Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
231
 

Kürtlerin Anadolulaşma Süreci

Kürtlerin Anadolulaşma Süreci
 

“Güzel  roman yazanlar, ya İstanbul’da ikamet ederler ya da Bodrum’da. Senin Erciş’te yaşaman Ercişliler için büyük talih” demiştim, Eyyüp Altun’a.

Eyyüp Altun’un 2008’de yayımlanan “Sona” ve 2015’de devamı niteliğindeki “Kızıl Topraklar” da sergilediği anlatım teknikleriyle üretmiş olduğu eserler, çok satan romancılarımızın kitaplarıyla boy ölçüşebiliir niteliktedir. Buna rağmen yazarın romanlarının istenilen seviyede geniş kitlelere ulaşamamasının başlıca sebepleri olarak; maddi imkanlar yetersiz kaldığından görsel ve yazılı iletişim araçlarında reklam yapılamamasına ve milletçe okumayı külfet gördüğümüze bağlıyorum.

Eyyüp Altun üçüncü eserini ise farklı alanda, akademik eğitimini almış bulunduğu sosyoloji sahasında verdi. “Kürtlerin Anadolulaşma Süreci” adlı kitapta Sosyolog Eyyüp Altun, Kürtlerin Doğu Anadolu’dan başlayarak Anadolunun çeşitli yörelerine kadar uzanan toplumsal hareketliliğini sebep ve sonuçları ile birlikte tahlil ediyor. Oldukça farklı tespitleri bulunan yazarın tarihi Kürt-Ermeni münasebetlerini aktarması ve suları gittikçe kaynayan Ortadoğu’nun geleceğine yönelik öngörüleri de dikkate şayan. Terörün şiddetini artırması ve Türk devletinin zayıf düşme ihtimali karşısında yazarın ifadelerini aktarıyoruz. Kitap kaynak yayınlarından çıktı üstelik kitap sitelerinde fiyatı 7,5 tl gibi çok ucuz fiyata temin edilebiliyor. Okumakta fayda var.

“…Ermenilerin yaptıkları şey, tarihi Ermeni topraklarının bir gün geri alınabileceği bir hesaba dayanıyor. Soykırım kararlarının parlamentolardan geçirilmesi, aslında ana politikalarına altyapı oluşturma amacından kaynaklanıyor. Asıl politika, Türkiye’nin doğu bölgesinin istikrarsızlaştırılmasına dönüktür. Başka bir deyişle, alandan Türk ordusunun çekilmesi, Kürtler tarafından bölgenin kontrol edilmesidir. Sonrasını kolay bir iş olarak görüyorlar.

Türk ordusu Anadolu’nun doğusundan çekildiğinde, Kars’tan Muş-Bitlis’e kadar olan topraklar Kürtlerden istenecektir. Kürtlere şunu söyleyecekler: Bize 1915’te soykırım yapıldığını sizler de kabul ediyorsunuz. Soykırım yapıldığına dair tespitler bütün metinlerinizde var. Yüzyıllardır da bu toprakları ekip biçiyorsunuz. Üstelik bundan dolayı sizden kira istemiyoruz. Hazır Türk ordusu bölgeden çekilmişken, bir zahmet bizim topraklarımızı iade edin.

Kuşkusuz Kürtler bu talebi reddedecektir. Böylece bir Kürt-Ermeni savaşı çıkacaktır. Ne var ki Hıristiyan Rusya, Hıristiyan Avrupa, Hıristiyan ABD böylesi bir savaşta Hıristiyan Ermeniyi bırakıp Müslüman Kürdü desteklemeyecektir. Ermeniler Ruslardan aldıkları tanklarla ve uçaklarla alanı bombalayacak ve Kürtleri güneye, Suriye ve Irak’a sürecektir…”  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2809
Kayıt tarihi
: 12.02.13
 
 

Ercişliyim. 2012 yılı içerisinde "Van Gölü Havzası ve Erciş Tarihi" 2015 yılında "Doğu ve Güneydo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster