşte kadınların "eğer ki yeterince severse, yokedicinin değişebileceğine dair saf inancı" onları kurban haline getirir. Kadın, bir çeşit evcilik oynar. Nazik kadın olma, erkeği kaybetmek istememe ve boyun eğme, onları av yapar. Bir kurdun, yavrusuna sinsi bir gelinciğe karşı nazik olmasını istediğini düşünün bir! "Kar maskeleri takıp dişlerinin arasında bir bıçakla gelseler bile, bankacı olduklarını söylediklerinde onlara inanırız" diyor Estes.

Ama sonunda kız, safdillikten kurtulup kendi özünü bulur ve yokedici ile nihai noktayı koymasını sağlayacak anahtara sahip olur.

Ablalar: İki abla, safdil kızı uyaran kızın kendi içsesidir. Sezgidir. Olgun taraftır. Onlar en başından Mavi Sakal’dan hoşlanmazlar ve kızın kapıyı açmasını, yani gerçekle yüzleşmesini sağlayan da onlardır.

Kapı: Kapı, gerçekte kadinin kendisine ne yapıldığını anlayacağı yerdir. Yokedici, kadına sözde bir özgürlük verir. "Özgürsün, heryeri gez. Ama bir yer hariç" der. Kapi acildiginda ise, Mavi Sakal’in belirledigi ozgurluk sinirinin disina cikmis olan diger kadinlara ne yapilmis oldugu gorulur.

Kanayan Anahtar: Anahtar bir kez açıldıktan sonra kanar. Yani kadın bir kez gerçekle yüzleşmeyegörsün artık onu unutmasının ve yokmuş gibi davranmasının bir yolu yoktur. Giysi dolabı, kadının dış görünüşü veya maskesi kana boyanır. Adet kanından farklı olarak, bu kan kadının ruhuna yönelen bir tehdittir, ama artık gizlenemeyecek bir tehdit...

Erkek Kardeşler: Yardıma gelen ve yokediciyi öldüren erkek kardeşler, kadının içindeki savaşçı, asi ruhtur. Onu kurban olmaktan kurtaran ise aslında kadının toplum tarafından onaylanmayan, saldırgan doğasıdır. Burada Anima ve Animusun yani kadın ve erkek doğasının, kendini korumak adına safdil kızda dengelenmesi söz konusudur.

Tesekkurler, 

Bir Kurt Kadin 

*YORUMLAR KITABA AITTIR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kitabı okurken tüm arkadaşlarımı arayıp mutlaka okumaları için nasıl ısrar ettiğimi ve okumayacağından emin olduklarıma da nasıl anlattığımı hatırlıyorum.Baş ucu kitabı olmayı hak eden bir kitap bu.Elinize sağlık .Sevgilerimle

Yanlış Zigot 
 16.03.2011 23:07
 

Zaman zaman aklına değişik sentezler gelir insanın. Olurmu acaba diye. Yada pencereyi açtığınızda güneşi beklerken, buz gibi soğuğun ardından bembeyaz bir kar örtüsünün üstünden uçuşan karlar dolar içeriye. Her yönden farklı anlamlar çıkarılabilecek farklı bir esinti. Sevgiler

Metin Özkaya 
 14.11.2007 14:53
Cevap :
Teşekkür ederim. sevgilerimle.  14.11.2007 21:46
 

*** Farklı boyutlar ve yaklaşımlar insanı daima ileriye götürür. Ellinize sağlık. Selam ve saygılar ***

SÜLEYMAN SIRRI 
 13.11.2007 8:39
Cevap :
Teşekkür ederim. Sevgilerimle  13.11.2007 20:02
 

Yine çok güzel yazmışsınız. Kurban olunmadan da pek anlaşılmıyor durum maalesef. Bazen gerçekten yaşayıp görmek gerekiyor, sonucu yıpratıcı olsa da! Ellerinize sağlık.. En derin sevgilerimle..

sevgiii 
 07.11.2007 14:16
Cevap :
Sağolun sevgi hanım. Masallar, efsaneler, ninniler, hep bize bişiler anlatmak için varlar ama bunları ancak yaşadıkça idrak ediyoruz. Her kadın, kahramanının kendi olacağı bir masal yazmalı bence kendisine. Sevgilerimle.  07.11.2007 18:00
 
 
 
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 194
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 13686
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Blogumun amacı; sağlıklı ruhsal yaşam ve psikoloji; özel ilgi alanım olan ruhsal (spiritüel) gelişi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster