Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
911
 

Kürtlerin doğal vatanı Kürdistan coğrafi literatüre girmelidir

Kürtlerin doğal vatanı Kürdistan coğrafi literatüre girmelidir
 

Bu tür yazıları okuyanlar bölücülüğe hizmet ettiğimi düşünebilirler. Tanıyanlar bilirler ki ben olanın ve istenenin değil olması gerekenin peşindeyim. Bu düşünce coğrafyasının kanunları farklıdır; kabul edilemez görünen şeyleri kabul etmeniz gerekir. Şimdi şöyle düşünelim: Kürtler 12 milyon nüfuslu bir halk. Önemli bir miktarı güneydoğuda yaşıyor ve buralar biraz Kürtlerin toprakları(vatanı) gibi algılanıyor. İnsanların varlığını güçlendiren önemli unsurlardan biri de yaşadığı yerdir. Halk için bu daha fazla belirleyicidir. Halklar bir ülkenin bayrağı altında yaşıyor olsalar bile onlarla özdeşleşmiş kendi değerleri olmalıdır. Bugün böyle değerleri olmayan Kürt halkı Türk devletinin eteğine tutunmuş gibi iğreti şekilde duruyor. Onu halk yapan özellikleri yok gibi. Ve bu da bizim işimize geliyor. Ama benim değil elbette. Ben ülkemdeki halkların varlığını hissetmek istiyorum. Rahatsız değilim onların varlığından. Hatta mümkünse daha fazla var olsunlar. Kürtler esmer olarak algılanıyor ve ülkemde de esmer insanlar var. Böyle olmasa Kürtlerin varlığını fark edemeyeceğiz. Keşke her Kürt benim kadar Kürt olsa.

“Kürtler Türkiye cumhuriyeti devletinin asli vatandaşıdır” kuru söylemi beni kesmiyor. Onların silik kalmasından, Türk varlığı altında kaybolmalarından rahatsızım. Varlıklarını kanla mı göstermeleri gerekiyor? “Büyük devlet gibi davranalım” çığlıklarımı kimse duymuyor. Diyarbakır bir Kürt şehridir sözünü herkes söylesin. Fırat’ın kenarına bir tabela dikelim: ”Kürdistan’a hoş geldiniz!” Bir halkın kalbini böyle kazanırsınız. Başarılarımıza onları da ortak edelim. Kürt şarkıcı deyin, Kürt iş adamı deyin.

Kürtlerle ilgili çokça yazı yazdığım için bu insanlara ayrı bir sempatim olduğu düşünülebilir. Kerim Korkut’un böyle basit insanlara özgü davranışları yoktur. Sevdiğim Kürt insanlar olabilir ama Kürt halkına ayrıcalık tanıyamam. Bu benim kişiliğime aykırı. Bunları ben ülkemdeki diğer halklar (Laz, Çerkes, Gürcü, Arap vs.)için de düşünüyorum. 

Güneydoğu coğrafyasının Kürdistan olarak anılmasını sakıncalı görmüyorum. Efeler diyarı diyorsun, Dersim halkı diyorsun, Rumeli, Çukurova diyorsun. Bunların hepsi o yörelerde yaşamış ve yaşayan insanların o toraklara damgasını basmasıyla oluşmuş doğal vatanlardır. Bu tür yapılanmalar insanların yaşadıkları topraklara ve birbirlerine bağlılığını artırır. “Ülkemiz elden gider” korkak fare paranoyaklığı bize yakışmıyor. Bizimle birlikte yaşamak istemeyenler yaşamasınlar zaten. Bir varlık bu, eşya değil ki; birlik gerçekleşmiyorsa dört yüz dörtle mi tutturacağız?

Bu konuda dörtlü bir yapı var: Bir yanda Türk faşistler, öte yanda Kürt faşistler. PKK teröründen nemalananlar ve bütün bunların karşısında biz. 10 milyon Türk faşist, belki 2 milyon Kürt faşist ve 30 günde bitecek bir savaşı 30 yıldır devam ettiren para ya da başka menfaatler için bu kangren yapıdan yararlanan alçak düzen. Şehit cenazelerinde milliyetçileri kışkırt, dağlarda teröristleri ve yedek PKK’yı besle, orduyu devleti eline geçir bir nevi Kerbela’ya doğru bir yolculuk. Görünüşte Türk devleti haklı, milliyetçiler haklı, BDP-PKK da haklı. Kim haksız peki? Hepsi de haksız. Hepsinin de dökülen kanda sorumluluğu var. Sadece Kerim Korkut haklı. AKP diyor ki Kürt sorununu çözeceğim. Bu sözü söylerken dağlarda Kürt öldürmeye devam ediyor. Koy silahı bir yana, otur çöz o zaman. Terörden besleniyor, niye çözsün ki. İnsanlara da inanmıyorum. Ağlıyor, sızlıyor yalan söylüyorlar. Acıları samimi değil. Halk da terörü besliyor. Herkes ateşe bir odun atıyor. İnternetteki paylaşımlara bir bakın. Herkes savaş çığırtkanlığı yapıyor. Bir Suriye öne geçiyor, bir PKK, bir Silivri. Çankaya’da silah dağıtsan 100 bin kişi koşar. Akılsız adamdan akil adam mı olurmuş? Barış için PKK ile pazarlık yapacakmışız. 12 milyon Kürt dilekçe verirse olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkt : Öncelikle geçmiş olsun,duyduğuma göre burnunuz akıyormuş,İstanbul da sizin yüzünüzden selpak tükenmiş,olsun Kerim korkut var olsun, Selpak yok olsun....gelelim yazınıza, Türk faşist,1O milyon,kürt faşist 2 milyon 3O günlük savaşı ( No,No Savaş )3O yıldır devam ettiren Siyaset, güzel, güzelde gel kabul ettir.muhatabınız kim... 12 Milyon dilekçe yok takip, var Takipsizlik..Hastalığını sağa, sola bulaştırmadan biraz daha dinlen,yazıya ON, sana SIFIR..

Mehmet Burakgazi 
 15.10.2012 9:15
Cevap :
Zupa yime ihtimalime rağmen bu yazıları yazmak zorundayım sevgili Burakgazi abicim!Hakikati esgeçemem,beni anlıyon değil mi?  16.10.2012 19:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3236
Toplam yorum
: 9675
Toplam mesaj
: 267
Ort. okunma sayısı
: 718
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster