Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

06 Ağustos '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
146
 

Kürtler Türkler ayrılırsa

Kürtler Türkler ayrılırsa
 

alıntıdır


 
Açıkça dillendirilmese de Türkiye’de bir kesim Türkler alttan alta ‘Bırakalım Kürtler ayrılsın’ demekteler. Yapılan anketlere göre bunların oranı yüzde seksenlere ulaştığı görülmektedir. Yine anketlerin gösterdiğine göre Kürtlerin de yüzde yetmişi ayrılmaya karşıdır.
 
Ayrılmadan yana olanlar, böylece sırtlarındaki yükten bölünerek kurtulacaklarını zannetmekteler. Her iki taraf için de bu söylem, bazen milliyetçi bir öfkeyle, bazen şoven bir kibirle söylenmiş olup asla gerçekçi değildir.
 
Böyle bir şeyin mümkün olup olmayacağını bir kenara bırakıp, ayrılmanın gerçekleştiğini varsaysak bakın Türkler ve Kürtler neler kaybeder.
 
1- Kürtler ayrıldığında, kişi başına düşen Milli gelirin birkaç kat artacağını düşünenler var. Ancak, böyle düşünürken Türkiye’de üretilen elektrik enerjisinin büyük bölümünün Güneydoğu Anadolu bölgesindeki barajlardan üretildiğini gözden kaçırmaktalar. Yine Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarımsal ekonomi potansiyelini dikkate aldıklarında, düşüncelerinin çok da gerçekçi olmadığını anlayacaklardır.
 
2- Bölgeler arası ekonomik dengeler kalkacaktır. Böyle olunca da AB’ye girmek kolaylaşacaktır. Oysa yine yanıldıklarını düşünüyorum. Zira Türkiye’de bölgeler arası ekonomik dengesizlik batının da kendi içinde mevcuttur. Örneğin Kastamonu, Çankırı, Gümüşhane… vb. illerde gelir düzeyi çok düşüktür.
 
3- Kürtlerin ayrılmasıyla etnik sorun belasından kurtulacaklarını düşünen Türkler; Türkiye’de başka etnik unsurların da olduğunu unutmamalıdırlar.
 
4- Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 20’sini Kürtler oluşturmaktadır ve bu nüfusun genç bir nüfustur. Dünya nüfusunun özellikle de Avrupa ülkelerinin nüfusunun giderek yaşlandığı düşünülürse, genç nüfusun ekonomi için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
 
5- Türkiye’deki yer altı zenginliklerinin yüzde 45’i, petrolün tamamı Kürtlerin yaşadığı bölgelerden çıkarılmaktadır. Yine su kaynaklarının yüzde 30’u Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindedir.
 
6- Gelecekte tahıl ambarı olacak GAP’ın ve kırmızı et üretimi merkezi olan DAP’ın önemi yadsınamaz.
 
7- Kürtlerle Türklerin ayrılması çok önemli sosyal yaralar açacaktır. Çünkü, her Türk ailede bir Kürt gelin, her Kürt ailede bir Türk gelin vardır.
 
8- Böyle bir ayrılık büyük acılara gebedir. Ayrılmakla terörün sonlanacağını zannedenler yanılgı içindedirler. En büyük Kürt şehri Diyarbakır değil İstanbul’dur. Zira İstanbul’da 3 milyon civarında Kürt yaşamaktadır. Böyle bir ayrılıkta Türk bölgelerinde kalan Kürtlerin ve Türk bölgelerindeki Kürtlerin yaşayabileceği acıları düşünmek bile istemiyorum.
 
9- Bu iki ulus bin yıldır beraber yaşamaktadır. Doğu’daki bir işadamı için Batı önemli bir yatırım bölgesi. Doğu ise, batıda üretilen mallar için iyi bir pazardır.
 
Sonuçta; Dünyanın gelişmiş ülkeleri globalleşme adı altında birleşerek ekonomik entegrasyonu sağlarken, yabancıların da körüklediği ayrışmayı bu kadar arzulamayı anlamakta zorluk çekiyorum.
 
Öyle veya böyle eğer ayrılma olursa; oluşacak küçük Kürdistan ile yine küçük Türkistan ne Kürtlerin ne de Türklerin işine yarar. Böyle bir durum olsa olsa Ortadoğu’daki kurtlar sofrasına kolay yem olmalarını sağlar.
 
Yapılacak iş bellidir; Bu sorunun kafa kafaya verilip demokrasi içinde çözülmesi ve bu coğrafyada sonsuza değin beraber yaşamaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz de istiyoruz ayrılsınlar. Yıllardır sorun yaratıyorlar ve ülke halkının sırtında yük oluyorlar. Hatta batıdakiler de doğuya göçsünler ve oluşturabiliyorlarsa bir devlet oluştursunlar Kuzey Irak'ta ama asla Türkiye sınırları içinde değil...

Yurdagül Alkan 
 07.08.2015 0:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster